Devreye Opampı Nasıl Bağlayabilirim ?

Başlatan picmanya, 05 Eylül 2011, 20:58:07

Klein

Şunu netleştirmek istiyorum.
Transistörü iletime sokmak için vereceğiniz gerilim, harici bir kaynaktan gelmeyecek.
Yüksek voltaj girişinden verdiğiniz gerilim belirli bir seviyeyi aştığında  trensistör iletime geçecek.
Aynı zamanda da bir adc ile A noktasındaki gerilimi ölçüp yüksek voltaj girişinde kaç V olduğunu izleyeceksiniz.

eğer öyle ise:
Gerilim bölücüden çok küçük akım akacak. Transistörün beyz akımını sağlamakta zorlanabilirsiniz. Ayrıca opamp ile gerilim izleyeceğiniz için, A noktasına pek yüklenmemek gerek. Zaten sizin opamplı 1:1 kazançlı tersleyen amplifikatörünüz olacak. LED sürücüyü bu amplifikatörün çıkışına bağlamak daha akıllıca olur.

benim önerim aşağıdaki gibi bir devre olur.
İlk opamp tampon olarak kondu. koymasanız da olabilir. Ama bu durumda ikinci opampın giriş empedansını çok yüksek tutmanız gerekir. Bence koyun.
ikinci opamp ise bildiğimiz 1:1 kazançlı tersleyen amplifikatör.  Çıkış giriş ile aynı genlikte  ve daha yüksek akım kapasitesine sahip olduğu için , transistörü buraya koymak daha mantıklı.
10n kapasite filtre için. kesim frekansın yaklaşık 100Hz.

picmanya

Hocam devreyi kullanacağım. Elinize - gözünüze sağlık. güzel olmuş.
"10n kapasite filtre için. kesim frekansın yaklaşık 100Hz" yazmışsınız
bu kısım bana niye gerekiyor, önemi nedir? yalnızca burayı anlamadım.

Klein

Sadece filtre. Gelen sinyal 100Hz üzerinde olursa veya çok kısa anlık darbeler olursa çıkışa yansımasın diye.

picmanya

gerilim ölçme kısmını halletdik. yardım için teşekkürler.
bu devreyi bu gün çalıştırıp, ondan sonra, akım ölçmeye odaklanacağım.

picmanya

bu mesajı silebilirsiniz !

picmanya

arkadaşlar bu kısımda sizi çok yordum.  kusuruma bakmayın ve Hakkınızı Helal ediniz.
geldiğim şu anki bilgi düzeyim ve tecrübemle, artık gerilim ölçümüne gerek olmadığını farketmiş bulunmakdayım.
akım ölçümü daha önemli ve o konuyuda başka bir forum mesajımda sağlama bağladık gibi görünüyor.
Akım ölçme kısmını yakın zamanda detaylı olarak da deneyeceğim.

gerilim ölçme kısmında, internetde dolaşan bir kaç şematiğe aldandık ve mevcut sistemide çok iyi tanımamam bu hataya düşmeme neden oldu.
insan zamanla kafa patlattıkça sistemi çözebiliyor. birden her türlü kısmına hakim olamıyor.
yinede burdaki, bu konu, herkes açısından, iyi bir bilgi paylaşımı oldu diye düşünüyorum. bana çok faydası dokundu.

bu arada 47M üstü 1/4 W. direnç hala yok. üretilmiyormuş. direnç yokluğundan dolayı iş de sakattı zaten.

herkese kolay gelsin. iyi çalışmalar dilerim.

picmanya

Alıntı yapılan: Klein - 10 Eylül 2011, 15:04:27
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bu şematikdeki devre güzel ama, iki adet 14 pin smd çip kullanmak gerekiyor.
bu işi tek bir çip ile yapmak mümkünmüdür?
içinde tek bir tane, tek girişli çift çıkışlı flip flop ve iki adet and kapısı bulunduran, hazır bir kapı çipi varmı?

yada bu çalışmayı, yalnız başına sağlayan filip flop çeşidi varmı?

şu anda PIC10 ve PIC12 serisi 8 pin smd, işlemcilere bakıyorumda, bu iş onlarla nekadar kolay yapılır değilmi.

ama ben illa donanımsal çalışan bir yapıyla, bu işi yapalım istiyorum.
daha sade bir şey yapmak mümkünmüdür?