Evde kendi laserinizi yapin

Başlatan bunalmis, 03 Ekim 2011, 03:10:07

z

Bi zamanlar evde laser yapabilirmiyim diye arastirma yaparken herhangi bir tup, ayna vs gerektirmeden nitojen laser yapilabilecegini ogrenmistim.

Deneme firsatim olmadi fakat youtube linkinden kolayca yapilabilecegi anlasiliyor.

http://photonics.tfp.uni-karlsruhe.de/1/a-homemade-uv-laser.html
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Saruman

Hocam yakıcı laser mi bu ? Çok incelemedim ama bilginiz vardır belki?

Ya da yakıcı laser nasıl yapılır onun linkleri de var mı elinizde ?

Klein

Bana lazerden çok , bir  kanaldan geçirilerek , düzgün bir yol izlemesi sağlanmış ışık hüzmesi gibi geldi.
Bildiğimiz anlamda lazer olması için , ışığın tek bir dalga boyunda olması gerek. Ark ışığı ise beyaz. Yani tüm dalga boylarından biraz var.
Ama öndeki yuvarlak cam tek bir dalga boyunu geçirip , gerisini bırakıyorsa , belki!!

z

Sozkonusu laserin gorunen isigina takilmayin, aynasi yok.  UV bandinda (görülemeyen) laser isigi  cikartiyor.
Fakat gucu cok kucuk.

z

Alıntı yapılan: silvercopper - 03 Ekim 2011, 20:01:56
Hocam yakıcı laser mi bu ? Çok incelemedim ama bilginiz vardır belki?

Ya da yakıcı laser nasıl yapılır onun linkleri de var mı elinizde ?

Zamaninda orjinal linki bulmus ve edabordda yazmistim. Edaboard uyesiyseniz link asagida.

http://www.edaboard.com/attachments/141d1043162184-laser.zip

z

En basta linklerini verdigim laseri tup olarak yapar ve aynalari da monte ederseniz 100 kat guclu oluyormus. (Bir forumda boyle denmisti)

SERRO EFE

Bende bi ara bu konuya çok takılmıştım yedeklerimin içinde 35w yada 70w bi cam lazer tüpün a-z ye nasıl yapılacağını anlatan dökümanlar vardı bulabilirsem paylaşırım.

EDİT:
@bunalmis hocamın dosyayı inceledim aynı pdf :)

ilhan_mkp

benim lazerler hakkında çok bir bilgim yok ama paslanmaz üzerine karşıya kadar kesmeden yazı yazanlar var  pcb içinde kullanılabilirmi acaba sadece yolların etrafını alsak bakırda nasıl davranıyor onuda bilmek lazım tabi

Andromeda

Radyasyon riski varmış bu lazerlerde...sakata gelmeyelim... :-\
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

aslan_korhan

RF kullanılıyor bazı lazerlerde.
Bir ara 35W bir Lazer tamir etmiştim. İçersinde 100MHz 300Watt'lık RF sinyal kullanılıyordu.
Fakat ekranlaması çok iyi ve dışarıya tehlikeli pek bir sızıntı yaymıyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Ahmed Han

Alıntı yapılan: Klein - 03 Ekim 2011, 20:10:32
Bana lazerden çok , bir  kanaldan geçirilerek , düzgün bir yol izlemesi sağlanmış ışık hüzmesi gibi geldi.
Bildiğimiz anlamda lazer olması için , ışığın tek bir dalga boyunda olması gerek. Ark ışığı ise beyaz. Yani tüm dalga boylarından biraz var.
Ama öndeki yuvarlak cam tek bir dalga boyunu geçirip , gerisini bırakıyorsa , belki!!
Evet, dediğiniz gibi, bunun lazere benzer bir yanı yok. Arktan çıkan kuvvetli ışığın cetveller arasındaki ince uzul yoldan geçerek sadece tek doğrultudaki bileşenlerinin duvara ulaşması sağlanıyor.

Kabil ATICI

Öncelikle yakan laserler  karbondioksit laserleridir. (sanayide kesme işlerinde kullanılan) Sadece bu laserin ürettiği ışık görülmediği için helyum neon laser ışığı pilot ışık olarak kullanılıyor. Bu tür gaz laserlerinde elektrik akımı doğrudan gaz içinden geçilen ayna ve yarı geçiren ayna kullanılarak üretiliyor.

İlk üretilen laser yakut laseri idi. Işık verimi olarak öğlen güneşinin ışığının dört katı kadardı. Bu nispeten yapımı daha kolay bir yapıdadır. Yakut bir çubuk (günümüzde endüstriyel olarak üretilen) flaş tüpü tarafından üretilen ışık enerjisini kullanarak laser ışığını üretir. (flaş tüpü ve yakut çubuk içi aynalı bir kutu içindeder ve sadece ışığın çıktığı pencere ışığın belli bir güce ulaştığı zaman ışığın çıkmasına izin verir. (katıhal laserler) kırmızı ışık verir

Başka bir modelde helyum-neon laser (soy gazlar) :genellikle gösteri amaçlı uygulamalarda kullanılır.  Gaz içimden elektrik akımı ile önce helyum atomları uyarılır ve otaya çıkan enerji neon atomlarını uyarma esasına göre çalışır. (Aslında elektronlarını) Son olarak neon atomları laser ışığını oluşturan enerjiyi salar. Bu da laser ışığını üretir.

Bunları evde yapmak mı? Bilmiyorum kimin evinde bu kadar malzeme var? (Hadi malzemeleden vazgeçtim bu malzemeleri koyacak yerim yok)
Bunlara ek olarak  laser konusunda ciddi bir fizik bilgisi?
Çok çalışmak lazım olduğu kesin. Bu nedenle kendi açımdan ben düşük güçlü yarıiletken laserleri tercih ediyorum.

Not: Laserler her zaman tek dalga boyunda ışık üretmeyebiliyor. (sanırın tasarım yapılarından kaynaklanıyor. Yada laserde kullanılan malzemeden kaynaklanıyor)
ambar7

z

Alıntı yapılan: Ahmed Han - 22 Ekim 2011, 00:13:32
Evet, dediğiniz gibi, bunun lazere benzer bir yanı yok. Arktan çıkan kuvvetli ışığın cetveller arasındaki ince uzul yoldan geçerek sadece tek doğrultudaki bileşenlerinin duvara ulaşması sağlanıyor.

Eminmisiniz? Duvarsa görülen ışık laser değilki, o görülen ışığın içinde asıl UV laser ışınımız var.

Bu laser en basit azot laseri olarak geçiyor. Aynı sistem, bir tüp içine yerleştirilmiş ve tüpün iki başına da aynalar yerleştirilmiş olsaydı böyle demeyecektiniz değilmi?

Delme kesme işlerinde kızılötesi laserler kullanılıyor.

Yok etme (buharlaştırma) işlerinde ise UV laserler ve son derece tehlikeli.

Başlığa konu laser son derece küçük güçlü atımsal çalışan UV laser.