ultrasonik ve mikro dalgalarla kaynak vs

Başlatan aster, 10 Haziran 2004, 17:31:58

aster

ultrasonik dalgalarla lastik veya benzeri maddelere kaynak nasıl oluyor ?
mikro dalgalarla sentetik ve benzeri malzemeler nasıl kaynatılır ?
ayrıca bu dalgaların parçalama özelliği hakkında bildiklerimiz

NICHOLAS

Daha önce çalışmış olduğum tekstil fabrikasının kalite kontrol işletmesinde
ultrasonik dalgalar ile çalışan bir kumaş kesicisi vardı.Kesici kısım piezo +sertleştirilmiş uçtan oluşuyordu.Sürücü kısmı ise yüksek frekanslı gerilim üreten bir devreden oluşuyordu.Sürücü switch mode mantığı ile çalışıyordu.Kumaş kesileceği zaman Bıçak pnomatik bir kol ile kumaşın üzerine bastırıyordu.Kumaşın altına ise ezilme olmasın diye 10 mm'lik cam koyulmuştu.

Ayrıca soruyla alakası yok ama kuyumcuların metalleri temizleme amacıyla kullanmış olduğu ultrasonik temizleyiciler var.Unutmadan, yanlış hatırlamıyorsam hastanelerde buhar üreten makinelerde ultrasonik dalgalarla çalışıyordu.

z

Yani kumas gene klasik bicakla kesiliyor oylemi ?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

Arkadaşlar reklam gibi olmasın burada işin ticaretini yapan bir firma var. Firmayla uzaktan yakından alakam yoktur.  Sadece fii tarihinde bazı devrelerini görmüştüm.  

aster

bu firmanın yıkama ünitesinden bir ara sipariş vermiştim
sonra vazgeçtim, sebep 50 kw ısıtıcı kullanacak olmamdı

cozturk

Yani bu temizleyiciler ayrıca ısı da gerektiriyor diyebilir miyiz? soğuk suyla yıkamaz mı?

aster

şöyle anlatayım,
bir konveyör düşün bunun etrafı kapalı bir tek giriş çıkış kapısı var
malzemeyi bir taraftan koyuyorsun temizleme işlemi bittikten sonra
kurutma işlemi oluyor işte burada içerde sıcak hava ile kurutma olması
gerekiyor ve mesafe kısa olunca bayağı bir ısı üretmen gerekiyor
şu wc lerdeki sıcak hava ile el kurutma gibi düşün

Erol YILMAZ

Ultrasonik denilen temizleyiciler pekte ultrasonik olmuyor.
Fuarda gormustum bir tane cikardigi ses ciglik gibi. Ses surekli oldugundan delirtici bir etki yapiyor.
Ayrica kuyumcularin kullandiklarinda isitici var. Daha once gormustum.
Adini hatirlamadigim bir universitenin de boyle bir urunu vardi. (Fuar)

sezgin05

Kuyumcuların kullandıkları makinelerdede güçlü bir piezzo var ters iki transistör (BU 205 D türünde) ile sürülüyor.Isıtıcı ise sadece kirleri yumuşatmak için kullanılıyor.Fazla ısıtmıyor sadece35-40 derece kadar.

NICHOLAS

Dostum Bunalmış aynen düşündüğün gibi bıçakla kumaş kesiliyordu.Hem çok düzgün ve de çok hızlı bir şekilde.Yalnız bıçak biraz biçimsizdi.Şekli aynı bir baltayı andırıyordu :D .Bıçak bir süre sonra köreldiğinde yenisi ile değiştirmek gerektiriyordu.Bilemek bir işe yaramıyordu.

aster

ilgimi çekti,
- Yıkanabilir ve çabuk kurur.
- Elyaf içerdiğinden ekstra konfor sağlar.
- Hijyeniktir, mikrop barındırmaz.
- Ultrason teknolojisi ile iğne ipliksiz dikilmiştir.
- Üretiminde hiçbir kimyasal işlem yoktur.
http://www.seryattekstil.com/tr/01/02.html

salim ALTIN

merhaba.
plastik yapıştıran ultrasonik makineleri gördüm ama çok fazla ilgilenmedim. Orta boy kahve fincanı buyuklüğünde bir titreşim üreteci vardı. 2 modeli var demişlerdi. biri cam dieri metal. buna elektronik kontrolden enerji verildiğinde bir titreşim üretiyor 15cm ye 1,5 cm kalınlığında bir bakır baranın üzerinde titreşimi bara yardımı ile kalıp olarak kullanılan plakaya iletiyordu.  kalıp yanlızca yapıştırılacak kısımları yükseltilmiş metal bir kalıptı. yüzeye temas ettiğinde aşırı titreşim iki parçayı ısıtıp yapışmasını sağlıyor.Üreteci su ile soğutulanı varmış. Romanya dan gelmiş bir tekniker topkapıda bir firmada imalatını yapıyordu.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

bu yukarıda bahsettiğim örtünün yapışma şekli,
1.5mmx3mm gibi bir alanı yapıştırmış 3mm aralıklarla
zikzaklı devam etmiş bayagı da sağlam
birde artezyen kuyu pompalarının kablo ek yerlerini böyle
üstüne lastik sarıp birbirine komple yapıştırıyorlar kaynıyor meret

z

O zaman bu tur makinalar sadece sicak gordumu eriyen malzemeleri yapistirabiliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

haklısınız, belki farklı malzemeleri de yapabiliyordur
ama benim gördüklerim şimdilik bunlar