Puls trafosu tetikleme ve frekans sorunu

Başlatan ylmz, 25 Ağustos 2011, 08:58:10

ylmz

Arkadaşlar merhaba kurmuş olduğum düzenekte moc3021 kullanarak triyak tetiklemekteyim
fakat bilindik düzen olan pic > moc > triyak düzeneğini kaldırıp moc yerine puls trafosu koymak istiyorum
pic imden gelen ucu ne555 ın hangı bacağına gireceğim yani bu düzeneği nasıl yapacağımı tam bılmıyorum

ne555 ıle 15 khz lık bır frekans oluşturup puls trafosunu tetikliyorum fakat pic ile bu ıkısını nasıl birleştireceğim konusunda yardımcı olabılırmısınız acaba

Çıkış kısmına puls trafosunun bi bacağını puls trafosunun diğer bacağınada +12 volt verdim gayet güzel 15 khz lik bir sinyal alıyorum lakin pic imden gelen ucu burada nasıl yapacağım konusunda işi çözemedim
teşekkürler
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

papsukkal

puls trafosu hakkında bilgim yok ama 555'li devreyi puls trafoyu sürecek pwm yada puls üretmek için kullanacaksın galiba. pic kullanıyorsan bu işlem için neden ayrıca 555 kullanıyorsun?

z

555 in 4 nolu ucu reset. Bu pini picle surebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

reset ucuna pic imden gelen ucu gırersem işi çözerim yani öylemi ?

ylmz

pic ile pwm sinyali yapmayı bılmıyorum çünki işi basite indirgedim :)

ahfxg

Picle 100-200kHz'e yakın bir kare dalga oluşturunuz, böylelikle pulse trafosunun boyutlarını çok küçültebilirsiniz. Pulse trafosunu 1:2 oranında sarınız. Sarım şekli aşağıdaki gibi olmalı. Daha sonra karşıya da bir yarım dalga doğrultucu koyabilirsiniz. Kapasite ve direnç değerini T=RC ile hesaplayarak GS arasında gerilimin ne kadar zamanda sönümlenmesi gerektiğini bulabilirsiniz. PWM1 100-200kHz civarında olurken, PWM2 daha düşük frekansta olmalıdır. PWM1 yerine 555'in çıkışını da kullanabilirsiniz. PWM2 100-200Hz civarı ise bu devre çok güzel çalışmaktadır.

9-12V-------------- 1:2 ---------------|>|---------------------------G
                                                       *)||(*                             |          |
                                                         )||(                             ----        >
                                                         )||(                        C   ----      <   R
                                                         )||(                               |          >
                                                         )||(                               |          |
                                       --------------      ----------------------------------------------S
                                       |
                                       |
               PWM1---------|<   Transistör
                               |       |
                               |       |
                               |     GND
PWM2------|<|-------
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

ylmz

yanı ıkı tanemı pwm sınyalı oluşturmam gerekıyor onu anlamadım tam olarak ? ben pic den çıkan ayar ucumu 555 e gırdım onun çıkışınıda bdx53 e gırdım yada şema olarak çızeyım

şemam böyle fakat regüle özelliği kayboluyor puls trafosu var iken puls yokken arada moc var ıken regüle yapıyor nedendır acaba ıkıtanemı pwm sınyalı oluşturmam gerekıyor ?
Burada puls un çıkışında triyak var triyak ın çıkışını skopta ölçtüğümde hep artı alternansta kalıyor

z

Bu şekilde triak tetiklenmez. Triac için 4 bölge söz konusudur.

+A1 +G1
+A1 - G1
- A1 +G1
- A1 - G1

Bu bolgelere quatrand denir. Her triac bu 4 bölgede düzgün çalışmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com