Baz direnci yerine led kullanmış....?

Başlatan Andromeda, 03 Ekim 2011, 19:17:08

Andromeda

İnternette bir röle kartı resmi verilmiş, satış amacı ile...şema yok ,pcb den anladım..
PIC  bc546 yı kontrol ediyor, kollektörede röle bağlı...
baz direnci yerine kırmızı led bağlı...
anot pic e bağlı, katot ise transistörün beyz ine bağlı....
yani baz direnci kullanmamış...
rölenin çalıştığı led ile anlaşılıyor.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Saruman

Ya base direnci SMD ise? Kartın altını da gördünüz mü?

Andromeda

Altta başka eleman yok,bağlantı böyle  ...

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

LukeSkywalker

VFR

Aslında sıkıntılı değil. Çünkü LED üzerinde yaklaşık 2.2V gerilim düşümü olacaktır.
Transistörün Vbe gerilimi 2.8V civarında olduğu için transistör direkt olarak doyuma geçer.
LED de bir çeşit dirençtir aslında. Ama direnci nonlineer olarak değişir gerilim ve akımına göre.
Dolayısıyla bu tür anahtarlama uygulamalarında sıkıntı olacağını zannetmem.

-Hasan-

Alıntı yapılan: maytere - 03 Ekim 2011, 21:11:55
Sıkıntılı bir tasarım o zaman.

Hocam; PIC ' in çıkış akımı 20 mA ' i geçmeyeceğinden sıkıntı olmaz bence. healme ' nin de dediği gibi zaten ledde de gerilim düşümü olacaktır. Adam aynı pin ile hem ledi yakmış hem de transistörü tetiklemiş.  :)

Saruman

VFR

Transistör'ün Doyum Bölgesinde çalışabilmesi için Base-Emitter geriliminin 0'dan büyük ve Base-Collector geriliminin 0'dan büyük olması lazım.
Aksi takdirde doyuma geçemez. Anahtarlamayı da transistörü doyum ve kesim bölgelerine geçirerek yaparız.

Saruman

Hocam 2.8 volt kısmını anlamadım ben.İletim ve saturasyon kısmını değil.

VFR

PIC 5V veriyor, 2.2V LED'de düşüyor ve Vbe=2.8V oluyor. Bu kadar.

Saruman

Pardon PCB yi inceleyince led in seri bağlandığını gördüm,ben paralel düşünmüştüm.

z

Q1'in BC546 oldugundan eminmisin? Transistorun ustunde oyle mi yaziyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

PCB üzerinde öyle yazıyor,to92 kılıfında transistör..

LukeSkywalker

güvenlik ne olacak peki? Transistör bozulur ise, pic tehlikeye girer.

LukeSkywalker

Transistörün beyzine 0.6V gibi bir voltaj düşer. Geri kalan gerilim Led'in üzerine düşer. Led daha yüksek akım çekmek isteyecektir sürekli. Bu şekilde PIC'in verebileceği akımı zorlayacaktır.  Yanlış mı düşünüyorum. Uzun süreli kullanımda sıkıntı oluşturabilir. Bu yüzden güvenli değil. En iyisi akımı sınırlamak değil mi? Led'e seri bir adet direnç bağlayabilirdi sonuçta.