Opamp kazanci yada zayiflatici icin direnc hesaplayici

Başlatan bunalmis, 28 Ağustos 2011, 19:35:03

Klein

Trimpotlarda sıcaklık kayması genelde oranlı olur. Eğer trimpotun direnç elemanının yüzeyi küçükse , yüzeyin hemen her yerinde sıcaklık aynı olur.  Ancak bu dış ortamdankaynaklanan sıcaklık farkı için geçerlidir. Self Heating nedeniyle oluşan ısınmalarda , ısınma ortadan başlayacağı için trimpotun  konumuna göre  oran biraz farklılaşır.
Buna rağmen genelde iki farklı direnç kullanmaya nazaran daha stabildir. Ama mekanik olarak kalibre edilmesi gereği nedeniyle pek kullanmak istemeyiz.

Potansiyometrelerde yüzey biraz daha geniş olduğu için , hem self heating , hem de ortam kaynaklı ısınmalarda trimpota göre daha kararsız olabilir.

camby

trimpota doğru bilgisayar fanı tuttuğumda ADC değeri 2-3 değer artmıştı , 14,64 mV fark eder , (14,64mV/2,5V)*1M = 1953ppm

Bunun nedeni nedir ? ADC'nin de ısınması olabilir mi ?

trimpot piyasadaki küçük mavi trimpotlardan

Klein

(0,01464/2,5)*1000000 = 5856. Sanırım 1953 rakamında başka bir işlem daha var veya bir yanlışlık oldu.
Yanlışlık olduğunu varsayarsak.

Devrenin başlangıçta 25 derece sıcaklıkta olduğunu ve sizin sıcaklığı 125 dereceye çıkardığınızı varsayalım. 100 derece fark var. 100 derece için 5856ppm ise derece başına 58ppm olur. Düşündüğünüz kadar yüksek değil.

Ama trimpotun orantılı kayması gerektiğini söylediğim için bu değer de yüksek görünebilir.

Burada trimpottan başka etkenler devreye giriyor.  ADC nin giriş empedansı , trimpotun alt koluna bağlı paralel bir direnç gibidir. Trimpotun toplam direncinin değişmesi, trimpottan geçen toplam akımın değişmesine neden olur.
ADC'nin iç direncnin etkisi yüzünden trimpot orantılı da kaysa çıkıştaki etkisi linear olmayacaktır.
Eğer trimpotla birlikte ADC de ısındıysa , iç direncinde değişime neden olabilir , giriş diyotlarındaki kaçak akım artabilir.  Buna biraz da trimpotun her yerinin eşit sıcaklıkta olmaması , biraz da direnç filmindeki kalınlık farkları gibi etkenler eklenirse ,  58ppm çok da yüksek olmayabilir.

Şimdi farkettim.
Bilgisayar fanı tuttuğunuzu söylemişsiniz.  Sıcaklığı 100 derece artırmış olamazsınız. Bu durumda 58ppm anlamsız bir rakam oldu.

Kaymanın sebebini düşünürken, küçük bir deney yaptım. 20K trimpotu hemen hemen orta noktaya ayarlayıp 5V verdim. 2,474Völçtüm. Sonra sıcak hava istasyonu ile ısıttım. Trimpotun plastiği yanmaya başlayana kadar gerilimde bir değişim olmadı.  Ancak ynmaya başladıktan sonra  gerilim 2.464 V'a düştü.
ancak soğuduktan sonra  2,468 oldu. Muhtemelen plastiğin erimesiyle birlikte mekanik bir kayma gerçekleşti. Soğumayla birlikte yine mekanik bir hareket oldu.
Sizin ölçümlerinizdeki kayma ADC nin ısıtılmasından kaynaklanıyor muhtemelen.