ayarlı dc kaynak --- voltaj var ama akım yok???

Başlatan gambit1244, 09 Eylül 2011, 19:13:02

gambit1244

merhaba arkadaşlar işyerinde bir adet yuguang marka çin malı ayarlı güç kaynağı var cihaza elektrik verince normalmiş gibi çalışıyor.
voltaj gorünüyor ölçü aletiyle ölçüncede voltaj doğru fakat bişey bağladıgımda voltaj birden düşüyor ve hiç bişey yapmıyor kısadevre yapınca çıt çıt bile yapmıyor eskiden yanlşlkla değdirince çıtlardı artık hiç yapmıyor hangi parçasını değiştirsem düzelir sizce arızayı nerede aramalıyım?
elektronik kısımdamı yoksa trafodamı bilemedim. güç elektroniginde sıfıra yakınım oyüzden yardımlarınızı bekliyorum
saygılar..
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

VFR

Hocam belki kaynakta akım sınırlama vardır. POT yardımıyla ayarlanıyor olabilir.

Kadir Can(16F84)

Büyük ihtimalle içeride kısa devre yapıyordur.
Bir şey bağlamadıında güç çıkışı boş olur, dolayısıyla kısa devre olmuyordur.
Güç çıkışlarına bağlantı yapıldığında çıkışlar kısa devre yapıyor olabilir.
Kısa devre esnasında çıt çıt etmemesi de bunu destekliyor.
NOT:SADECE TAHMİNDİR!

gambit1244

yok akım ayarı ozelligi yok ama cok garip yani bi devre bagladıgımda mesela
12 volt la calısıyorsa devre calısırken(basit bi devre) 5 volta 3 volta düşüyor
(bağlıyken ölçüyorum) bi anlam veremedim :S

@kadir can
kısa devre yapmıyor yapsa 3 4 voltu gormemem lazım böyle ölü gibi son nefesini verir gibi
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

askuzucu

Çıkış transistorleri yanıktır.Soğutucuya vidalı olanlar.Kontrol edin.

gambit1244

çok sagol voltaj verince onları kontrol etmekten kaçınmıştım ama demekki yanılmışım hemen deniycem yarın sabah yazıcam size teşekkür ederim :)

gambit1244

ya şimdi to kılıflı  mj2955 transistörü söküp yenisini aldım daha takamadım ama ölçümlerime göre beyz emiter ve beyz collectör dirençleri aynı bu iki transistöründe bikaç mOhm fark var ama aynı gibi umarım çalışır :(

berke_42

Alıntı yapılan: gambit1244 - 10 Eylül 2011, 11:54:48
ölçümlerime göre beyz emiter ve beyz collectör dirençleri aynı

ilginç bir durum  ( transistörünün sıfır oldugunu düşünüyorum) , multimetre ile alakalı olabilirmi  :) (analog modellerin x10 kademesinde genelde aynı çıkar)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

gambit1244

gerçekten ilginç iki transistör direnç ölçümü olarak nerdeyse aynı olsada biri çalıştırmazken diğeri çalıştırdı teşekkürler :))