Topraklama hakkında bilmediğim bir kaç soru?

Başlatan aykut54, 03 Ekim 2011, 22:58:44

aykut54

Merhaba,

Evime kendime ait bir labaratuar kurdum. Kendime bir tane BELKİN akım korumalı 8'li priz aldım. Büyük bir sevinçle eve geldim:) Belkin marka prizde şu madde  vardı; Bu prizi topraklama hattı olan bir prize bağlayın. Bende dedim Bizim evde topraklama hattı vardır. Topraklamasız bina kaldımı? hangi devirde yazıyoruz dedim:)  Odamdaki prizi açınca prizde sadece 2 kablo var ;  FAZ  ve NÖTR topraklama kablosu yok. NÖTR VE prizdeki topraklama kısmı birbirine bağlanmış  (SIFIRLAMA YAPILMIŞ); Bunu dün internettten öğrendim. Sağlıklı olmadığını söylediler.. Belkin prizde ise topraklama hattı olan bir prize bağlayın denilmişti.

Burdan yola çıkarak Farzı misal akım korumalı prizi odamdaki prize taksam ve bu prize alıcıları bağlasam; pc- güç kaynağı..... gibi herhangi bir sorun  ile karşılalabilirmiyim ya da  sağlıklı kullanabilirimiyim. Sonucta Toprak ve nötr SIFIRLAMA YAPILMIŞ

Ya da şöyle bir yöntem olabilirmi?  Toprak hattı olmayan prizde dışardan bir toprak  hattı döşesem   yani şöyle örnek vermek gerekirse; Doğalgaz peteklerinin kenarında bulunan sıcak ve soğuk suyun geçtiği demir borular ya da  Duvara çaktığım bir çividen   kablo ile prize topraklama yapsam sağlıklı bir topraklama olabilirmi?.

Eğer zemin katta otursaydım. Toprağa bir levha çakıp  sağlam topraklama yapardım. Malesef 8. katta yerden 25m yükseklikte oturuyorum:)

SONUÇ OLARAK; Nötr ve toprak neden sıfırlama yapılır. Burdaki amaç nedir?
Bu işin içinden nasıl çıkabilirim. Çıkış yolu  önerileriniz nelerdir.

tayyar

Kalorifer yada su borularına güvenme daha önce birisi anlatmıştı su borusuna topraklama hattını bağlamış bi süre sonra çarpıldigini farketmiş ve bir bakmışki ana su borusu ile bina girişine plastik boru ile ek yapılmış bu durumda kendi topraklama hattı havada kalmış.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

Salih

Alıntı yapılan: aykut54 - 03 Ekim 2011, 22:58:44

SONUÇ OLARAK; Nötr ve toprak neden sıfırlama yapılır. Burdaki amaç nedir?
Bu işin içinden nasıl çıkabilirim. Çıkış yolu  önerileriniz nelerdir.

İç tesisat yönetmeliğinde, toprak hattı olmayan tesisatlarda nötr ile sıfırlamaya izin veriliyordu. Şu an ki durum nedir bilmiyorum. Sıfırlama yapılmasında ki amaç, cihazların gövdesine faz ucundan bir kaçak oluştuğunda sigortanın atmasını sağlamaktır. Bu şekilde insanlar korunmuş olur. Çok sıhhatli bir yöntem olmadığı için,  aynı zamanda günümüzde kaçak akım röleleri de kullanılmaktadır.

floresan

binadaki toprak hattına da güvenme.  ;D bizim binada bi ara toprak hattından faz gelmeye beşladı. durumu farkedince düzelttirdik. kalorifer veya su boruları plastik değilse iyi topraklama yapıyor. ben bilgisayarın kasasını kolorifer borusuna bağladım o şekildr kullanıyorum. borunun topraklama yapıp ayapmadığını deneyerek anlarsın. bi tane 100 wattlık ampulun bir ucunu faza, diğer ucunu da borunun boyasız yerine değir. kuvvetli yanıyorsa çalışıyordur.

yalnız evde kaçak akım rölesi varsa ve çalışıyorsa hemen atacaktır.röleyi devreden çıkarman lazım.

aslında her evde olması gerekir bu röleden.30mA lik bir kaçakta hemen atıyor. ddoyasıyla çarpılmalara karşı güzel bir güvenlik elemanı.