Bir inverter yaptım ama ?

Başlatan Ankaralı, 15 Eylül 2011, 15:35:44

Ankaralı

Selamlar...Bugün bir inverter yaptım ( picli, pwm li ) ancak çıkışı kare dalga ...Neyse çıkışa bir filtre yapayım dedim;

.....1.2mH..  .....3mH.....
                :                  :
                :                  :
         C=1uF           C=0.56uF
:::::::::::::::::::::::::::::

Yukarı da şekilde genede istediğim saf sinuse yaklaşamadım.Bu arada PWM in duty' sini sinus tablosuna göre veriyorum.Daha başka giriş ve çıkışa ne yapsam çıkışdan biraz daha sinüse yakın bir şekil elde ederim....

Teşekkürler Kolay Gelsin....

@ NEXYS2

Ankaralı

milihenry Fx.(yaklaşık 30Hz ile 70Hz arasını geçirmek için yaptım)
Sistemden yüksek güç çekileceği için direnç üzerinde kayıp fazla olmasın diye bobin kullandım.PWM frekansını kesin bir şekilde uygun değeri bulamadım haladaha deniyorum...Varmı bir frekans değeri aklında çıkışdan tam 50Hz almam için...
@ NEXYS2

iyildirim

Sinus gerilim elde etme ile ilgili biraz çalışmıştım. 
Bağlantıyı filtre şeklinde değil de, standart buck konvertör şeklinde yapmıştım.  Birkaç yüz Hz'e kadar makul denebilecek bir gerilim elde ettiğimi hatırlıyorum.

Saf sinus derken de tam olarak neyi kastettiniz anlayamadım. Hiçmi sinüse benzemiyor, tam sinüs mü değil, yükselen ve inen kenarlar farklı mı bilinirse yorumlamak daha kolay olur.

Çıkış akımı yüksek derken ne kadar yüksek bilinmeli, yine de milihenry seviyesindeki bobin değerleri çok yüksek sanırım. 

Giriş voltajını, sinüsün tepe noktasındaki voltaj, ve akımı bilmek gerekir.

Ankaralı

Saf sinus alamayacağımı zaten biliyorum iyıldırım.Çıkış +218V ve -215V arasında kare dalga şekline daha yakın yani dalga köşeleri biraz daha yuvarlak gibi.Dalgalar sinüse pek benzemiyor bunu vurguladım.Çıkış akımıda yaklaşık 60A civarında olacak.
@ NEXYS2

iyildirim

İyiymiş.. 

Bu voltaj ve seviyelerine henüz çıkamadım. Benim yaptığım max 50V 5-10A lik değişken frekanslı bir sinüs üretmek üzerine idi.
Bu voltaj seviyeleri için denedim söyledir diye bir şey söyleyemem. 

Bu arada PWM frekansı nedir, ve sinüs'ü kaç adıma bölüyorsunuz.  Çıkışta yük varken mi bu dalga şekli görülüyor, boşta iken mi, kapalı bir çevrim ile voltajı kontrol ediyormusunuz?

Ankaralı

Bu durumlar boşta iken ...Daha yük bindirmedim,yükü bindirdiğimde sonucu felaket olacak gibime geliyor  ;D
Daha kontrol sistemine var hocam zamanla yavaş yavaş....
@ NEXYS2