Baz direnci yerine led kullanmış....?

Başlatan Andromeda, 03 Ekim 2011, 19:17:08

Kabil ATICI

Aslında güzel bir tasarım. Aynı yöntemi zener diyot kullanarak da gerçekleştirirlebilir. Böylece transistörün sürülmesi için Vbe gerilimi yükselir. (parazitlere karşı)

LED kullanıldığında transitörün ancak B-E kısa devre olursa sorun olur. Ama entegrenin verebileceği akım sınırlı olduğundan bir sorun olşturmaz. B-C kısadevre olursa LED üzerinden ters yönde akım akmayacaktır.

Tabii tercih meselesi isteyen LED yerine bir direnç koyabilir. Oyunun kurallarını koyan sizsiniz.
ambar7

floresan

Alıntı yapılan: maytere - 04 Ekim 2011, 11:29:58
Transistörün beyzine 0.6V gibi bir voltaj düşer. Geri kalan gerilim Led'in üzerine düşer. Led daha yüksek akım çekmek isteyecektir sürekli. Bu şekilde PIC'in verebileceği akımı zorlayacaktır.  Yanlış mı düşünüyorum. Uzun süreli kullanımda sıkıntı oluşturabilir. Bu yüzden güvenli değil. En iyisi akımı sınırlamak değil mi? Led'e seri bir adet direnç bağlayabilirdi sonuçta.

çok doğru. bu şekilde transistör pic in çıkışından maximum akım çekmeye çalışacaktır. ama röleyi collektöre değilde emiter şase arasına bağlarsa, collektörede +5v verirse beyz akımıda röle bobininden geçeceği için sınırlanabilir. ama bu şekilde transistör doyuma gider mi bilmiyorum.

ayrıca bu devrede pic çıkış vermediği zaman transistör beyzi boşta oluyor. dolayısıyla transistör parazitlerden etkilenip gereksiz yere iletime geçebilir. beyz ile şase arasına 10k gibi bir drenç bağlanması lazım

CLR

Saçma bir tasarım ve gereksiz bir tartışma olmuş.

Tasarım olarak çok yanlış bir uygulama, işlemcinin port akım basma sınırına güvenilerek tasarım yapılmaz. İşlemcinin portunu bozulabilir, bozulmasada tam yükte çalıştırmak herzaman sakıncalıdır, ömrü kısaltır.
Max akım basılmaya çalışılıyor ve yükler ise yarıiletken, iletkenliklerine göre voltaj paylaşımı yapıyorlar. Pic akım kaynağı gibi davransın ve 20mA kaynaklandırsın diyelim. Transistörün base'ından 20mA akım basılıyor bu 546 için base akım sınırına sınırına çok yakın demektir.
Led için ise 20ma yine doyum akımında(Led'e göre değişir ama genelde 5mm ledler 20ma'dir), ledi de max.(yüksek) akımda sürmek ömrünü kısaltır. Ayrıca yükler ve kaynak yarıiletken olduğu için sıcaklık değişimleri akımın stable olmasını etkiler.
Arızalanmaya meyilli bir tasarım.   
Knowledge and Experience are Power

OG

Bir seferinde pcb cizerken port çıkışına direnc eklemeyi unutmuşlar, direk transistor bazına gidiyormuş. Cihazı çalıştırmışlar, onlarcasını da montaj etmişler. Sonra başka bir vesile ile pcb'yi incelediğimde direncin olmadığını gördüm. Saatlerdir de problemsiz çalışıyordu. 16F628A kullanılmıştı. Merak edip çıkış port akımını ölçtüm 20 küsür mA geçiyordu. O zaman şuna yordum, PIC kendi içinde port akımı limitlemesini yapıyor.

Üstte verilen şemaya da aynı mantıkla bakılırsa problem çıkmamıştır. Bütün PIC serisinde durum aynı olurmu bilemiyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

berke_42

''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

z

PCB üzerinde yazanı değil transistörün üstünde yazanı sormuştum.

Belki devrede aşağıdakine benzer bir  transistör kullandı fakat pcb de malzeme adını yanlış yazdı.

(Yazık değilmi, adamın tasarımını eleştiriyorsunuz.)

PDTD123E, PDTC123T

http://www.google.com/search?q=npn+to92+digital+transistor+internal+base+resistor&hl=tr&source=hp&gs_sm=e&gs_upl=1719l5640l0l6765l18l15l0l0l0l0l265l2640l1.7.6l14l0&oq=npn+to92+digital+transistor+internal+base+resistor&aq=f&aqi=&aql=

Bu da OnSemi'den smd örnek. http://www.onsemi.com/pub/Collateral/MUN2211T1
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Kandırmaca da olabilir. Ben bazen yapıyorum. Mesela 12f629 üzerini kazıyıp pcb üzerine 741 veya 555 yazılabilir.

