ultrasonik ve mikro dalgalarla kaynak vs

Başlatan aster, 10 Haziran 2004, 17:31:58

Petek

Belki yeri değil ama sormam gerekiyor. Ankarada veya İstanbulda ultrason transducer satan yerler var mı? 3-10 MHz arası çalışacak. Birkaç adet ihtiyacım var ve fiyatı makul düzeyde olması lazım. ODTÜ de bir prof, NDT için kullanılanlar birkaç milyar TL den başlıyor demişti. (Yuh dedim tabi içimden).

Ben deney düzeneğinde kullanacağım ve çapı 1 cm den az olacak. Puls/echo modunda çalıştırıp birkaç noktada (yoğuşan su tabakasının) kalınlık ölçümünü yapacağım.
“Önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur” A.Einstein

ilyas

selam arkadaşlar bir örnekte ben vereyim böbrek taşlarını kırmak içinde şu anda bu sistem(ultrasonik) oldukça yaygın tek kötü tarafı ise hasta içerisinde dumana yol açması o yüzden amcalar yarım milimlik bir uca delik açarak dumanı içerden çekiyolar.Hatta bu sene hem pnömatik hemde ultrasonik olanının aynı anda kullanılanını çıkardılar.

Konu biraz dağıldı ama genel bilgi olur hiçolmazsa.

Buarada açığa çıkan ısı lastiksi cisimleri eritebilecek güçtedir.Belki bu sevgili astere bir fikir verebilir.

Detaylı bilgi isteyene uzunca anlatılır:)
[email]turkilyas@hotmail.com[/email] [email]turkilyas@gmail.com[/email]

z

Bobrek taslarini ultrasonic ses dalgalari ile kiriliyor deniyor da sanki tam tersi cok alcak frekansli ses dalgalari ile kirmiyorlarmi, yoksa cok alcak frekansli sese de mi ultrasonic ses deniyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilyas

bunalmis, frekansın birimi konusunda bişey diyemicem yani kaç hertzdir bilmiyorum ama pratikte karşılaştığım bi olay elimi bile dokunamayacak kadar güçlü olduğu.İş değişikliği yapmamış olsaydım ölçer değerinide yazardım fakat yinede ulaşmaya çalışıcam.

Ama cihaz ultrasonik dalgalar vasıtasıyla bu işi yapıyor diye biliyorum

bigbey

Ultrasonik ses,
İnsan kulağının duyu frekansının üzerinde olan bir frekans değerine deniyor.
22 kHz nin üstünde olan frekanslardır 20 - 80 kHz
yani düşük frekans değil yüksek frekanstır.
TA6R

z

Bir ara, bir arkadaşım hastanede kendi firmalarınca satılan böbrek taşı makinesinin bakım onarım işleriyle ilgilenirken  al senin olsun diye bir kocaman nesne getirdi.

Artık işlevini yitirmiş bu şey böbrek taşı kıran makinanın şok dalgalarını çıkartan zımbırtıymış.

Biraz hayal kırıklığına uğradım zira gelen şey koca bir bujiydi. (Bende hep piezo olduğunu düşünürdüm)

Evet araba bujisine benzemese de bir bujiydi.

Çalışma prensibine gelince;

Bu buji içi saf su dolu bir balonun içinde duruyor. Balonda hastanın yattıgı yatagın altında hastanın bedeni balonla temas halinde. Bilgisayarlı bir sistem Xray ile sürekli taşı izliyor ve XY pozisyonlayıcı ile bu bujinin eksenini sürekli olarak taş ile aynı hizada olacak şekilde bujiyi konumluyor. (Adam nefes alsa buji yine taş ile hizalanıyormuş.)

Bir yandan da adamın kalp atışları ölçülüyormuş. Kalbin uygun bir anında,
(kalbi etkilememek için kalple sistem senkronize ediliyor) kapasitelerde)(C=!?!) 20KV değerinde (rakamları yanlış hatırlıyor olabilirim) depolanmış voltaj,  özel bir anahtarlama elamanı ile  bujiden boşalıyormuş.

Bu esnada öyle bir şok dalgası oluyormuş ki dalga suda ilerleyip vucuda giriyor oradan taşa ulaşıyormuş. Bu işlem defalarca yapılarak taş minik minik parçalanıyor nihayetinde un ufak oluyormuş.

Bu işlem esnasında can yanıyormuş.

Neyse bu sistem ses altı frekanslar kullanıyor.
Tamamen ultrasonic ses kullanıp da taş kıran makinalar varmı yoksa halk dilinde böyle mi biliyoruz diye sormuştum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilyas

Senin bahsettiğin sistem duvara montajlı iğrenç bi sistem hastaya acısının yanında beraberinde kullanılan sarflarla beraber külfetli ve kullanışsız benim bahsettiğim hem maliyet hemde hasta rahatlığı açısından kullanışlı.Ama diğer pnomatik cihazlar gibi dışardan değil laparoskopik yöntem kullanılıyor..

Cihazın çalışma frekansı    24 - 26 KHz

Detaylar için; http://www.ems-dent.com/medical/en/swiss_lithoclast_master_technical_specs.htm

tkuzan

işyerimize elektronik kartları temizlemek için ultrasonic yıkama
makinası almayı düşünüyoruz.önereceğiniz model varmı.
veya başka yöntem önerebilirmisiniz.Bu yıkayıcılarda netür sıvılar
kullanılıyor.fiatları nedir.ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkkür ederim

telsizci

türkiyede piezo seramik imalatı yapan firma varmı?
ilginize teşşekür ederim.