STM32 Motor Kontrolü

Başlatan mihri, 23 Eylül 2011, 15:35:14

mihri

STM32 ST marka ARM çekirdekli işlemcilerle BLCD motor kontrolu yapan oldu mu bu mikrolar nasıldır? Texas TMS320F28035 ile STM32F2 mikroları karşılaştırırsak değerlerndirme nasıl olur? Aslında bir proje için dijital BLDC motor kontrolu ile dijital DC/DC konvertör kontrolu yapmam gerekiyor bu işlemlerin aynı anda altından kalkabilecek mikro seçmeliyim. Texasın mikroları güzel ama devir ARM deveri.
"Eppur si muove!"

MC_Skywalker

ARM ile çok ileri seviye geliştirme yapmadım ama incelemelerim esnasında NXP nin sitesinde şuna denk gelmiştim. İşine yarayan bir not bulabilirisin.

http://ics.nxp.com/support/microcontrollers/motor.control/

mihri

NXP'nin ADC, PWM ... gibi analog modülleri ST'ye göre zayıf geldi bana.
"Eppur si muove!"

pisayisi

stm32 motor kontrol üniteleri yeryüzündeki en gelişmiş kontrol algoritmalarına sahip kitlerdir. ac motor ve sabit mıknatıslı reluktans motor ile fırçasız dc gibi uygulamalar için geliştirilmiş olan stm32 kontrol uygulamalarıı sensorsuz olarak faz  akımı ve  gerilimini kullanarak rotor pozisyonunu hesaplayabilme ve en uygun torku field oriented kontrol algoritmaları ile optimum kontrol özelliklerine sahiptir. bu yöntemde saniyede 1 devir le dönen 40 wat lık mootorda mili elle sıkarak asla durduramazsınız.
firmware ler ise onlarca yüzlerce alt modül içerir son library ise onject oriented programlama ile çalışmakta olup alt modüllerin hepsine hakim olmak çook çok çalışmayı gerektirir. nxp nin çipleri ise kontrol ve öğrenme açısından basit ancak performans açısından yetersizdir.
Murat

mihri

pisayisi konuya bu kadar hakim olduğuna göre uygulama yapmış olmalısın. Konuyla ilgli bu başlık altında bilgi verebilirmisin?
"Eppur si muove!"

pisayisi

ben 3 faz  ac indüksiyon motor için bir uygulama yapmıştım. st nin mckit leri oldukca pahalı sadece mikro işlemci kiti olması yeterli değil. güç katında izolasyon fet sürme geribesleme devreleri hepsi firmware için hesaplanıp üretiliyor modifiye ederek bir devre yapsanız kütüphaneler üzerinde de ciddi oynamalar yapmak gerekir.ac indüksiyon motorlarda ise geribesleme olmadan açık çevrim kumanda edilebiliyor. başlangıç olarak bence stm32 motor control lib v3.0 i indirip pdfleri inceleyebilirsiniz.

http://www.st.com/internet/com/SOFTWARE_RESOURCES/SW_COMPONENT/FIRMWARE/stm32_pmsm_foc_motorcontrol_fwlib.zip

http://www.st.com/internet/evalboard/product/203167.jsp

Murat

Saruman

Geçenlerde bir tanesine baktım da STM32 nin motor control kiti 1000$'ın üzerindeydi.

mihri

ST kitleri gerçekten çok pahalı güç katını yada komple tasarımı yapmak sorun değil zaten amaç ticari ürün olduğu için her halükarda yeni tasarım olacak. Ben 10KW BLDC motor kontrolu yapmak istiyorum hız geri beslemesi hall sensörlerle olacak.
İşlemci aynı anda 10KW DC/DC konvertör kontrolunu da yapacak. STM32F2 serisi işlemciler bu yükün altından kalkar diye düşünüyorum.
Motor kontrol kütüphanesinde nasıl bir uyuşmazlık olabilir? Mosfet sürme ve HALL enkoder kısımları zaten standart olacak, sadece faz akımlarının ölçümü kalıyor uyuşmazlık burada mı oluşuyor?
Ayrıca Texas'ın DSP'lerini de inceledim onlarda fena değil fakat uygulama alanı sadece güç elektroniğine yönelik. STM32 ailesiyle güç elektroniğinin yanısıra çok farklı uygulamalarda da kullanmak mümkün ARM çekirdekli ve haberleşme modülleri zengin olduğu için. Her iki işlemciyide kullanan oldu mu ne söylenebilir karşılaştırma açısından?
"Eppur si muove!"

Erol YILMAZ

Bugün gördüm 2 tane BLDC Motor Sürücü.
birisinde PIC16F818 diğerinde PIC16F72 kullanmışlar. Hall sensörleri de vardı.
Ve işin ilginici verimleri de yüksekti baya...
Belki de o kadar yüksek işlemci gücüne ihtiyaç duymuyordur bu işlemler ?

z

TI'in DSP ve DSP controllerlari ile yaklasik 18 senedir ugrasiyorum. TI'in motor kontrol uygulamalari icin urettigi DSP serisi, bahsettigin uygulamanin cok kolay ustesinden gelir. Cunku zaten bu isler icin gelistirilmis.

Su siralar, daha once DSP ile yaptigim 3 motorun birden kontrol edilmesi projelerinden birisini Arm CM3 islemciye tasimakla mesgulum. Simdilik guzel gidiyor ancak biraz yavas kaliyor. Arm uzerindeki proje henuz tamamlanmadi fakat 40Mhz 16 Bit DSP, 80Mhz CM3 den daha performansli gibi gorunuyor. Benim projem, karsilastirma olcutu olmamali. Cunku kodlarim saturasyon denetiminde , kaydir topla, carp kaydir topla kaydir,  gibi yapida ve 3 motorla basetmek zorunda.

DSP bunlari tek cycle da yaparken ARM da bu isler pes pese komutlarla mumkun oluyor.

Ote yandan STM32 ne ise TI'in Stellarisi de ayni. Ayni frekansli olduklarinda hic bir fark kalmaz.

Bambaska bir uygulama yaziliminda CM3, DSP yi ezip gecebilir.

TI Piccola serisiyle Cortex M3 arasinda ise tam anlamiyla ucurum olur. Zira Piccola hem 32 bit hem de DSP.
Hatta Piccola ailesinin ust modelleri, CM4 ile bile kapisabilir. Acik ara farkla onde gidebilir.

Bu elestirilere ragmen Cortex serisini DSP lere tercih ettim. Arm Cortex serisinde microprocessor rahatligi var. DSP microcontrollerda asm ile proje gelistirirken page lerle ugrasmak bana cok eziyetli geldi.

Yuksek hizli CM3 ile projeni kolayca yapabilirsin.

Fantazi olsun dersen Piccola, fantazi otesi olsun dersen Concerto. Tadinda kalsin dersen CM3. Yok cok basit algoritmalar kullanacagim dersen Allegronun dedigi gibi PIC.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mihri

Teşekkürler.
Yapacağım tasarımda motor kontrolunun yanında DC/DC konvertör kontrolü de olacak ayrıca çalıştığım akımlar çok yüksek. Herhangi bir olumsuz durum ortaya çıktığında mikronun anında cevap vermesi gerekiyor. Özellikle DC/DC konvertörde akım kontrolünün frekansı fazla olacak 20-40Khz arası bişey... 120Mhz CM3 buna yetişebilir mi? Birde kesme lere ne kadar hızlı dallanıyor CM3 işlemciler bu konuları netleştirebilirsem rahat rahat tasarıma başlarım.
"Eppur si muove!"

Erol YILMAZ

Mihri, 20-40 kHz lik bir kesme Cortex M3 için problem değil.
Birkaç örnek kod yazıp kesmeleri skopla izlersen nasıl hızlı bir mcu ile başbaşa old. anlayacaksın.

Elektroemre

Allegro hocam bir skop görüntüsü var mı?
Yada ne kadar sürede kesmeye girip çıkıyor?

Erol YILMAZ

Mucit23

Arkadaşlar ST'nin motor kontrol için hazırlamış olduğu FOC library'yi ücretli olarakmı satıyor?
Buradaki PDF te en altta indirme linki var
http://www.st.com/web/en/resource/sales_and_marketing/presentation/product_presentation/stm32_motor_control_firmware_library_marketing_pres.pdf
Linkte gittiğimde sayfa kaldırılmış gözüküyor.

Library'nin asıl linki burası ama buradanda direk indirilmiyor
http://www.st.com/web/en/catalog/tools/FM147/CL1794/SC961/SS1743/PF257936

Satın alma aşamalarından biraz ilerledim. Yapılacak olan proje ile ilgili kısa bilgiler almak için bir form doldurulması isteniyor. Bende Formu doldurup gönderdim ama hala cevap gelmedi. Fikri olan varmı?