C dilini hangi derleyicide yazılıp derleniyor?

Başlatan emrah, 24 Ağustos 2011, 20:12:43

emrah

slm, C programları hangi derleyicilerle derleniyor? en çok kullanılan hangisidir?

Okan AKÇA

c dili global bir dil siz ne yapmak istiyorsunuz.pıc c hitec c ccs c18 microchip amr keil ıar, atmelin de c derleyicisi mevcuttur.

LukeSkywalker

Ben MikroC kullanıyorum... CCS C ile başladım, MikroC'ye geçtim...

emrah

pic 16-18F serilerini C dilinde programlamak istiyorum.

LukeSkywalker

Eğer bu işten ekmek yiyeceğim diyor isen ve zoru seversen Hi-Tech ve c18 öneririm. Zor dememin sebebi hazır kütüphanelerinin çok az olması... Ama yok hazır kütüphanesi de bol olsun diyorsan MikroC öneririm..MikroC ile de gayet profesyonel projeler çıkartılabilir....

emrah

microC yi kurdum yanında usb driver şeklinde iki prog daha kurdu. en kısa zamanda C dilinide ögrenip pic programlayacagım. pic basicte istegim gibi programlayabiliyorum. C diline geçmeye karar verdim.

hi-tech editoru siyah sayfa olan degilmi. bi ara onunla ugrasmıstım çözememiştim. hazır kütüphanesi yoksa neden o tercih edilirki? kutuphaneyidemi biz yapıyoruz onda? evet ise neden ?

LukeSkywalker

Hi-Tech C'de kütüphanelerini kendin hazırlarsın. Bu şekilde aslında işin mantığını tam kavrarsın ve hakimiyetin daha yüksek olur.  Ama MikroC'de örneğin bir Grafik LCD kütüphanesi kullanacağınız zaman ekrana direkt olarak yazı bastırabilirsiniz tek satır kod ile. Fakat arka planda neler olup bittiğini bilmezsiniz. İşiniz görüldüyse bilmenizde gerekmez. Fakat MikroC'de de kendi kütüphanelerinizi  yapabilirsiniz tabi ki. Ben 3 yıldır MikroC kullanıyorum gayette memnunum.

tyildizak

Alıntı yapılan: maytere - 24 Ağustos 2011, 23:13:38
Hi-Tech C'de kütüphanelerini kendin hazırlarsın. Bu şekilde aslında işin mantığını tam kavrarsın ve hakimiyetin daha yüksek olur.  Ama MikroC'de örneğin bir Grafik LCD kütüphanesi kullanacağınız zaman ekrana direkt olarak yazı bastırabilirsiniz tek satır kod ile. Fakat arka planda neler olup bittiğini bilmezsiniz. İşiniz görüldüyse bilmenizde gerekmez. Fakat MikroC'de de kendi kütüphanelerinizi  yapabilirsiniz tabi ki. Ben 3 yıldır MikroC kullanıyorum gayette memnunum.

CCS'te ise kütüphane dosyaları hem çok zengin, hem de  çalışma mantığını anlayabileceğiniz ve isterseniz yeniden düzenleyebileceğiniz şekilde açıktır.

Hi-tec'le  birlikte çok fazla kütüphane gelmese de, nette gerekli olabilecek bir hayli örnek bulabilirsiniz.

emrah

olusturulan kütüphanedemi C ile yazılıyor?

bayelektronik

bir dilin kütüphaneside o dilde yazılır. amaç sadece hazır kod bulundurmaktır.

Gökhan BEKEN

İlla ne olup bittiğini anlayım diyorsanız kütüphaneyi kendiniz yazarsınız, hazır kütüphanenin kimseye zararı olmaz. Hi-tech in tek çekici tarafı anci c nin yazım kurallarına uygun olması. Zaten bir kaç çıkış fonksiyonu dışındaki komutlar aynı
ccs c de output_b(0xFF); yazıyoruz
hi-tech te RB=0xFF; buna benzer birşey yazıyoruz(tam hatırlamıyorum böyle birşeydi)
Bunlar basit şeyler projenin taşınılır olmasını fazla etkilemez. Başka bir dile geçecek olursanız ctrl+f yapıp "output" diye ararsınız bulduğunuz şeyleri değiştirirsiniz.
Ayrıca arka planda ne oluyor ne bitiyor çokta önemli değil. Arka planda gerçekleşen her işi anlamaya çalışırsak projelere gerekli vakti ayıramayız.
Bu yazıları "ccs c de hazır kütüphane var kullanmayın, cısss" diyenler için yazdım.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Murat Mert

Alıntı yapılan: tyildizak - 24 Ağustos 2011, 23:25:47
Alıntı yapılan: maytere - 24 Ağustos 2011, 23:13:38

CCS'te ise kütüphane dosyaları hem çok zengin, hem de  çalışma mantığını anlayabileceğiniz ve isterseniz yeniden düzenleyebileceğiniz şekilde açıktır.

Hi-tec'le  birlikte çok fazla kütüphane gelmese de, nette gerekli olabilecek bir hayli örnek bulabilirsiniz.

S.A.
Ben proton kullanıyorum bunun yanında c çalışmaları için css c kullanıyorum. Tavsiyem ccs c kullanman sebebi desteği Türkiyede fazla en azından sıkışınca açıp bakabileceğin 600 sayfalık Serdar ÇİÇEĞİN kitabı var tüm sitelerde ccs ile uygulama yada örnekler var. Micro c ye de baktım ama kullanılabilirlik olarak ccs c derim. Kolay gelsin.
mert07

LukeSkywalker

Ben hem CCS C hem MikroC kullanan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki MikroC, CCS C'ye göre daha esnek. CCS C'nin kitabı var doğrudur fakat MikroC'nin yardım dosyası zaten örnekleri ile başlı başına bir kitap. Herkes rahat ettiği derleyicide program yazar burası da ayrı bir gerçek. İşime gelirse CCS C'de yazarım işime gelirse MikroC'de, işime gelirse basicde, yada HITECH-C'de...

GreeN

Css C + ASM  halledilmeyecek iş yoktur.  Css c Hızlı + ASM Güçlü
Birden fazla derleyiciye katılmıyorum. Sonuçta kendi kütüphaneni oluşturman da gerekecek , yazdığın her kütüphaneyi  diğerlerinde kullanamayacaksın. Zaman kaybı karışıklılık vs...
Terörü Lanetliyoruz.

LukeSkywalker

Sonuçta en kısa sürede hangisi ile bir iş bitiriliyor ise onunla yapmak bana göre daha mantıklı. C dilini bildikten sonra her C derleyicisini kullanabilirsiniz zaten. CCS C'nin bu kadar tercih edilmesinin sebebi Türkçe kaynak olduğundandır. Nasıl ki bir zamanlar 16F84, 16F628'e göre çok daha fazla satış yapıyor ise, bu da aynı mantık. Yoksa MikroC'nin CCS C'ye göre avantajları vardır, CCS C'nin MikroC'ye göre avantajları vardır. Ayrıca Mikroelektronika'nın çıkarmış olduğu VisualGLCD, VisualTFT gibi programlar da MikroC'ye destek vermekte olduğundan işin arkaplanı ile ilgilenmeyenler için MikroC'yi cazip kılmaktadır. MikroC aynı zamanda asm desteği de veriyor aynen CCS C de olduğu gibi.