Blog acmak ve blog yonetimi ilgili bazı sorular

Başlatan bunalmis, 05 Eylül 2011, 22:39:47

z

Bir ara ticari urunlerimi tanitirken google blog dan yararlanmistim. Fakat cok sevemedim.
Simdilerde pek kullanmadigim com uzantili web sayfami blog sayfasina donusturmek istiyorum. Fakat ana sayfadan gene ticari urun cikartirsam  tanitim da yapmak istiyorum.

Web sitemi blog sitesine donusturmek icin ne yapmaliyim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

ücretsiz blog mu olacak ?

ücretsizde olsa   yeni kurulum host olsada  içeriği otomatik taşımak  ya da  konvert etmek zor  elle girmek lazım

z

Ucretsiz blog derken ne demek istedigini anlamadim. Zaten mevcut siteme (50M alana) hosting icin odeme yapiyorum. Mevcut siteyi html hazirlamistim.

Icerik derken onu da anlamadim. Sitemi sifirlayip her seyi yeniden olusturacagim.

gevv

google   gibi  wordpress de ücretsiz  site veriyor hocam  onu sormuştum  ama host varsa 

hazır sistemlerden kurulabilir   

isterseniz  open cart kuralım  ben bit pazarımda kullanıyorum :)   ücretsiz   eticaret sistemi   Türkçe admin paneli, kullanımı kolay

yada   wordpress kurarız   temayı  satış için yapılandırırız yani  etiaret sistemleri gibi görünür  diğer sayfaların görünümünü normal yaparız  vs

seçenek çok

z

Ticari kisim icin alli gullu bir sey yapmama gerek yok. Onu da teknik blog tarzinda olusturabilirim. Gerekirse html sayfaya yonlendiririm.

nette wordpress ve open cart sitelerine baktim.  wordpress sanki teknik blog icin daha iyi gibi gorunuyor. Teknik bilgi amacli daha baska ne tip blog programlari var?

Bir ara benim ikinci siteme yanlis aklimda kalmadiysa blog acmistin. Fakat kisa bir sure sonra o siteyi kaldirmistim. Acikcasi o zaman blog sayfa hazirlamak bana zor gelmisti.

Teknik blog sayfalari acan arkadaslar servera hangi programi yuklediler? Hangisini onerirler.

gevv

wordpess  kuracaksınız o zaman http://tr.wordpress.org/

bütün iş temada bitiyor hocam  yani  wordpress kurulur  tema nasılsa  öyle olur   öyle temalar klonlar varki  mesela   youtubeyi klonluyorlar :D   sistem wordpress ama  tema  youtube  ya da  haber siteleri  vs.. uzar gider

siz  tema beğenin 

http://wordpress.org/extend/themes/

kurulumu ayarları ben yaparım sunucu şifrelerini verin yeter

kendiniz kurmak isterseniz; http://www.wp-tr.org/belgeler/wordpress/wordpress-kurulumu/

ferdem

Hocam ben de wordpress kullanıyorum. Gevv hocam daha iyi bilir, wordpress çok esnek, farklı farklı eklentilerle siteyi zenginleştirebilirsiniz. wordpress.org plugins bölümünden kendinize bir Latex eklentisi beğenirsiniz, teknik ortam anında oluşur :)

http://wordpress.org/extend/plugins/search.php?q=latex&sort=

z

Pic proje sitesini not defteri gibi tuttugumu daha once yazmistim. Hatta bazi uyelerden, kendi sordugum sorulara bir kac dakika sonra cevap yazdigim icin puanini mi artiriyorsun diye firca da yemistim.  Son olarak yazdigim bir yaziyi bulamayinca silindigini dusunup moderatorlere kalayi da basmistim. Sonra anlasildiki yazim duruyor.

Coskun o zaman blog sayfasi ac notlarini orda tut demisti. Teknik bloglari gezince hosuma gitti ve ben de blog olusturmaya karar verdim.

Latexin de sart oldugu bir blog. Eger siz de wordpress oneriyorsaniz ona yoneleyim.

Bedava bloglardan bahsetmiyorum, hosting alinan alana  blog yerlestirmek denince hangi programlar akla geliyor. wordprees haricinde baska programlar da varmi?

gevv

başka programlar var  hocam  ama   önermem

en çok tema eklenti  destek  wordpress de  kullanımıda kolay

ama  ne kadar ilgileneceksiniz hocam   sonra oradaki emekleriniz boşa gitmesin 

ayrıca hit artarsa  hostunuz  taşımaz yükseltmek gerekir 

Kadir Can(16F84)

Hocam İçerik Yönetim Sistemi( CMS ) kullanmak isterseniz Joomla var.
Drupal var.

z

Hit olayinin dezavantajini hic dusunmemistim. Dersi dersde anlamayan ipin ucunu kacirdigi icin ilerleyen konularda busbutun cuvallayan elektrik elektronik muhendisligi ogrencilerine rehberlik yapmak gibi bir amacim var. Ozellikle de matematik konusuna egilmek istiyorum.

Eger hitap edecegim kesim akin ederse evet o zaman hit sorunu olur.

Onerileriniz dogrultusunda Wordpresse karar verdim. Ancak tema konusunda su anda bir secimim yok. Ayrica latex konusunda da.
Gerek tema gerek latexden hoslanmazsam bunlari kolayca degistirebilirmiyim. Eklentilerden bahsettiniz bunlari kendi basima halledebilecekmiyim.

Acikcasi su anda gozum korktu.

gevv

hocam  forumda  makale bölümüne yazssanız olmazmı ? makale bölümü şuan tam olarak aktif değil  forumdaki konuları seçerek ekliyorum

ama  isterseniz makale bölümünü size açarım  yazılarını hazırlar paylaşırsınız

wordpress  kurulum ayarlar eklentiler vs  kendiniz yapabilirsiniz ama  çok zaman kaybettirecek 

isterseniz  ben her şeyi yaparım  size sadece yazmak kalır :)  birde ara sıra yedek alırsınız olur biter

fakat  benim aklıma gelen  bir şeyler olacak iş vs...  derken ilgilenemeyeceksiniz  emek boşa gidecek ama pp.  forumda  daha kolay oluyor :)  sizin için 

z

Evet picprojeye yazmak cok kolayima geliyor ve bunu 8 senedir gorev edindim. Fakat, picprojenin mudavimlerinin cogu, teorige degil pratige onem veren kisilerden olusuyor. Bu yuzden yazmak istedigim yazilar icin yanlis yer olur diye dusunuyorum.

Ayrica, kendi sitemdeki serbestligi burada elde edemem. Bunu  talep edemem  verilirse de kabul edemem.

Blog yazari olarak Ferdem'e de bazi sorularim olacak. Ardindan hersey sekillendiginde web siteme blog ozelligini kazandirma konusunda yardimci olursan sevinirim.

z

Internette wordpress kurulumu ile aciklamalar buldum ve bunlari adim adim yaptim.
Fakat install islemini baslattigimda Sunucunuz PHP 5.1.6 sürümü kullanıyor fakat WordPress 3.2.1 en az 5.2.4 gerektirir.
hata mesaji aldim.

Bu durumda ne yapabilirim?

Kadir Can(16F84)

Daha eski WordPress kullanmalısınız hocam.
Buradan eski sürümlere ulaşabilirsiniz.
Sunucuya PHP 5.2.4 desteği için baskıda bulunabilirsiniz.