5V besleme olarak usb şarj adaptörünü kullanmak

Başlatan t2, 01 Ekim 2011, 19:12:59

t2

Picli bir devre yaptım. LCD vs var.  BUnu beslemek üzere normalde trafo,7805 vb kullanarak besleme katı yapacaktım. Kartın üzerine  de çizdim.

Sonradan resimdeki adaptörlere benzer  adaptörlerden buldum ucuza aldım. Kendi yapacağım besleme katından daha ucuza geliyor gibi. Hem akım da yüksek.

Bu adaptörle devreyi beslemeyi düşünüyorum. Akım olarak 800mA demiş bana sadece 200mA yerterli.  Yine de Devre çıkışına ayrıca yüksek kapasite ekleyeceğim. Gerilim desek aynen kutuda belirtildiği gibi 5V civarı. Zaten diğer türlü şarj edilecek usb aleti de  yakabilir.

Acaba bu şekilde kullansak uzun vadede sorun  çıkar mı? Bu adaptörleri ciddiye almak, şarj amacı dışında besleme olarak kullanmak  ne kadar doğrudur? 

Devrenin içi de şuna benziyor:

muhittin_kaplan

üç adet 57mm  7segment ile 2 yıldır 365gün durmadan çalışıyor pic vs de var tabiki. hala bişey olmadı

Erol YILMAZ

@t2,
yaptığınız iş olsa da olur olmasa da olur birşey ise elbette kullanabilirsiniz bu devrecikleri.
Yoksa "ele bile alınmaz" :)

t2

t2

Akşam 200mA harcıyacak şekilde bir yük bağladım.
Yarına kadar test edeceğim. 3-5 dakikada pek  bir ısınma olmamıştı. Çıkışı kısadevre  de ettim. koruması var. Şebeke girişine varistör ekleyeceğim.

Ne gibi sorunlar çıkacağına dair bilgi verirseniz sevinirim. Çok ciddi bir işte kullanacağım.  Benim devre bunların aynısı olmasa da çok benziyor.

floresan

şebeke girişine varistör ve uygun kondansatör eklerseniz sorun çıkacağını sanmıyorum. çünkü şebekedeki parazitler trafayu süren transistörü yakabiliyor. şu sağdaki optokuplörlü olan devre daha iyiye benziyor.

Erol YILMAZ

T2 ciddi bi işte kullanacaksan doğru dürüst bir güç kaynağı kullanman lazım.
Bu tarz aletler 1$ altı fiyatlarla ist da toptan olarak satılıyor.

Üreticinin de bu üründe güvenlik faktörleri, üretim şartları vs gibi şeyleri dikkate almadığını anlamak çok zor değil.

Yani sistemindeki en zayıf halka bu besleme olmasın ! :)

t2

Sonradan kaliteli devrelere de baktım. Başlıca fark, şebeke filtresi  ve çıkış filtreleri , ayrıca şebekeye bağlı sigorta, varistör , TVS diyod gibi korumalar ve referans olarak zener diyod yerine TL431 gibi entegreler kullanılmış olması.   Ortak kısım ise  hepsinde kısadevre koruması. Ucuz devrelerde anahtarlama elemanı olarak mosfet değil, mje13005 kullanılıyor

Erol YILMAZ

kalitesiz devrelerin bir farkı da lehimlerin genellikle problemli olması...

t2

Benim kullandığım biraz kaliteli  ve markalı gibi duruyor. Maceraya giriyorum.

Devrede şebeke kablosu olacağı için amerikan tipi olandan aldım(biraz daha ucuza)
Demirleri kesip kabloyu içeri lehimledim.