200KHz analog isareti wireless iletmek?

Başlatan atansu, 28 Eylül 2011, 16:58:48

atansu

Merhaba arkadaslar,

Benim problemim 200khz frekansinda bir isareti wireless olarak iletimini yapmak, hazir modul ile bu isi yapabilirmiyim ? ornekleme frekansi 500khz olan analog input wireless bir modem bulabilirmiyim ?

yada bu isareti once demodulasyon entegreleri ile temel banda indirip mi gondermemi onerirsiniz ?
eger indirebilirsen 200 Hertz olan sampling rate ile bunu yapabilirmiyim.

elimdeki modulun datasheeti linkteki gibidir.

http://www.starmanelectric.com/LinkClick.aspx?fileticket=CDewWTH2cC8%3d&tabid=75&mid=456

yardimlariniz icin tesekkurler.

OG

200khz = max 200Kb demektir. Gönderdiğin cihazda da max bu kadar verebilir diyor.

Alıntı Yapyada bu isareti once demodulasyon entegreleri ile temel banda indirip mi gondermemi onerirsiniz ?

Hangi işareti??
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

GreeN

Alıntı yapılan: atansu - 28 Eylül 2011, 16:58:48
Merhaba arkadaslar,

Benim problemim 200khz frekansinda bir isareti wireless olarak iletimini yapmak, hazir modul ile bu isi yapabilirmiyim ? ornekleme frekansi 500khz olan analog input wireless bir modem bulabilirmiyim ?

yada bu isareti once demodulasyon entegreleri ile temel banda indirip mi gondermemi onerirsiniz ?

elimdeki modulun datasheeti linkteki gibidir.

http://www.starmanelectric.com/LinkClick.aspx?fileticket=CDewWTH2cC8%3d&tabid=75&mid=456

yardimlariniz icin tesekkurler.

Gönderilecek frekansın 200Khz , örneleme frekansın 500khz , bu yeter. Ama ben ADC için Sampling Rate değerini göremedim.

Eğer sinyal module edilmiş daha düşük frekanslı bir sinyal ise bence ilk haliyle gönder.  Daha kaliteli sonuç alırsın.
Terörü Lanetliyoruz.

atansu

Elimde 200 Khz frekansinda sinuse benzer bir isareti var (bant genisligi 10hertz max) ve bunu wireless olarak iletmek istiyorum,

sorun su ki elimdeki wireless modul un ornekleme frekansi zaten olmasi gerekenin 20 de 1`i (400khz olmasi gereken teorik ornekleme frekansi)
bu yuzden once carpici bir demodulator entegresi ile 200khz lik tasiyici isaret ile  orjinal isaret ile carpsam temel banda inmis olmaz mi yani frekansi 1 hertz olan sinus elde ederim teoride ?

daha sonra elimdeki moduller ile iletimi saglayabilirmiyim ?

atansu

Alıntı yapılan: GreeN - 28 Eylül 2011, 17:15:56
Gönderilecek frekansın 200Khz , örneleme frekansın 500khz , bu yeter. Ama ben ADC için Sampling Rate değerini göremedim.

Eğer sinyal module edilmiş daha düşük frekanslı bir sinyal ise bence ilk haliyle gönder.  Daha kaliteli sonuç alırsın.

3. sayfada device specifications da i/o sample rate var orada 200 Hertz yaziyor. Elimde buna uygun modul yok ilk hali ile gonderecek ya da modul onerebilirmisiniz ? analog giris 500khz ornekleme frekansli ?

GreeN

Alıntı yapılan: atansu - 28 Eylül 2011, 17:18:10
Elimde 200 Khz frekansinda sinuse benzer bir isareti var (bant genisligi 10hertz max) ve bunu wireless olarak iletmek istiyorum,

sorun su ki elimdeki wireless modul un ornekleme frekansi zaten olmasi gerekenin 20 de 1`i (400khz olmasi gereken teorik ornekleme frekansi)
bu yuzden once carpici bir demodulator entegresi ile 200khz lik tasiyici isaret ile  orjinal isaret ile carpsam temel banda inmis olmaz mi yani frekansi 1 hertz olan sinus elde ederim teoride ?

daha sonra elimdeki moduller ile iletimi saglayabilirmiyim ?

Elindeki olanaklara göre böyle gibi....

Ama demodilatör olmazsa (sinyal zaten ham sinyal ise) bence sinyali PIC ile örnekle UART kullanarak modülden gönder. (pic modellerinde 4Msps a kadar adc var)
Terörü Lanetliyoruz.

ferdem

İletmek istediğiniz bilginin bant genişliğinin max 10 Hz olduğunu yazmışsınız, 300 bps da çalışan bir rf modül bile yetecektir.
Anladığıma göre 200KHz de bant genişliği 10Hz olan bir işaretiniz var. Bu işaretin modülasyonu nedir, AM midir, FM midir, ASK mıdır, FSK mıdır... Bunu basitçe demodüle edip 10Hz lik bilgiyi basitçe göndermek gerekir, 500KSample a gerek yok. Kolay gelsin.