seste cızırtı var

Başlatan bymcfreak, 28 Ağustos 2011, 13:23:02

bymcfreak

arkadaslar aşağıdaki devreyi proteusta çizdim. hatasız çalışıyor ama girişine wav dosyası yükleyip çalıştığında çıkıştaki speaker dan sadece cızırtı duyuluyor? acaba neden bu şekilde?

proteusta mıkrofon bulamadım bende audio giriş uyguladım. ondan mıdır acaba?

bir önerisi olan?

buda benim çizdiğim

t2

Wav dosyanın offset seviyesini 1V genliğini  de 2mV ayarlarsak düzelebilir.

bymcfreak

Alıntı yapılan: t2 - 28 Ağustos 2011, 13:29:24
Wav dosyanın offset seviyesini 1V genliğini  de 2mV ayarlarsak düzelebilir.

olmadı dostum :( hala aynı cızırtıyı verıyor cıkısta

t2

2mV değil de 10uV yapalım.

bymcfreak

Alıntı yapılan: t2 - 28 Ağustos 2011, 13:38:01
2mV değil de 10uV yapalım.

malesef :( cızırtının şekli bile değişmiyor değerleri değiştirince.

t2

hoparlörü direk wav dosyaya bağlayalım ses düzgün çıkıyor mu?

t2

şimdi farkettim wav dosyayı direk toprağa bağlamışsın. öyle çalışmaz.

bymcfreak

Alıntı yapılan: t2 - 28 Ağustos 2011, 13:51:23
şimdi farkettim wav dosyayı direk toprağa bağlamışsın. öyle çalışmaz.

peki nasıl yapmam lazım. devrenin şeklinde öyle diye aynen çizdim?

t2

bymcfreak

:) şaka gibi dediğini de yaptım ama hala cazır cuzur :D:D

t2

Bu devreyi proteusta  tam olarak denemek mümkün görünmüyor.  Devrenin kazancı çok yüksektir.
Girişe verdiğiniz en ufak bir gerilimi aşırı yükseltiyor. Hatta öyle ki gerilim yoksa, giriş toprağa bağlıyken  onu bile kuvvetlendirmiş cızırtı yapmış.

Adım adım kontrol edebilirsiniz. Önce  girişte sinyal yokken Q3 kollektöründe temiz bir DC gerilim olması gerek. Sinyal varken  bellibir DC seviye üzerinde dalga görmeniz gerek. mesela 0.7 V üzerinde sinüs dalga. Bu kısım tamamsa q2 kollektöründe bunun kuvvetlendirilmiş halini görmeniz gerek.

Wav dosya yerine 1kz frekanslı 10-50 uV genlikli bir sinüs uygulanaiblir. DC seviyesi yani offset problemlerini aşmak için seri olarak 100nF bağlayıp r7, c3 ver6 nın birleştiği yere uygulanabilir. Tabi osiloskobu  öncelikle buraya bağlayıp orada sinyal düzgün görünebiliyor mu ona bakılacak sonra q3 kollektörüne bakılacak, sonra..

bymcfreak

hocam gayet guzel acıklamıssın ama osıloskop kullanmasını bılmıyorum ben proteusta. bu devre yatacak gibi gorunuyor. ama sole de bırsey soylıyeyım mesela polıs sırenı devrelerını denedıgımde de ses cok net cıkmıyordu. melodısı anlasılıyor ama oda cok tiz/ cızırtılı cıkıyordu.

adoka

Arkadasım devre cok basit bu sekilde zaman kaybedecegine devreyi dene ve gor bence cunku ses devreleri isis de pek randımanlı olmuyor..Kolay gelsin..
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)