YÜKSEK GÜÇTE FERRİT NÜVELİ TOROİDAL TRANSFORMATÖRLER

Başlatan TA7R, 26 Ağustos 2011, 01:41:18

TA7R

5KW civarında bir trafo sardırmam gerekiyor , irtibata geçtiğim bir üretici bu güçte trafo için troidal ferrit nüve bulamayacaklarını bunun yerine toroidal sac nüveye sarabileceklerini belirtti. Verdiği fiyat da klasik trafoların üç katı gibi ... Nüve ferrit olsa ağırlık ve yerden daha tasarruf olabileceğini düşünüyorum , bu güçte ferrit nüve bulabileceğim trafocu bildiğiniz var mı ? ayrıca sac nüvenin E şeklinde olmasıyla toroid şeklinde olması 3 misli fiyat farkı getirir mi bunu öğrenmek istiyorum.Teşekkür ve selamlarımla ...

z

Trafoyu E karkasa herkes sarabilir. Fakat toroid oldumu iş değişiyor.

Özel makina gerekiyor. Elle sarım inanılmaz işçilik istiyor bu nedenle trafonun pahalıya sarılması normal. Fakat 3 katı istenmesi normal mi bilmiyorum. Bir kaç yerden fiyat almalısın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

askuzucu

O trafo besleme trafosu ise ve 50 Hz de kullanacaksan ferrit trafo hiç bir işine yaramaz.Sac nüveli trafo kullanmalısın.Ferrit trafoyu ancak smps devrelerinde kullanabilirsniz.

mihri

3KW invertörde yanlış hatırlamıyorsam 4 adet bildiğimiz SMPS trafosunun primerlerini paralel sekonderlerini ise seri bağlayarak istedikleri gücü elde etmişler belki fikir verebilir.
"Eppur si muove!"

TA7R

Sn Fxdev  bu bir besleme transfarmatörü , 8x280 V 2 şer amper vermesi lazım. Kutu içine monte edileceğinden boyutlar ve ağırlığın mümkün olduğunca az olması gerekiyor.
Rf çıkış yükselteci yaklaşık 2500w RF çıkış verecek, trafo çıkışları dc ye çevrilip toplanacak (3300v civarı) lambanın anot gerilimini üretmek için ... Selamlar ...