li-ion şarj etmek

Başlatan SERRO EFE, 18 Eylül 2011, 14:55:45

SERRO EFE

Arkadaşlar pilli çalışacak bir cihaz tasarlıyorum pil olarak 3.7v 300mA li-ion kullandım ve kutu içinde bu pili şarj etmek için boş alanım kalmadı gibi (çok az 1.5 cm2 boş çıkabilir) kutu içinden çıkma imkanıda yok ,direnç üzerinden 15-30 mA arası vererek pili şarj etmeyi düşünüyorum. Kullanıcı ne kadar sürede şarj olduğunu göremicek bu yüzden uzun süre şarjda kalma durumu sözkonusu. Bu şartlarda şarj olurmu ,pil ömrü ne olur ,ısı yada farklı problemler çıkarmı. Yada farklı bi önerisi olan varmı?

Elektroemre

Özel şarj entegresi, sot23-5 kılıfta bir iki ekstra elemana ihtiyaç duyuyor.
Sabit akımla şarj ediyor ve kesiyor. Gayet güvenli ve ucuz.

Kimmi bu?
MCP73812 -> http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en527983

SERRO EFE

Peki TR şartlarında en kısa sürede temin edebileceğim bi adres firma varmıdır. Adet maliyeti nedir. Bi kaç gün içinde bu sorunu çözmem lazım

Elektroemre

Adres vermiyorum yasaklı siteler arasında. Malzemenin adını google yazıp Türkçe sayfalarda aratırsanız ilk sayfada çıkıyor temin edebileceğiniz adres.
Adet maliyeti için yurdışı firmalara göz atın. Toplu alımda entegre + çevre malzemeleri 1$'ın altında olur muhtemelen.

Size kaç adet lazım? Az adetse, benimde elimde 10 adet kadar var ücreti karşılığında gönderebilirim.

floresan

Alıntı yapılan: SERRO EFE - 18 Eylül 2011, 14:55:45
Arkadaşlar pilli çalışacak bir cihaz tasarlıyorum pil olarak 3.7v 300mA li-ion kullandım ve kutu içinde bu pili şarj etmek için boş alanım kalmadı gibi (çok az 1.5 cm2 boş çıkabilir) kutu içinden çıkma imkanıda yok ,direnç üzerinden 15-30 mA arası vererek pili şarj etmeyi düşünüyorum. Kullanıcı ne kadar sürede şarj olduğunu göremicek bu yüzden uzun süre şarjda kalma durumu sözkonusu. Bu şartlarda şarj olurmu ,pil ömrü ne olur ,ısı yada farklı problemler çıkarmı. Yada farklı bi önerisi olan varmı?
bu şekilde şarj tehlikeli olur. pil aşırı şarjdan şişer ve patlayabilir.

floresan

Alıntı yapılan: Elektroemre - 18 Eylül 2011, 15:09:46
Adres vermiyorum yasaklı siteler arasında. Malzemenin adını google yazıp Türkçe sayfalarda aratırsanız ilk sayfada çıkıyor temin edebileceğiniz adres.
Adet maliyeti için yurdışı firmalara göz atın. Toplu alımda entegre + çevre malzemeleri 1$'ın altında olur muhtemelen.

Size kaç adet lazım? Az adetse, benimde elimde 10 adet kadar var ücreti karşılığında gönderebilirim.
hocam bana 4 adet gönderebilir misin? afyondayım. adresi yollarım. ucreti de ptt yoluyla gönderebiirim. kaç tl yapıyor?

Elektroemre

Okan AKÇA

e xpkits de var ordan alabilirsin

SERRO EFE

Cevaplar için teşekkür arkadaşlar yarın iletişime geçeceğim elinde olan arkadaşlarla.

yildizelektronik

3.7v zaten cep telefonlarında kullanılan bataryalardan.Bir cep telefonu şarj adaptörüyle halletsen nasıl olur ?

M_B

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 18 Eylül 2011, 23:38:25
3.7v zaten cep telefonlarında kullanılan bataryalardan.Bir cep telefonu şarj adaptörüyle halletsen nasıl olur ?
Hocam halleder ama şarjı nasıl kesecek. Eger tel şarj adaptorleri batarya dolunca otomatik kesiyorsa neden olmasın.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

SERRO EFE

Cep telefonlarının içersinde bildiğim kadarıyla ayrık bi şarj düzenleyici kısmı mevcut.

ete

Şarj kesme mekanizması telefonun içindedir. Adaptör yalnızca 5V civarında bir voltajı telefona temin eder ve pilin dolup dolmadığına karışmaz. Adaptörü başka bir amaçla kullanacaksanız kendi şarj kesme mekanizmanızı oluşturmanız gerekir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com