Opamp kazanci yada zayiflatici icin direnc hesaplayici

Başlatan bunalmis, 28 Ağustos 2011, 19:35:03

z

Opampli bir amplifikator yada zayiflatici devrelerinde kazanc,  R1/R2 seklinde iki direncin oraniyla ifade edilir.

Bu oran 1, 1.5, 1.466, 2.2 gibi standart iki direnc orani oldugunda sorun yok. Arayan dervis biraz ugrasla R1 ve R2 yi bulabilir.

Fakat diyelimki 1.3 gibi bir kazanca ihtiyacimiz var. R1 ve R2 ne olmali?

Bu orana, 2 yada 3 direncle kucuk bir hata ile yaklasilabilir.

Program icin tiklayin

Benzeri bir program linki  https://320volt.com/bulunamayan-direnc-degerleri-icin-hesaplama-programi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Diyelimki invert etmeyen ve kazanci 6 olan opamp devresi yapacagiz.

Kazanci, 1+Rf/Ra bagintisindan,  direnc oranini5 olarak hesaplariz.

Programda Oran kismina 5 yazarsak,  3 direncli bir yapi ile karsilasiriz. 100, 1000 ve 220 degerleri cikar. (100+1000 // 220 = 5)
(3 direncin nasil baglanacagini program sema olarak veriyor.)

Empedansin hangi seviyede olacagina siz karar verip orantiyi saglayan direnc degerlerini  ister dogrudan, ister 10, isterseniz 100 carpani ile carpip kullanabilirsiniz.

z

Direnc degerleri 1, 1.2, 1.5, 2.2, 2.7, 3.3, 3.9, 4.7, 5.6, 6.8, 8.2  seklinde gidiyor.

Bu degerler neden boyle secilmis hic dusundunuzmu?

SiVRiSiNEK

Alıntı yapılan: bunalmis - 29 Ağustos 2011, 04:04:13
Direnc degerleri 1, 1.2, 1.5, 2.2, 2.7, 3.3, 3.9, 4.7, 5.6, 6.8, 8.2  seklinde gidiyor.

Bu degerler neden boyle secilmis hic dusundunuzmu?

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

düşündüm ama cevabını bulamadım

Klein

EIA Standardına göre direnç değerleri aşağıdaki linkte.
Daha önce nedenini düşünmemiştim. Mümkün olan en küçük değer gamı ile , mimkün olan en çeşitli kombinasyonu oluşturabilmek için bu şekilde seçilmiş olduğunu tahmin ediyorum.

http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=http://ecee.colorado.edu/~mcclurel/resistorsandcaps.pdf&ei=I45bTomDF4Wb-ga5nqWsDA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CBoQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dstandart%2Bresistor%2Bvalues%26hl%3Dtr%26biw%3D1280%26bih%3D619%26prmd%3Divns

z

1, 1.2, 1.5, 1.8, 2.2, 2.7, 3.3, 3.9, 4.7, 5.6, 6.8, 8.2,10......  sayilarinda takip eden iki sayinin orani noltadan sonra 1 digit olacak sekilde yazilmak istenirse hep 1.2 cikiyor.

Bu degerlerin var bir kerameti. Yillar once okumustum, gayet guzel de aciklamasi vardi, fakat aciklamasini ve nerde okudugumu hatirlamiyorum.

Tagli

Merak edip Google'a sordum, cevabını burada buldum.

Olay şuymuş: Eskiden direnç üretiminde düşük töleranslar yakalanamıyormuş bir türlü. Tölerans +-%10 civarındaymış. Bu durumda 100 ohm'luk direnç 90-110 arasında oynuyor. Bir sonraki direncin de oynayacağı düşünülürse, 105 ohm'luk bir direnç yapmaya çalışmanın bir anlamı olmuyor. Bu durumda sonraki direnç 120 oluyor. Çünkü 120 ohm'luk direnç oynayınca 108-132 arasında oluyor ve bir öncekinin değeriyle pek üst üste binmiyor. Aynı şekilde bir sonraki değer olan 150 ohm da 135-165 arasında oynuyor. Ve bu böyle gidiyor...
Gökçe Tağlıoğlu

z

Biraz bilgi buldum. http://www.technick.net/public/code/cp_dpage.php?aiocp_dp=guide_standard_resistors_table

E12 serisinde 12 direnc var ve bunlarin 10lu katlari var. 13. direnc ilk direncin 10 kati.

R=10^n/12 olarak hesaplaniyor.

Benim okudugum yazi daha guzel acikliyordu. Hayal meyal hatirladigim, herhangi bir degeri elde etmek icin iki direncin seri baglantisindan yola cikiyordu.

Klein

Biraz araştırdım. Şimdilik bulabildiğim bu
Standart direnç serileri E6 , E12, E24, E48, E96, E192 şeklinde kodlanmış.
E24 %5 toleranslı seri. E96 %1 toleranslı.

http://www.universalimport.se/Standard_dekad_IEC-63.pdf

z

Ben yillardir %5 toleransli direnc kullandigimi biliyordum. Megersem %10 toleransla calisiyormusum.

Muhendislikte en yuksek toleransla calisan bolum elektrik-elektronikmis.

Makine muhendisliginde  toleranslar %5..10 civarinda tutulursa ornegin patlamali motor calismazmis.

z

Bugune kadar kazanc hesaplarinda sac bas yolardim.

Ornegin 1.7 gibi bir kazanc icin 1.5K + 100R + 100R den 1.7K bulup bunu da 1K lik direncle oranlardim. 4 direnc gerekiyor.

Halbuki program 3 direnc kullanarak, 100R + 56K ile 33K nin 1.7 oranini verdigini soyluyor.

Gene 3.5 gibi bir kazanc, 1K5 + 2K7 ile 1K2 orani olarak elde edilebiliyor.

%10 direnc toleransindan dolayi  bu degere cok guvenilemez.

Ornegin 1.35 gibi bir kazanc icin 120R+1K5 ile 1K2 orani ile tam olarak saglanabiliyor.

Fakat seri direnclerin %10 eksik deger, diger direncin ise %10 fazla degerde olmasi durumunda 108+1350 ile 1320 den K=1.1 absurt bir deger cikabiliyor.

Bu yuzden kritik uygulamalarda dusuk toleransli direncler sart. Yada ohmmetre ile direnc ayiklamak lazim.

Gene de zaman kaybettirici bu hesaplamalardan kurtulduguma cok sevindim.

ferdem

R1/R2 oranlarını eğer devredeki görüntüsü sıkıntı olmayacaksa trimpotla ayarlıyorum.

z

Tek bir devre yapilacaksa ok fakat seri uretim olacaksa trimpot beraberinde yeni sorunu getiriyor.
Devreyi yapip bir de kalibrasyonla ugrasmayi gerektiriyor. Mecburen kalifiye eleman ihtiyaci doguyor.

tyildizak

Bu gibi devrelerde karbon yerine metalfilm direnç kullanmak daha iyi olur.

camby

kullanılan elemanların ppm/C değerlerinin farklı olması sorun yaratır sanırım , Trimpotlarda durum nasıl ? Büyük potlarda durum nasıl ?