Elektronikcinin bilmeceleri

Başlatan bunalmis, 30 Ağustos 2011, 19:06:06

GreeN

Fourier için Hesap doğru galiba. 20 harmonik için ;

Terörü Lanetliyoruz.

NaMcHo

Alıntı yapılan: GreeN - 08 Eylül 2011, 11:03:11
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

T sinyal periyodu , w= 2*pi/T
a_0 katsayısı bulunurken 1/T ile çarpılıyor integral.

GreeN

ifadeleri yazdığım yerde Fourier genel ifadesi yazılırken f(t)= a0/2+.... şeklinde devam ediliyor.
Terörü Lanetliyoruz.

z

Oyle bir devre yapiniz ki, girisine sadece F frekansinda ucgen dalga girerse cikistaki led yansin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Klein

Alıntı yapılan: bunalmis - 21 Eylül 2011, 23:19:15
Oyle bir devre yapiniz ki, girisine sadece F frekansinda ucgen dalga girerse cikistaki led yansin.

Deveyi daha kurmadım. Prensip olarak şöyle olabilir.

İstediğimiz frekansta bir üçgen dalga osilatörü yapılır. Giriş sinyalimiz ve referans sinyalimiz bir faz karşılaştırıcıya girer. Eğer faz farkı varsa referans osilatörümüz resetlenir. aynı zamanda 1-2 periyot süresine ayarlı bir monostabel bulunur. İntegratörle birlikte bu monostable de resetlenir. Eğer 1-2 periyor boyunca fazlar aynı ise , yani reset sinyali gelmediyse monostable tetiklenir.

İlk aklıma gelen yaklaşım bu. Eğer proteus'ta bir  üçgen dalga osilatör yapmayı başarabilirsem ( ilk kez proteus kullandığım için şimdilik başaramadım) kurup deneyeceğim.   

z

Yapiyi tam anlamadim fakat girise, F frekansinda testere disi formunda olmayan bir sinyal girersem ne olacak?

Giris sinyal seviyesi icin de bir aralik belirleyelim. Sinyalimizin tepeden tepeye genligi 1...3v araliginda herhangi bir deger olabilsin. Yani cozumunuzun basarisi, giris sinyalinin genligine bagimli olmasin.

mcan

Alıntı yapılan: bunalmis - 21 Eylül 2011, 23:19:15
Ucgen sinyalin 2 kere türevini alıp,birinci türevinden elde edilen kare dalganın pals genişliğini yada periyodunu sayarak frekansı kontrol edelim,ikinci türevin çıkışında da düşen ve yükselen kenarlar hariç 0 dan farklı eksi yada artı değer varmı kontrol edersek ve 1. türev alan devre ile 2. devrenin ikisinin de sonucu istediğimiz gibiyse led yanar.

ferdem

Frekans/periyot bilgisine göre çözümler çok değişecektir. Frekans düşükten yükseğe; dijital, dijital+analog, saf analog çözüm önerileri olacaktır. Eğer giriş işaretinin hızı -kullanabildiğim teknolojiye göre- yavaş ise analog devrelere girmeden birkaç periyot boyunca alınmış sayısal örnekler üzerinden frekans bilgisi ve üçgen dalga olup olmadığı bulunabilir.

İkinci bir yorum: Frekans ve waveform ayrı ayrı kontrol edilebilir. Frekans, mikroların harici kesme veya cpp modülleriyle bulunabilir. Üçgen dalga formu mikro denetleyici ile şöyle tesbit edilebilir: İşaret bir karşılaştırıcıya girilir. Referans girişi 1, 2, 3, 4... V  verilir(PWM+LPF ile verilebilir) ve çıkıştaki darbe genişliğine bakılır, lineer değişiyorsa giriş üçgen dalgadır. Darbe genişliğine bakılamıyorsa(mikronun yavaş kalan hızından dolayı) çıkışa da bir LPF uygulayarak ortalama DC değere bakılabilir.

z

100w 220v/22v tek fazli transformatorun 220v primer sargisinin aynindan 2 tane daha primer sargi saralim. (Sarimlar sigabilir ve bu nuveye  1000w trafo sarilabilir)

3 primerin enduktanslari vs herseyiyle ayni olsun.

Daha sonra bu transformatorun primerlerinin birer ucunu birlestirip noture, bosta kalan uclarina da 3 faz verelim.

Sekonderden kac volt aliriz? Sarim sekli degistirilen bu transformatorun yeni gucu ne olur?

z

Anahtarlama elamanının, delinme voltajı ile rise ve fall time süreleri ile sınırlısın. Öte yandan off peryodunda endüktansdaki enerjiyi sıfırlayamazsan endüktansın akımı alır başını gider.

z

CCM modda zaten dutyyi bu denli artıramazsın.

Çıkışın yüklü yada yüksüz olma durumuna da açıklık getirmek gerekir.

mcan

Eğime bak , D=0.6558 seçersn sistemdeki dalgalanmalar çıkış voltajını daha az değiştirecektir, diğerinde x değişim y yi çok daha fazla değiştiriyor.

z

Kararsızlık probleminden dolayı normalde pozitif eğimli tarafta çalışmak gerekir. Ancak bu bir avantaj getirecekse basit bir tersleme ile negatif eğimli tarafta da çalışılabilir.

Fakat bu tartışma böyle olmaz.  Öncelikle bu grafiği analitik yollardan elde etmek gerekir.

z

@Fxdev, Analitik bağıntı nedir peki?

z

Bu bagintiyi cikartabilecek varmi?