Çin işi lm338 bakın içinde ne varmış.

Başlatan bybik, 24 Ağustos 2011, 21:33:08

bybik

Çinden lm338(5 A regülatör) sipariş etmiştim.Geldi ilk denemesini yaptım 2 snden sonra puff gitti.Bende içini açıp bir bakayım dedim.Sahte çıktı. :) Paypaldan işlem itirazı yaptım bakalım sonuç ne olacak.

t2

İçinde ne varmış? Sahte olduğunu neresinden anladınız? Ben bu resimden sahte olduğunu anlamadım içi görünmüyor

serdararikan

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

şef112

ELEKTRONİK CİDDİ BİR İŞTİR,HOBİ OLAMAZ

z

Bunun icini malzemede hic iz vs birakmadan nasil actiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

forsa1975

Alıntı YapBunun icini malzemede hic iz vs birakmadan nasil actiniz?
Bu adamlar malzemeyi uhuylamı kapattılar?  Silikon içindeki kısım 5A için, çok küçük görünüyor.

bybik

Alıntı yapılan: forsa1975 - 25 Ağustos 2011, 02:55:08
Alıntı YapBunun icini malzemede hic iz vs birakmadan nasil actiniz?
Bu adamlar malzemeyi uhuylamı kapattılar?  Silikon içindeki kısım 5A için, çok küçük görünüyor.

Evet haklısın içinde küçücük bir transistor var.Çok küçük amperlerde çalışıyor.Amper 500ma geçince.O minik transistore giden kıl gibi bir kablo var hemen kopuyor.Bunun 5 amper kaldırması lazım.Ama o kadar ince bir kabloda bu mümkün dahi değil.Aletin kapağına 2 kere çekiçle vurdum açıldı.

bybik

Alıntı yapılan: t2 - 24 Ağustos 2011, 22:16:41
İçinde ne varmış? Sahte olduğunu neresinden anladınız? Ben bu resimden sahte olduğunu anlamadım içi görünmüyor

En alttaki resimde.Beyazı gözüken kısım altı değil içi.Sanki bacaklarından silikon akmış gbi duruyor amam bu bottom değil top dörünüş :)Dikkatli bakarsanız soldaki ayaktan silikona giden incecik bir tel var işte o tel küçücük bir akımda kopuyor.

t2

Bu parça sahte olabilir ona bir şey diyemem ama orijinal lm338i açsanız onda da incecik tel görünür.
Bunun kaç amper kaldırabileceğini gözümüzle kestiremeyiz.

z

Regulatoru lehimledigin devrede sorun olmasin?

bymrz

Arkadaşlar bir malzeme alırken, datasheet lerini iyi yorumlayalım, iyi inceleyelim lütfen. Datasheette grafiklerden yola çıkarak , regülatörün 5A de yaklaşık 2.5V dropout voltajı oluştuğunu görüyorum. Soğutucusuz thermal direnci Rthja(Jonksiyondan ambianta) = 35 C/W

5 amper akım geçtiğinde Regülatör üzerindeki güç kaybı = 2.5 x 5 = 12.5 W

Regülatörün sırtını 25 C de sabit tuttuğunuzu farzsayarsak(ki bu çok zor) ;

Regülatörün jonksiyon sıcaklığı = ( 12.5 x 35 ) +25 = 462.5 C derece yapar....

Gerisini siz düşünün...
Zaten malzeme bu sıcaklığı göremez bile  :)

Not: bu arada bu minimum dropout için hesaptı...

elektronik

içi normal görünüyor . neyle kıyaslayarak küçük olduğunu düşündünüz?.
zaten böyle bakmakla pek anlaşılmaz anlamak için chip yapısını iyi bilmek lazım.

OG

Bu entegreyi (gerçeğini) yakmak mümkün değil. Isıl koruma, kısa devre koruma vs hepsi var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Bu entegre ile kestane kebap makinesi yapılıyordu diye hatırlıyorum.