tek pottan +- 10v üretmek için yardım gerekmektedir

Başlatan spooner, 04 Ekim 2011, 09:10:47

spooner

arkadaşlar öncelikle merhaba bana tek bir pot kontrolü ile 20ma çıkışlı potun ortasında sıfır sağına çevirince +10volt soluna çevirince -10 volt verebilecek bir uygulama lazım bir türlü kendim halledemedim bununla ilgili bilgisi olan arkadaşların yardımını istiyorum şimdiden teşekkürler..............

z

Potun sol ucuna -10v, sag ucuna +10v vereceksin. Orta uctan ile sase arasindan da cikis voltajini alacaksin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

marslan90

en iyi çözüm opamp kullanmak gibi geliyor bana.
lm741 in besleme gerilimlerini +11 -11 olarak bağla ardından potun orta ucundan 10 v gerilim ver diğer uçlarını 1k lık dirençle toprağa çek .1k ve potun kesişen bacaklarından invert  ve naninvert bacakların bağla böylece istediğin olur

K46

20 ma direkt olarak pottan da çekilebilir, bu uygulama için opamp kullanmak, hem gereksiz masraf hem de gereksiz uğraş olur kanımca, bunalmis'in tarif ettiği en kestirme çözüm bence de..
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

t2

Gerilimi sadece ölçecekseniz pot kullanabilirsiniz. Fakat bu ayarlanan gerilimden akım çekilecekse opamp benzeri ürün gerekir.

marslan90

opamp kullanırsa +10 -10  ve 0 v gerilimini isteği şekilde alabilir diğer arkadaşın tarifinde aradaki gerilimleride görecektir .ayrıca opamp akım yönünden pota göre daha sağlıklı çıkış verir