Dizgi led(büyük kolaylık)

Başlatan Gökhan BEKEN, 13 Eylül 2011, 03:33:27

Gökhan BEKEN

Değerli arkadaşlar, bir kaç tane led tabela işi yaptım, 5mm mantar led kullanıyordum, altı üstü 80cm lik tabela için çok uğraşmam gerekiyordu(2 hafta felan).
Dekota üstüne cd kalemi ile grupların + - bağlantılarını çiz, ledleri taktıktan sonra, grupları kablolar ile bağla çok uğraştırıyordu.  Bende bu işi bıraktım çünkü aldığım para 300 tl;
bana maliyeti ise, 35tl power supply, 100tl led, 35tl reklamcıya, 5tl felan kablo, picli kontrol kartı için 10tl, felan derken yaklaşık 200tl tutuyor. Adamlara bakıyorum bir malzeme satıyor anında 50 tl kar yapıyor, zoruma gitti dayanamadım daha fazla.

Bugün birşey gördüm, derdime derman gibi görünüyor.
http://www.ayled.com.tr/emSITE.ASP?O=999&T1=Uygulamalar
http://www.ayled.com.tr/emSITE.ASP?O=7&T1=384
Dizgi ledler sayesinde tek tek kablo bağlamaya gerek kalmayacak. Yani işim sadece yarım saatlik bir montaj olacak. Görünüşe göre böyle anlaşılıyor. Sizlerinde görüşünü almak isterim. Eğer bir mani yoksa hemen sipariş edip bu işe yeniden başlayacağım. Zaten bizim buralarda büyük bir ihtiyaç, çünkü küçük bir yer olduğu için benden başka yapanda yok. Sizce bu işler için bu ledler uygun mudur, daha güzel fikirler varsa alabilir miyiz lütfen?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

OG

Uygundur, ayrıca AYLED ile gönül rahatlığı içinde çalışabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Gökhan BEKEN

Teşekkür ederim. Bunlarda yaptığım bir çalışmanın bir bölümü.

adult image host

image hosting

adult image host

Gökhan BEKEN

@t2 ben bu ürünü anlamadım.
Dotmatrix desem değil. Tek modül içinde 9 tane led var gibi duruyor ama o da değil çünkü 5mm diyor. Sadece tek bir rgb desem 4,29 YTL liraya imkanı yok alınmaz. 1 metre sıralanmış desem aşırı ucuz olacağından o da olmaz. Bunlardan hangisi doğru? :)

t2

Ben, tek tek kontrol edilebilen RGB led dizisi olarak  anladım. Bunlarda 5-10 tane kulanırsak video board yapabileceğiz gibi.

DEno_12

Delikleri elle delmek tabela yandığında çok kötü bir görüntü oluşmasına neden oluyor.Yani elle delmenin yaratmış olduğu yanlışlar bariz şekilde ortaya çıkıyor.Bunu müşteri sorun etmiyor mu ya da cnc de deldirmeyi düşünmediniz mi?

Gökhan BEKEN

Evet sorun var fotoğrafta. Sonradan elle düzelttim, şimdi sorun yok. Sorunun kaynağı elle delmekte değil işaretlemeyi elle yapmak. Corel draw ile uğraşmak istemeyip, kalemle işaretlediğim için bazı yerler yamuk oldu. Artık corel draw ve led tool kullanacağım. CNC güzel olurdu fakat bizim bura küçük memleket(Tokat/Turhal).  Bildiğim kadarıyla cnc si olan bir dükkan yok. Zaten olsada aşırı para isteyeceğinden eminim kazıkçıdır buranın esnafı.

airforce

Orjinal pixel led  1adet rgb led ve sürücü entegrenin silikon kılıfta toplanmasıyla oluşturuluyor.
örnek: http://www.ayled.com.tr/emSITE.ASP?O=7&T1=305

Aynı tarzda yukarıdakinin yaptığı işi yapıyor daha fazla parlaklık istendiğinde bu kullanılıyor.
http://www.ayled.com.tr/emSITE.ASP?O=7&T1=374

Bunun gibi ürünleri karaköy piyasasında bulabilirsiniz.Ancak minimum 50 adet olarak satıyorlar.İçlerinde 4-5 bitlik 3 adet shift-register var R G ve B için 50 rgb ledlik devreye 50X3(4-5bitlik veri)  şeklinde data gönderiliyor 10 us beklendikten sonra verilen data 50 led üzerinde görülüyor.

Kontrol entegresi WS2801  ilk çıktığı zamanlar çince datasheeti vardı şimdi ingilizcesi kolayca bulunabiliyor.

http://www.sparkfun.com/datasheets/Components/LED/WS2801.pdf

Kolay gelsin...

peko

Dizgi led'lerden piyasa çeşitli aralıklarda yapılmış ürün olarak fazlaca mevcut. Hemen hemen çoğunu test ettim..
Burada dikkate alınması gerekn nokta kolaylıktan çok kalite. Dizgi led'lerin bir çoğu kalitesiz ve 1 ay içerisinde mutlaka bölüm bölüm arıza yapıyor. Müşterinize böyle ürünler yapmak yerine, biraz zorlanıp kaliteli yapmanızı tavsiye ederim. Menevşe han'a yolunuz düşerse yapılan tabelaların yarısından fazlasının doğru düzgün çalışmadığını görebilirsiniz.Bence o piyasa için üzücü bi durum.  Peynircinin bozuk küflü peyniri sergilemesi gibi birşey... Bence asla kalitesiz led kullanmayın. Hem müşterinize, hem emeğinize, hem de aldığınız paraya yazık..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Gökhan BEKEN

@airforce ve @peko verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
@peko bu tür ledlerin kalitelisi yok mu?
Bu işi mantar ledlerle yapmama imkan yok. Eğer mantar ledle yaparsam en az 1000 tl ye satmam lazım ki emeğimin karşılığı olsun. Bu parayıda kimse vermez. Sakıncası yoksa siz hangi yöntemle ve hangi malzeme ile yapıyorsunuz?

zabun92

merhabalar bende led tabela işiyle uğraşıyorum kendime 2000 liraya hobby cnc aldım 45X45 delim yapıyor 65X65 yer kaplıyor ama enine parça parça istediğim kadar yapıyorum

Ledleride lehim yaparken mümkünse çentik den sonra yap (biraz saçma gelebilir ama test ettim) daha uzun ömürlü oluyor

ilk işimi 5 ay önce yapmıştım hala sorunsuz yanıyor bir led bile patlamadı  :)
elektronik 10'a ayrılır; 01. analog 10. dijital  :))

Gökhan BEKEN

Dizgi ledler hoşuma gitti ama sağlamlığı konusunda şüpheye düştüm. Kullananlar daha çok aydınlatırsa çok memnun olurum.

frkcn

Konuyu dışına çıkarmadan birşey sormak istiyorum. Arkadaşımın işyerinde aydınlatma flouresanlar ile yapılıyor vede faturası bayağı kabarık. Bu tür dizgi led veya benzerlerini aydınlatmada kullansam ne kadar doğru olur hem görüntü hem maliyet açısından. Powerled baktım 1 karesi için, içinde 12 tane var (kare derken tavanları bilirsiniz kare şeklinde parçalardan oluşanlar) 250 tl gibi bir fiyat duydum yaptırandan. bu led şeritleri aydınlatmada alternatif olabilirmi ?
Bugün ömrümün geride kalan son günü...