Farklı kanallara sesi yönlendirmek

Başlatan birumher, 07 Haziran 2004, 00:20:35

birumher

Örneğin 8 tane anfimiz var, bir de preanfi çıkışımız , bu çıkışı elektronik olarak istediğimiz bir girişe yönlendirebilir miyiz? . Örneğin bir butona basınca 1,4,5 e ses gidecek bir diğerine basınca 2 ve 3 e gidecek.
Birkan.Herguner

elektromer

Merhaba birumher,

Bu sorunu şu şekilde değiştirsem, 8 veya daha fazla sayıda aplifikatör var ve 4 adette sinyal kaynağı (Preampli).

Biz bu preampli çıkışlarından istediklerimizi, istediğimiz amplifikatörlere verebilirmiyiz diye soralım... :D

Cevap : EVET.

Saygılarımla...
Her şey gönlünüzce olsun..

Ersin

bunu DGxxx serisi analog switch enegrelerle yapabilirsin
sanirim senin yapmak istedigin profesyonel mixerlerdeki gruplama
olayi.
bir pic ile 2 tane 4lu analog switch ile bunu yaparsin.

2. ikinci yontem mekanik switchlerle fakat gecislerde rahatsiz edici sesler
meydana gelecek

3. eger pic lerden anlamiyorsan bu analog switchleri mekanik switchlerle kontrol edebilirsin

birumher

Sağol swordman. Mekanik yapmayı zaten düşünmüyorum piclerden de anlıyorum yani bulabilirsem bana önerdiğin DGxxx serisi entegreleri kullanacam sanırım. Şimdi datasheet arayışına girdim ve DG417/418/419 datasheetlerini indirdim. Bunlar gayet uygun gözüküyor.

1.Bunlar kadikoy piyasasında bulunur mu bilen var mı?  
2.Bu işin başka bir yöntemi olabilir mi? (örneğin basitçe çıkışa bir transistör bağlayıp iletime veya kesime geçirerek bu iş yapılamaz mı ?)
Birkan.Herguner

birumher

Ayrıca bir de CD4053 , 4066 tipi entegrelerle de yapılıyormuş. Belki bunlar daha kolay bulunur.

Ayrıca kanallar arası geçiş efektini düşürmek için EDN de bir yazı buldum adresi,

http://www.reed-electronics.com/ednmag/index.asp?layout=article&articleId=CA300029
Birkan.Herguner

elektromer

Merhaba birumher,

Sataşmama cevap bile vermemişsin...  :(  
Amacım dalga geçmek değil, sadece sohbet tarzına dönüşecek neşeli boyuta taşımaktı.

Benim sana önerim şu; (PIC'lerle de deneyimin olduğuna göre)

Fakat maliyeti biraz yüksek ama profesyonel bir çözüm.

Her bir Amplifikatör için bir adet Pic (USART ve I2C) desteği olan, TDA7318 ve Haberleşme için RS485 (Max485+7404 ve istenirse haberleşme izolasyonu için 6N137)

TDA 7318'i tanıtayım.
INPUT MULTIPLEXER:
    - 4 STEREOINPUTS
    - SELECTABLE INPUT GAIN FOR OPTIMAL ADAPTION TO DIFFERENT SOURCES

INPUT AND OUTPUT FOR EXTERNAL EQUALIZER OR NOISE REDUCTION SYSTEM

VOLUME CONTROL IN 1.25dB STEPS

TREBLE AND BASS CONTROL

FOUR SPEAKER ATTENUATORS:
   - 4 INDEPENDENTSPEAKERSCONTROL IN 1.25dB STEPS FOR BALANCE AND FADER FACILITIES
   - INDEPENDENT MUTE FUNCTION

ALL FUNCTIONS PROGRAMMABLE VIA SERIAL I2C BUS

TDA7318 için Linkler ;
http://62.236.156.23/ideaport/d/TDA7318.pdf
http://www.moseng.fsnet.co.uk/fmcard/tda7318.pdf
http://www.bmii.ktu.lt/~saulius/PDF/tda/TDA7318.PDF

Aynı seriden TDA7317 ise (5 Band Graphic Equalizer)
Linki : http://www.angliac.com/st/data_from_st/1490.pdf

Biz bu projeyi (TDA 7317 yok), ticari olarak tasarladık. Sistemde 4 ayrı sinyal (ses) kaynağı var. PC (MP3 için), Çoklu CD (Audio) Player, Merkezi anons Mic. Lokal Anons mic.

Geniş alanda bulunan 10'a yakın bölge ve amplifikatörleri. Bütün üniteler adres tanımlı. Sistem PC'den ( istenirse uzantan kontrol PC eklenebilir) veya lokal olarak ünite üzerinden (keypad ile) kontrol edebiliyorsunuz. PC'de keyfinize uygun bir arayüz. Lokal de ise LCD Display...

İşte bunlar Helva malzemeleri. Gerisi ahçıya kalmış...  :)

İllaki de tarif derseniz. Onuda anlatabilirim.

Sevgili birumher, belki sormak isediğin bu değildi ama bu entegrenin özellikleri kullanımını oldukça cazip kılıyor..