Andromeda

Alıntı yapılan: t2 - 04 Ekim 2011, 19:31:26
Kandırmaca da olabilir. Ben bazen yapıyorum. Mesela 12f629 üzerini kazıyıp pcb üzerine 741 veya 555 yazılabilir.
Zannetmiyorum...entegrelerin adı belli...
zaten aşağı yukarı standart bir devre..
"bunalmış" digital transistör olabilir diyor...
forumda arkadaşa sordum...bakalım ne tip transistör kullanmış...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ipek

Beysinde gerilim bölücü direnç bulunan transistörlerin beysi ortası olmuyor en azından benim bildiğim

TO92 kılıfında 2n7000 ve 2n7002 vmosfet transistörler genelde röle işlerinde görüyorum gate'sınde direnç falan yok direkt MPU'ya bağlı orta ayağıda gate.....

emiteri şasede olduğu için base 770mv'tan fazla gelince transistor bozulur belki led akım sınırlama gibi bir şey vazifesi görüyor tabi tahmin..........

Andromeda

Devreyi yapana sorduğum soru ve cevabı arkadaşlar..;
Soru:
Devrede baz direnci kullanmamışsınız...
transistör bc546 mı yoksa değişik bir transistör mü?

Cevap:
Merhaba,
Transistörleri aynı zamanda bir diod olan led ile tetikliyoruz. Çalışması gayet stabil ve garantilidir. Ledin üzerinden akım geçtiğinde aynı zamanda ledde yanmaktadır. Bir taş ile iki kuş vurmaktayız. Teori olarak bilemem ama çalışmasının stabilliği tecrübelerimizle sabittir.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

LukeSkywalker

Teorik olarak bilmediğini yazmış arkadaş. Bu şekilde çalışıyor olması , tasarımın doğru olduğunu göstermez. Led'e seri bir direnç bağlanabilirdi.

timpati

ben de azıcık ortalığı kızıştırayım bari:

1) 12V'luk standart bir röle yaklaşım 20-30mA çeker, bu BC546'nın kollektör akımıdır ve bazından ise (katalog verilerine göre hfe'si 100-800 arası) kabataslak bir hesapla bu akımın ancak 300'de biri kadar bir akım geçer yani 70-100 mikro amper kadar.

2) 100 mikro amperde (0.1mA) nominal gerilimi 2.2V olan bir led neredeyse ışıldamaz ve üzerinde düşen gerilim de artık 2.2V değildir.

3) PIC, 5V çıkış veriyor diyelim, bunun 0.6V civarı be gerilimi olarak gerekliyse geriye kalan 4.4V led üzerinde düşecektir ki bu da ondan geçecek akımı artmaya zorlar.

4) çoğu transistörün Vbe gerilimi en çok 2V'a dayanır, sonrasında transistör bozulur.

bunlara ne diyeceksiniz?
why mr. anderson, why ?

gokhan1500

Alıntı yapılan: timpati - 07 Ekim 2011, 01:25:38

1) 12V'luk standart bir röle yaklaşım 20-30mA çeker, bu BC546'nın kollektör akımıdır ve bazından ise (katalog verilerine göre hfe'si 100-800 arası) kabataslak bir hesapla bu akımın ancak 300'de biri kadar bir akım geçer yani 70-100 mikro amper kadar.

2) 100 mikro amperde (0.1mA) nominal gerilimi 2.2V olan bir led neredeyse ışıldamaz ve üzerinde düşen gerilim de artık 2.2V değildir.

3) PIC, 5V çıkış veriyor diyelim, bunun 0.6V civarı be gerilimi olarak gerekliyse geriye kalan 4.4V led üzerinde düşecektir ki bu da ondan geçecek akımı artmaya zorlar.

4) çoğu transistörün Vbe gerilimi en çok 2V'a dayanır, sonrasında transistör bozulur.

bunlara ne diyeceksiniz?

Transistörü anahtarlama olarak kullanacağımız için doyumda çalıştıracağız.Hfe değeri doyumda düşer (bkz:datasheet). Transistor kollektör akımı baz akımı ne kadar değişirse değişsin yük akımını geçemez.Kaba hesapla : Ic:20ma Ib:2ma (Hfe=10 seçtim.) yani kollektörden 20ma akıtmak istediğim zaman baz akımını min 2 ma olarak ayarlanmalı .Baz akımı fazla olursa  ne olur kollektör akımı artmaz  neydi akımı belirliyen yüktü.Transistörün max baz akımını geçmedikten sonra sorun yok.

t2

bunlara ne diyeceksiniz?
Bunda yanlışlık var. Veb demek istemiş olabilirsiniz.  Yani, beyze uygulanan maksimum ters gerilim önemli. Vbe doğru yöndeki polarmadır. Bunda dayanacak bir şey yok çünkü o,  0.6 civarıdır.  Akımla ilgili dayanma sınırı olabilir.

CLR

bunlara ne diyeceksiniz?

1) 100uA minimum gerekli base akımıdır istersen 100uA'le süresin ister 1mA ile, önemli olan transistörü saturasyona sokmaktır.
2) bu soru değil zaten, aynen söylediğin gibi
3) öyle düşünürsen base ve ledden 2A geçer :) ama güç kaynağı yani port akım sınırlı olduğu için port voltajı düşecektir. Yukarıda açıklamıştım, pic içindeki mosfet, led ve B-E arasında voltaj paylaşılır.
4) Çoğu transisörün Vbe'si 2V'a değil 5V'a kadardır o nedenle bişey olmaz. Ama akım sınırlaması olmasaydı çok şey olurdu. :)

Asıl ben sorayım, uzmanlık sorusu:

Bir BJT düşünün ve kollektör akımı max 1A olsun bu transistörün base'dan gerilebilecek max. akım nedir?   

Knowledge and Experience are Power