Blog acmak ve blog yonetimi ilgili bazı sorular

Başlatan bunalmis, 05 Eylül 2011, 22:39:47

gevv

hocam  video hazırlamıştım izlemedinizmi ?

sabit ana sayfa  ve yorum kapatma: http://www.multiupload.com/GGOR5RL5IK

z

İzledım fakat o zaman mantığı kavrayamamıştım.

Beklentime göre yazının altında bir check box olacak onu tıklarsam yorum izni vereceğim tıklamazsam izin vermeyeceğim diye düşünmüş ve verdiğin videodan ya tüm yazıları toptan izin vereceğim yada hiçbirine izin vermeyeceğim mantığı olacak anlamıştım.

Meğersem yazı yazmadan önce videoda bahsettiğin gibi izni istediğin duruma getirip ardından yazıyı yazmak gerekiyormuş.

Aslında hatalı bir yapı olmuş. Mevcut yapıda yoruma izin vermek istemediğim bir yazıyı, bir ay sonra yoruma açık hale getirmek istesem bunu yapamayacağım diye diye düşünüyorum.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Bir blogda hangi yazi kac kere okunmus bu bilgiyi ogrenmek mumkunmu?

Bu bilgiyi, yazinin yoruma acik yada kapali olmasindan etkilenmeyecek sekilde elde etmek istiyorum.

z

Database yedeklemesinin nasıl yapılacağını izah edebilirmisiniz?

Sitenin yonetim panelinde yeni database olusturmak mumkun ama yedek almak mumkun degil gorunuyor.
Acaba ben mi goremedim?

z

Site tiklandiginda blog sayfasinda latex formatinda yazi varsa ekranin tam olarak acilmasi zaman aliyor.

Buna engel olmak icin panelden okuma ayarlari bolumunde Her yazi icin goster secenegini tum metin seceneginden ozet metni getir secenegine cevirdim.

Boylece ekrana ozetlerin gelmesini, ilgili yazi tiklaninca da yazinin tamaminin gelmesini umuyordum. Ancak hala yazilar ozet olarak değil tum metin olarak geliyor.

Bu ayarlamayi nasil yapacagiz. Diger bloglarda yazinin tamamini gormek icin tiklayin gibi ibareler goruyorum. Bunu bir turlu olusturamadim.

z

Sagolasın. Bu yontemı beceremediğimden yazıları aylara dağıtmak zorunda kalmıstım.  Aslında more komutunu yazıya ilave eden buton gözümün önündeymiş fakat bloğu Türkçeleştirenler bu butonla ilgili olarak "Daha fazla etiketi Ekle gibi" saçma bir Türkçe açıklamala yaptıklarından ne olduğunu anlamamış ve deneme ihtiyacı duymamıştım.

z

Yüzlerce Latex formatında bileşeni olan yazı hazırladım. Görüntüleme esnasında Latex ifadelerde karakterler küçük çıkıyor ve bu benı çok rahatsız ediyor.
Blog'un php dosyalarından birinde bir tanım yaparsam sanki tüm yazılardaki Latex ifadelerin karakter boyutlarını tek hamlede büyütebilirim gibime geliyor.

Geliyor da bu değişikliği nerde ve nasıl yaparım?

Aksi takdirde her bir latex satırının başında ve sonunda yeni baştan düzenleme yapmam gerekecek.

t2

Latex php kodlarını yerel diske açalım.  Sonra kapsamlı bir arama programıyla içinde "size" geçen kodları bulalım.  Belkide bir ini dosyadan ayarlanıyor olabilir.

Galiba ayar satırlarında zoom factor  diye bir parametreniz olması lazım. zoom kelimesini arayalım.  El ile böyle ayarlanıyorsa muhtemelen aynı kelime kullanılmıştır. (DEfault zoom factor  olabilir)

t2

Senin sitede zoom factor ile yapılan ayar etkisiz. çalışmıyor. Ne firefox ne ie

z

Latex.php dosyasını açtım ve aşağıdaki satırları yakaladım.
function add_latex_mathjax_code(){
	echo '<script type="text/x-mathjax-config">
		MathJax.Hub.Config({
		"HTML-CSS": {
			scale: 85
		}
	});</script>
	<script type="text/javascript" src="'.get_option("mathjax_server").'"></script>';
}

scale: 85 degerini scale:100 olarak değiştirdim ve dosyanın bu halini siteye yükledim değişen bir şey olmadı.

Bunun üzerine sitedeki bir sayfanın source kodlarını indirdiğimde scale değerinin hala 85 olduğunu gördüm. Ben de dosyayı diske kaydedip bu değeri editörle 100 yaptım ve explorer ile lokal olarak açtığımda latex yazımların istediğim gibi iri iri olduğunu gördüm.

Yukarıda verdiğim kod parçası bir yerlerden bypass edilmiş fakat bunu bulmam beni aşar.

gevv

hocam hangi eklentiyi kullanıyorsunuz  benim test ettiğim scritp eklemiyor  ayrıca  "mathjax-latex.php"  var latex.php yok

z

Sozkonusu latex.php içinde alttakiler yazıyor.

Plugin Name: LaTex for WordPress
Plugin URI: http://wordpress.org/extend/plugins/latex/
Description: Using MathJax and LaTex image service, this plugin provides a general solution to add and display your mathematical fourmula, no matter the visitors are visiting your blog or read from Google Reader.
Version: 3.1
Author: zhiqiang
Author URI: http://zhiqiang.org

gevv

hocam scale değerini verdiğiniz kodlardaki gibi  latex.php dosyasından  yükseltmeniz yeterli 

denedim boyut değişiyor  büyük ihtimal tarayıcının  önbelleği sizi yanılttı

yada  eklentinin  "cache"  özelliği olduğu için önbellekten sunum yapılıyor   eklenti ayar sayfasında "Delete Caches" butonuna tıklayın

teknikelektronikci

gevv hocammerhaba bir sorum olacak size
wordpressi sayfama kurudm fxdevin sitesinin benzeri bir temayida kurdum ancak site blog gibi calisiyor yani her defasinda yeni yazilar göndermem gerek günlük gibi ben bunu böyle degilde joomla gibi normal sayfa gibi yapmak istiyorum önerebilceginiz bir sey varmi joomla yida denedim ama malesef biraz karmasik wordpress cok acik ve kolay ama bahsettigim problem var cevabiniz icin tesekkürler
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!