Ayrıca PDF'dosyasınada bakarsan çok fazla external komponent gerektirmemesi ve tasarım kolaylığını da belirtmeden geçemiyeceğim.
(Reklamları izlediniz)

Bu arada unutmadan, yukarıdaki mesajlarda belirtilen entegreler de kullanışlı ama bunların maximum verimde kullanılabilmesi için simetrik besleme öneriliyor. Bu entegrelerin dışında istersen TDA 1028 ve 1029'larıda fikir vermesi açısından incelemeni öneririm

DG serisi piyasada varmı? fiyatları nedir bilemiyorum. Bilen arkadaşlardan bilgi almak sevindirir..    :D

Saygılarımla..

birumher

Valla ben sataşma olduğunu anlayamamışım :-) .

Elektromer sağol bilgiler için. Şimdi TDA7318 in datasheetini çektim. Bayağı sade gözüküyor. Fiyatını bilmiyorum zamanım olursa yarın bulabilirmiyim diye bir bakarım. Tabii bugün işten dönüşte birkaç deneme yapmak için bir sürü 4051 ve 4016 aldım. Benim düşündüğümde 2 adet 4051 ile 16 adet giriş var. 4016 ile ise "audio fade in fade out " yapacam. Bakalım eğer memnun kalmazsam 7318 ile denerim.
Tekrar teşekkürler...
Birkan.Herguner

elektromer

Alıntı yapılan: "birumher"... "audio fade in fade out" ......

nedir diye sorarsam cahilliiğime vermezsin umarım....  :D

birumher

Bir ses kaynağından diğerine geçerken , bir kanaldaki ses yavaş vavaş azalırken diğerindeki ses yükselecek. Sonunda biri tamamen kapanacak diğeri tamamen açılacak fade dediğim olay buydu belki ben yanlış biliyorumdur...
Birkan.Herguner

elektromer

Merhaba birumher,
Dediğin olay sanırım Winamp 3'te var.
Bu işlemi Dijital potansiyometre entegreleri ile yapmak daha kolay değilmi?

birumher

Dijital potansiyometrelerle uğraşmama gerek yok gibi geliyor. CD4016 veya 4066 ın kontrol ucuna bir RC devresi yardımıyla yavaş vavaş düşen veya yükselen gerilim vereceğim ve ses otomatik olarak azalıp artacak. Çünkü digital pot ile yaparsam işlemci bu işlem için pot a bir sürü data göndermek zorunda , ayrıca sadece fade in fade out için digital pot kullanmak fazla lüks geldi. Eğer bu işlem bu şekilde yapılabilirse çok daha kolay ve effektif olur.
Birkan.Herguner

elektromer

Alıntı yapılan: "birumher"..... CD4016 veya 4066 ın kontrol ucuna bir RC devresi yardımıyla yavaş vavaş düşen veya yükselen gerilim vereceğim ve ses otomatik olarak azalıp artacak. .....
CD4016 veya 4066'nın datasheet'lerini incelemedim. Klasik kullanımı on/off şeklinde idi. Dediğin mantık geçerli ise bunları analog pot gibi kullanacaksın. Doğrumu anladım?

elektromer

cozturk

Analog mux. idealdir. Çıtırtıyı yok etmek için bukadar zahmete hiiiç gerek yok. Preamp. ten amp.e giden kondansatörü veya yol üzerinde devreye girecek başka kond. varsa önce bunu direnç ile  doldur öyle bağla. hiç çıt olmaz. Yada kondansatörler 3.3Mohm gibi bir direnç ile daima devreye bağlı olsun. Fade ile uğraşmak çok zor olur. Ben subwoofer için benzer birşey yapmıştım. hoparlöre seri bağlı olan kond. önce doluyor sonra devreye giriyor. Bu sayede hiç flop sesi olmuyor. Bu elektronik siviçlere verilen gerilimi değiştirerek potans gibi kullanamazsın!
Bendeki CMOS el kitabında dijital pot yapımı anlatılıyordu:Normal gerilim bölücü yapıyorsun. GNDye bağlı olan direnci elek. siviç ile anahtarlıyorsun. frekans en az ses frekansının 2 katı olmalı(örnekleme teoreminden) Bu anahtarlama frekansının darbe/boşluk oranını ayarlarsan potans elde edilmiş oluyor. tabi min ve maks. sınırlarını dirençler ile belirleyeceksin. kolay gelesice(kötü bir laf gibi duruyor değil mi? :D

Ersin

Bu yazilanlarin hepsinin datasheeteni indirdim diyorsun THD (Total Harmonic Distortion) yuzdelerine bak,sesin bozulmamasinin onemli ise bunlara bir bak , ayrica tam olarak ne yapmak istedigini sorabilirmiyim?

Bu bir konusma anonslar icin mi kullanilacak yoksa farkli yerlere muzik yayini mi yapacaksin.

DGxxx serisinden sanirim ikili idi dg211 yanlis hatirlamiyorsam bunu
4 sene once felan karakoy pasajindan almistim,sanirim 4lusunu de bulursun.