3G İnanılmaz Hız

Başlatan LukeSkywalker, 19 Eylül 2011, 21:03:48

LukeSkywalker

Avea'nın kontörlü hat kullanıcısıyım. Nokia c5-03 kullanıyorum. Telefonumu USB üzerinden bilgisayara bağlayarak, denemek için "aylık 1GB" paketine üye oldum 9 TL ile. Hızı denemek torrentten film indireyim dedim, bir de ne göreyim saniyede 800kB -1000kB ile download yapıyor. Bu hızı başka alabilen var mı yoksa bir yanlışlık mı var bende?

-Hasan-

Hocam; USB kablosu yoluyla telefondaki internet, bilgisayarda kullanılabiliyormu yani?

kantirici

Alıntı yapılan: Hasan Oguz - 19 Eylül 2011, 21:30:24
Hocam; USB kablosu yoluyla telefondaki internet, bilgisayarda kullanılabiliyormu yani?

Telefonların bir çoğu internet paylaşımını destekliyor veya 3.parti yazılımlarla yapılabiliyor.3G modem olarak kullanılabiliyorlar yani.

Ben en fazla 300-400kb/sn hıza ulaştım turkcell ile.1000kb/sn 10mbit internet demek eğer devamlı bu hızı sunuyorsa süper.

LukeSkywalker

Zaten nokia c5-03 3.5G sunuyor bu da yanlış hatırlamıyor isem 10.2 MBPS hız demek. Ama avea 7.2MBPS hız sağlayabiliyor diye biliyordum. 10Mbit hıza ulaşıyor  bu şekilde demekki. 8Mbit'in altına düşmedi hiç. Fiyatlar biraz daha ucuzlarsa TTNET biter benim gözümde. Bulunduğum bölgede Türk Telekom santraline 1km mesafede olmama rağmen 4Mbit bile veremiyorlar. Fakat 3G tam çekiyor.

-Hasan-

O zaman süpermiş.  :) Hiç ADSL ile uğraşmayıp 3G alalım o zaman. Hem telefonda kullanırız, hem bilgisayarda kullanırız, ne güzel olur.  :)

LukeSkywalker

Her gülün yanında bir de dikeni oluyor tabiki. Şu anda 3G internet fiyatları çok pahalı ve her bölgede 3G desteği verilmiyor. Edge hızında da bağlanabilirsiniz bulunduğunuz bölgede.

Elektroemre

3G hızları yabana atılacak gibi değil artık, Vodafone ile HSDPA ile 7-8Mbit ile bağlandım. Trcell ilede yaz boyu 3-4 Mbit civarındaydı.
Hız sorun değilde ping çok önemli site gezilecekse. 3G de olsa düşmüyor yeterince. Şuan 20Mbit fiber kullanıyorum pingle 5ms civarında, okulda 100Mbit var ama pingler 100-200ms. Okuldaki intenet daha hızlı olmasına rağmen evdeki nette sitelerin çok çok daha hızlı açıldığını görüyorum. Ping yüzünden 3G tatmin etmeyebilir herkesi. (ADSL veya fibere falan genel kullanım için rakip olamaz kısacası şuan için.)

LukeSkywalker

PING değerim speedtest.net ile yaptığım ölçüme göre 58ms. İşin ilginç tarafı şu ki speedtest.net download hızımı 2.84Mbit olarak gösteriyor fakat torrentten dosya çekerken 10Mbit'e çıkıyor hız.

tayyar

Bir ara tırt bir laptoptan nokia 3710 fold yardımı ile teamviewer üzerinden (3g modem olarak usb kablosu üzerinden) evdeki bilgisayarıma bağlandım. Evde 10mbit fiber bağlantım var. Masa üstümü neredeysae kesintisiz olarak kontrol ettim.

Bir çok arkadaşım evlerindeki adsl bağlantısını iptal ettirip trcell in Vıın aboneliği ile (usb dongle kullanarak) internet hizmeti alıyorlar. Onlar için siteleri gezmek, haberleri okumak vs vs işlemleri yeterli oluyor. Arada birde youtube vesarie.

Ben masa üstüme bağlandığımda hız beni oldukça etkiledi. Fiyatlarıda ucuzladıktan sonra adsl'e gayet  iyi rakip olurlar.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

OG

Alıntı Yapher bölgede 3G desteği verilmiyor
ve aynı bölgede her zaman 3G bağlanamıyabiliyorsunuz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

OptimusPrime

pc ile telefon arasındaki veri hızını gösteriyor olabilir mi? http://speedtest.net/ değerlerini baz alın bence...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

since1990

8 bit= 1 byte
7.2 mbit = 900 kilobyte :D Çok ilginç değil sadece matematik. Bulunduğun bölgede iymiş.
Örneğin evlede 8mbit internet kullanıcıları 1 mbytla download edebilirler. Eskiden 1mbit kullanırdım 115 kbyte la falan çekerdim...
Yani evet bu hızı herkes kullanıyor...  Sanada hayırlı olsun...
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

LukeSkywalker

Hesabı kitabı bilmediğimizden değil o başlığı atmamızın sebebi 10.2 Mbit hızı sağlayabilmesi. Ayrıca torrentin gösterdiği değer download değeri. Çünkü 700Mb büyüklüğünde bir dosyayı 12-13 dakikada indiriyor.

Klein

1 megabyte indirme hızını gördüğüm zamanlar oldu. Ama genelde 400-500K civarında indirme hızım var.
Ancak ADSL ile 4GB kotayı dolduramazken , 3G ile 8GB kotayı zorluyorum.  3G operatör sürekli kontraol mesajları gönderip alıyor. Bir de uploadları ekleyince kota iyice şişiyor.

since1990

Alıntı yapılan: maytere - 20 Eylül 2011, 17:52:21
Hesabı kitabı bilmediğimizden değil o başlığı atmamızın sebebi 10.2 Mbit hızı sağlayabilmesi. Ayrıca torrentin gösterdiği değer download değeri. Çünkü 700Mb büyüklüğünde bir dosyayı 12-13 dakikada indiriyor.
Yanlış anladın konu açılmışken okuyanlarada bir ışık tutsun diye yazdım... Çünkü hala 8 mbit ile 800 kb diye düşünenler  var. ve ben uzun zamandor torrent kullanmıyorum filesonic veya hotfile flana kullanıyorum idm ile birlikte 8 mbit hızım var ama hız 1.12 mbyte baze 1.9 2.12mbyte lara falan çıkıyoru sonradan 600 kbyte iniyor. o yüzden bu download hızlarına çok güven olmuyor :D:D
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk