DS1307 enerji kesilince neden durur?

Başlatan OG, 22 Eylül 2011, 22:14:07

OG

Pili olduğu halde, enerji kesintisinde neden saymayı durdurur? Başına gelen arkadaş varmıdır?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erol YILMAZ

Hocam Xtal çok kalitesiz olabilir...
Başka bir Xtal ile deneyebilir misiniz _?

DS1307 sahte olabilir mi_?

FEHMİ_ASM

Hocam durmuyordur.[Sadece veri okuyacağınızı varsayarak>>] Ancak kablolu enerjiyi kestiğinizde DS107'nin SCL ve SDA'daki Pull-Up dirençleri pasif olacağından duruyor gibi gözlemleyebilirsiniz. Bunları Vbatt. ucuna dahil etmeyi deneyiniz.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

Erol YILMAZ

bir kere başıma geldi...
programın başında varsayılan bir saat değeri yazmıştım.
Ve Mcu her reset edildiğinde RTC aynı değerden başlıyordu.
1 gün sonra farkettim :)

OG

Cihaz Kasası yarın geri geleceğinden (nefret ettiğim şey işin geri gelmesi) kristali şu an deneyemiyorum, zaten kaliteli olsun diye saatten söküp bağlamıştık kristali.

İlk değer atamasının tekrarlanması da değil. Cihazın enerjisini kesip 5dk bekletip tekrar çalıştırınca o da 5dk uykuya geçiyormuş :) .
Pilden şüphelendim, söküp pilsiz deneyin dedim, pil sökülünce enerji kesilip gelince sıfırlıyor, sıfırdan başlıyor saymaya, pil varken ise saymayıp bekliyor, yani pil sağlam.

Alıntı YapAncak kablolu enerjiyi kestiğinizde DS107'nin SCL ve SDA'daki Pull-Up dirençleri pasif olacağından duruyor gibi gözlemleyebilirsiniz. Bunları Vbatt. ucuna dahil etmeyi deneyiniz.
Bunu anlayamadım. Zaten sistem +5V una pullup halinde.

Enerji verilince saymaya devam ediyor zaten ama bırakılan yerden .

FEHMİ_ASM

Alıntı yapılan: OG - 22 Eylül 2011, 23:07:03
Zaten sistem +5V una pullup halinde.

Hocam ana enerjiyi kestiğiniz zaman pull-up dirençleri halen +5 voltajı alması lazım. Yukarıdaki cümle, "kablodaki enerji kesilip sadece pil bağlı iken dahi Pull-Up enerjisi var" demek gibi. Bu doğru mu?
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

OG

Pardon yanlış mı anladım.

RTC nin, enerji kesilince, içinden saymaya devam etmesi için (doğal olarak enerji kesik iken okuma falan yapmıyorum) ilgili uçları pile pullup mı yapmam gerekir, yanlış mı anlıyorum?

FEHMİ_ASM

Evet Hocam, aynen öyle yapmanız gerekir diye tahmin ediyorum. Küçük bir diod bağlantısı ile Feedback yapar gibi haricen aktiflemelisiniz.

OG

Hocam yapma, bildiklerimi alt üst ettiniz. O uçlar yalnızca okuma veya yazma için.

Derken aklıma şu geldi, enerji kesilirken ilgili uçlardan CH bitini 1 yapacak bir pals mi gidiyor acaba.

Siz bu pile pullup dan eminmisiniz?

Erol YILMAZ

ben Fehmi_ASM nin dediği gibi yapmadım. normal çalışıyor...

FEHMİ_ASM

Hocam ben DS1307'yi gerçek ortamda hiç kullanmadım. Emin değilim. Sadece olması gerekini tahmin ediyorum. DS1307'nin paralel veya  başka bir çıkış birimi yok. Verinizi yine aynı yoldan (SCL/SDA) takip etmek zorundasınız. Ancak siz bu dirençlerde enerji yokken nasıl okuma/sağlıklı okuma yapabiliyorsunuz?

OG

Öyle olmaması gerekir ki datasında da öyle birşey yok zaten.

Enerji yokken okuma veya yazma yapmıyoruz zaten. Cihaz akşam kapatılıyor, sabah açılınca saat kaç olmuş diye bakıyor. Kapalı iken RTC ile niçin işimiz olsun ki. Yalnızca o içinden saysın yeter. Ama akşam olunca o da uykuya geçiyor, tüm problem bu  :o

EMG81

RTC Bozulmuştur muhtemelen..

1-2 cihazda mı bu sorunu yaşadın? yoksa hepsindemi aynı sorun var?

bigbey

@OG hocam,
Ben kule saatleri yapıyorum. Bunlarda ds1307 kullanıyorum. Vbat ucundan eğer 2.0v - 3.5v arasında değil ise çalışma duruyor.
Ayrıca Vbat ucundan VCC 5V verildi ise vbat ucu arızalanabiliyor.
*Enerji kesik iken vbat ucundaki gerilimin sınırlar içinde olup olmadığını izleyin.
*Pull-up dirençlerinin Vbat fonksiyonu ile kesin ilgisi yoktur.
*DS1307 değiştirip tekrar bakabilirsiniz.
TA6R

erhanmete

Alıntı yapılan: bigbey - 23 Eylül 2011, 09:40:16

Vbat ucundan eğer 2.0v - 3.5v arasında değil ise çalışma duruyor.

aynen katılıyorum.tecrübe ile sabit.
pil ne kullanıyorsunuz ?