LPC1343 Development Board (Minik Dev! - ARM Cortex-M3)

Başlatan Elektroemre, 24 Ağustos 2011, 16:25:19

Elektroemre

Merhabalar arkadaşlar,
ARM maceramız tüm hızıyla sürüyor :)

Başlığa minik dev yazdım, LPC1343 gerçektende öyle! Minicik yapısında neler yok ki?
MCU'nun ilk bakışta göze çarpan özellikleri;

• USB Device özelliği (ROM'unda gömülü HID – Mass Storage driver) (Buraya Dikkat!)
  • 32 KB Flash (+16KB ROM)
  • 8 KB RAM
  • 72 MHz (90 MIPS)
  • 40′ yakon I/O
  • SPI,UART,ADC ıvır-zıvır saymaya bile gerek yok.
MCU'nun en sevdiğim özelliği ROM'undaki gömülü USB driverleri ve USB bootloader.
MCU'yu bilgisayara flash bellek gibi tanıtıp sürükle bırakla firmware atabiliyorsunuz! :)
Programlayıcı derdi yok!

Son göz ağrım LPC1343 için basit bir board tasarladım. Board'un tasarımını oldukça sade tuttum.
Board'ın genel özellikleri;

• Tüm pinler  için header
  • MicroSD kart yuvası
  • 12 Mhz Kristal
  • USART için header çıkışı
  • Power ve USB LED'i
  • Bir adet kullanıcı LED'i
  • Reset butonu ve ISP jumper'ı(USB ve USART bootloader'ı aktif etmek için)

Board ile ilgili ayrıntılı blog yazıma buradan,
Board'ın PCB dosyasına ise  buradan ulaşabilirsiniz.

Board için USB ve UART gibi çevre birimlerini test ettim.
Vakit bulabilirsem örnek uygulama ve USB'den nasıl firmware atılacağını anlatan birkaç doküman paylaşmayı düşünüyorum.
Board'ın yapım aşaması ve sonrasına ait 2 fotosu;

Umarım ARM'a ilgi duyan arkadaşlara bir nebze yardımcı olabilir board.
İyi çalışmalar.

bybik

Devre çok güzel çıkmış ütüleme tekniğiilemi bastınız devreyi?

Tagli

Hocam eline sağlık, çok güzel gözüküyor.

Devreyi 1:1 ölçüde .pdf dosyası olarak paylaşman mümkün mü? Ayrıca rahat montaj için devre şeması ve parça listesi de faydalı olacaktır.

Bu devreyi görünce benim de şöyle bir ARM'a başlayasım geldi. Özellikle de rahat programlanabiliyor olması çok çekici bir özellik.
Gökçe Tağlıoğlu

fahri-

Eline sağlık güzel olmuş. Ben de tam bu aralar bu işlemciyle meşgul olmaya başlamıştım. Bir sorum olacak. Kristalin işlemciye bu kadar uzak olması bir problem çıkarmıyor mu? Basit bir test yaptınız mı?

aykut54

İnşallah faydası olacak. Bu devreyi laminasyon  makinası ile yaptın dimi?

Gerçekten çok faydalı bir iş yapmışsın. Tebrikler.

LPC1343 fiyatı nedir? nereden aldın? Şu an board kullanıma hazırmı bu haliyle.

Elektroemre

Teşekkür ediyorum arkadaşlar.
Devreyi Laminasyon+Ütü ile bastım (ütüyle PCB'yi ısıtıp sonra laminasyondan defalarca geçirdim).

@tagli hocam ARES çizimini yukarıdaki mesaj paylaştım zaten, malzeme isimleri de yazıyor.
Ama vakit bulursam ekstra bir malzeme listesi hazırlarım.

@fahri- devre sorunsuz çalışmakta herhangi bir sıkıntı yok kristal konusunda.
@Aykut hocam işlemciyi e.x.p.k.i.t.s den aldım 16 TL. Board kullanıma hazır halde evet USB'ye takıp firmware attım.

Diğer ayrıntılarda blog yazımda;
http://blog.mikrorf.com/2011/08/lpc1343-development-board/

aykut54

Hay allah razı olsun az önce blog sitenede baktım hayırlı olsun. LPC1343 fiyatını şimdi gördüm. Bayramdan sonra deneyeceğim.

CoşkuN

USB bootloader özelliği gerçekten çok iyiymiş. İşlemci üreticileri artık sadece çip üretmekle kalmayıp tasarımcıların işini nasıl kolaylaştırırız diye de düşünmeye başladılar artık sanırım.
Değerli bir paylaşım olmuş, tebrik ediyorum.

Okan AKÇA

serdararikan

dostum devren şahane olmuş.devrenin PCB sini paylaşırsan bende bir tane yapmak isterim.

Elektroemre

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Alıntı yapılan: serdararikan - 24 Ağustos 2011, 23:47:13
dostum devren şahane olmuş.devrenin PCB sini paylaşırsan bende bir tane yapmak isterim.

Sağolun hocam, ilk mesajımda verdim zaten.

serdararikan

Alıntı yapılan: Elektroemre - 24 Ağustos 2011, 23:48:24
Teşekkür ederim arkadaşlar.

Alıntı yapılan: serdararikan - 24 Ağustos 2011, 23:47:13

Sağolun hocam, ilk mesajımda verdim zaten.

pardon kusura bakam dalgınlığıma gelmiş görmemişim.ellerine emeğine sağlık

Elektroemre

Rica ederim hocam.

Arkadaşlar bu arada devreyi geliştirme kiti olarak isteyen ya da laminasyon çıktısı olarak boş PCB isteyen arkadaşlar özelden benimle iletişime geçebilirler.

İyi çalışmalar.

airforce

Hangi versiyonda çizildiniz? Proteus 7.0 a göre kayıt edip yükleyebilmeniz mümkün mü acaba?

Teşekkürler

computerboy

Süper görünüyor hocam. Emeğine sağlık. Bendeki areste açmadı versiyon hatası verdi.  Proteusu güncellemek lazım.