arızalı adaptör

Başlatan bymcfreak, 27 Ağustos 2011, 14:17:51

bymcfreak

arkadaşlar elimde bir adaptor var. içerisinde yaklasık 40-50 led olan bır devreyı calıstırmak ıcın ama arızalı. ben bu adaptoru tamır etmek ıcın nereden baslamalıyım? neresınde sorun olabılır? onerılerınız nelerdır? su an yanımda degıl adaptor ıs yerınde. ama nokıa sarj aletı gıbı ufak bırsey.

berke_42

belkide hiç başlamayabilirsin tamire  :)

-hangi ledlerden vr bu devrede
-40-50 adet ledli devrenin çekecegi maximum akım,
-adaptörün verdigi gerilim/akım, bunları biliyormusun

yani bu adaptörün gücü bu devreye yetecekmi..

''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

bymcfreak

yorum ıcın tesekkurler.

bu alet mıkroskop ısıgı ıcın kullanılıyor. beyaz ledlerden olusan ampul calısıyor ama gecen calısmayı durdurdu. bende adaptorunu degıstırdım sımdı calısıyor. ama ben bozuk olanı nasıl duzeltırım onun pesındeyım :)

berke_42

Alıntı yapılan: bymcfreak - 27 Ağustos 2011, 14:57:06
ama ben bozuk olanı nasıl duzeltırım onun pesındeyım :)

devredeki komponentleri  girişten itibaren ölçerek  bulabilirsin :)  Smps tarzı adaptörler ucuz ugraşmaya degmez aslında.Çıkışta  herhangi bir kısadevre olmuşsa sigortası atmışta olabilir 

bymcfreak

berke hocam bu çeşit tamir için videolar nereden bulabilirim?

berke_42

Alıntı yapılan: bymcfreak - 27 Ağustos 2011, 15:13:47
berke hocam bu çeşit tamir için videolar nereden bulabilirim?

devre elemanları/test yöntemlerini bilirsen videoya gerek yok aslında  :)

bymcfreak

devre elemanlarının çoğunu tanııyorum :D ama test yontemlerı dedıgın şekil üzerinde hiç bilgim yok onun için sordum zaten :)

berke_42

bu senin içi videodan daha iyi olacaktır:)
https://320volt.com/olcme-ve-testler/     

bymcfreak

Alıntı yapılan: berke_42 - 27 Ağustos 2011, 15:58:42
bu senin içi videodan daha iyi olacaktır:)
https://320volt.com/olcme-ve-testler/     

berke hocam teşekkürler. bunları zaten çoğunun nasıl yapıldığını biliyorum. sen test teknikleri deyince farklı bir şekli var sandım. ama bunları uygularken direk devre üzerinde eleman takibi yaparak yapsak olmaz mı? girişten çıkışa kadar teker teker. illa bazı elemanları sökerek mi kontrol etmemiz gerekiyor?

birde birşey daha sorayım. herhangi bir devrenin girişine paralel bağlanan kondanstor tam olarak ne işe yarar?

berke_42

devre takibide yapacaksın  _devre üzerinde sökmeden yapılan ölçümlerde ölçüm hatası oluşur.2bacaklı komponentlerin 1,    3 bacaklı komponenlerin 2 bacagını devreden ayırarak saglıklı ölçüm yaparsın ;)
Kondansatörlerin üzerine uygulanan gerilimi depo etme ve gerektiginde kullanabilme özelligi vardır.DC akımı geçirmeyip, AC akımı geçiren devre elemanıdır, kapasitif direnç etkisi vardır.Sordugun şekilde filtre ve bir nevi devre gerilimini kontrol  amaçlı kullanılır