24V 5A DC gerilimi 12V 5A yapmak

Başlatan M_B, 15 Eylül 2011, 11:30:07

M_B

Merhaba
Elimde 24V 5A  SMPS beslemem var. Ben bunu 5A  12V nasıl düşürebilirim. ( Çekeceğim akım 3-4A civarı )
Elinde bu tur uygulama notu şeması olan var mı?  Paylaşabilirmi ?

Teşekkürler

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

t2

Devre şemasını çıkarmak lazım.  Geribesleme, referans ayarları  hatta trafo sarımlarını değiştirmek gerekir.

M_B

Hocam SMPS ye mudahale etmeyecem.
Ayriyeten bir başka devre ile yapmak istiyorum. Sonucta 24V da lazım.

Ornek olarak  bunun gibi devreler
http://media.photobucket.com/image/lm7812/gnuga2007/7812highcurrentcircuit.jpg?o=3

Bunu yapsam ne kadar saglıklı olur ve hangi transistoru kullansam.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

Erol YILMAZ

LM2576-12 ile 3A e kadar çıktı alabilirsin.

M_B

Evet hocam alırım ama kurtarmıyor.
En az çekilecek akım 4A ustu olabilir altı olmaz.

[IMG]http://www.yukleresim.com/dt-Q22G.gif[/img]

Bu şekilde yapsam sağlıklı olurmu birde hangi  Transistoru secmeliyim.

z

Madem lineer regülatöre razısın. LM2576 çıkışında bir tane MOS kullan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M_B

Alıntı yapılan: bunalmis - 15 Eylül 2011, 12:12:40
Madem lineer regülatöre razısın. LM2576 çıkışında bir tane MOS kullan.
@bunalmıs hocam çıkışına nasıl baglayacam
Birde LM2576 ın  cıkış ucuna bağlı olan Hizlı diyodun akımında yuksek olması gerekmıyor mu? 
Artı bobin sorunu yaşarmıyım.

Teşekkürler

M_B

Altaki semayı uygulasam
burda tek bir tane transistor kullansam olmaz mı?
Transistorum cok mu ısınır.
Tıp2955 IC akımı 15  Bu sema icin yorumlarınız ne olur.
Amacım basit ve sade olması. 

[IMG]http://www.yukleresim.com/dt-9AHT.png[/img]

gevv

hocam atx güç kaynaklarındaki 3.3v mosfetli regülatörü kullanabilirsiniz  bir ara  bende kullanmıştım

upload images

hazırladığım şemayı birazdan bulunca eklerim

2006 yıllarında  yapmıştık :)  12v için çıkışa bağlı olan dirençlerin değerini değiştirirseiniz 2.5v sabitlenecek

M_B

@gevv hocam;
Altaki link mi ?
Bunu gonul rahatlıgı ıle kullanabilirmiyim.

[IMG]http://www.yukleresim.com/dt-CCEP.jpg[/img]

Okan AKÇA

elindeki smps trafosunu sok seconder sargısının yarısını sar ancak düzgün sekilde sarmalısın geri

z

Alıntı yapılan: M_B - 15 Eylül 2011, 13:13:20
....çıkışına nasıl baglayacam, birde LM2576 ın  cıkış ucuna bağlı olan Hizlı diyodun akımında yuksek olması gerekmıyor mu?  Artı bobin sorunu yaşarmıyım....

Entegrenin çıkışını diyod ve bobin bağlanan noktadan ayır ve örneğin 8A akım taşıma kapasitesine sahip mosun Gate ucunu çıkışa bağla Gateden şaseye 1K..4K7 gibi bir direnç ekle.

MOS'un Drain ucunu 24v a bağla. Source ucunu da bobin ve diyoda bağla.

Böyle yapınca, sistem gene anahtarlamalı modda çalışır ancak MOS lineer bölgede anahtarlar. Tabiki bunun sonucunda MOS ısınır. Fakat oluşan ısı %100 lineer çalışan regülatörle kıyaslanmaz bile.

Bobin hesabını için gerekli bağıntılar çipin dokümanlarında verilmiştir. Hızlı diyodun 3..4A sürekli akım taşıma kapasitesinde olması lazım.

Bobinin mecburen nüveli iri bir şey olacak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

Merhaba

Alıntı yapılan: gevv - 15 Eylül 2011, 13:30:58
hocam atx güç kaynaklarındaki 3.3v mosfetli regülatörü kullanabilirsiniz  bir ara  bende kullanmıştım

2006 yıllarında  yapmıştık :)  12v için çıkışa bağlı olan dirençlerin değerini değiştirirseiniz 2.5v sabitlenecek

Üstat bu konuda uzman sizsiniz. Merak ettiğim mos ne kadar ısınıyor burada. 24 ten 12 ye bloke edilecek voltaj 12 volt peki hiç denedinizmi 60 volttan 12 ye düşürmek istesek böyle 3-4 amper akım için mos ne kadar ısınır. Transistör ile denedim çok fazla ısınıyor ama mos ile denemedim. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

stlg

Biraz ısınsın farketmez diyorsan, LM338 5A  kullanabilirsin, hemde gerilim istedigin kadar ayarlayanabilir gerilim alacagın kutunun metal kafesini iyi bir yalıtmayla sogutucu olarak kullanabilirsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

necati

SMPS lerde optocuplorle geri besleme var(çıkıştan)
TL431 in ref ucuna 12 volt ta 2,5V gelecek 
12volt için + çıkıştan 8k2 seri direç ile ref ucuna voltoj verin
ref ucu 1ktrimpot seri 1k8 veya 2k2 ile - ye gider
veya 18k ya 15k parel direnç bağlayın ve trimpot ile ayarlayın (12v)
24volt için 18k olması gerek (trimpot un hemen yanıda)
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]