.net ve USB

Başlatan volkii, 04 Ekim 2011, 11:21:51

volkii

arkadaşlar merhaba,

windows için kullandığımız hid dll'leri genelde .net framework istiyor. yani .net te oluşturulmuş bir dll'i ben delphide veya devcpp'de de kullanmak istesem yine framework kurulu olması gerekiyor makinada. bunun önüne geçebilmek için ne yapmam gerekir? yönlendirebileceğiniz yazılım firmalarıda makul ücrette bana yardım edebilecekse onlarda kabulumdur. şimdiden teşekkür ederim

t2

Yeterli olursa mcHID.dll diye bir DLL vardı onu kullanabilir ve dağıtabilirsin. .net gerektirmez.

Bu karışık veya konforsuz geldiyse hid konusunda çok güzel yardımcı olurum. .net gerektirmeyen hap gibi bir DLL yaparız. 300 TL gibi makul fiyat.

leblebitozu

libUSB var opensource C ile yazılmış windows ve linux destekliyor, bunu kullanabilirsin

t2

libUSB ile hid'i nasıl kullanıyoruz?

leblebitozu

Yeni versiyon'da HID desteği kaldırılmış ama bir çok alternatif var, yine opensource

http://www.signal11.us/oss/hidapi/

volkii

cevaplar için teşekkürler. ben kendimi yanlış ifade ettim kusura bakmayın. mchid'i kullandım. aslında isteidğim gibi ama vid ve pid'yi ben oluşturduğum dllin içine gömmek istiyorum. yani bu dll, sadece benim cihazımla kullanılabilecek. bir başkası (yani yazılımcı) benim cihazım için uygulama geliştirirken ona sunduğum fonksiyonları kullanacak ve sadece benim cihazımda bunu yapabilecek. bu dll'de ben geliştirme yapabileceğim (bazı ufak tefek fonksiyonlar eklemek için) kaynak kodları açık olmalı. zaten böyle bir dll bulduğumda vid,pid'yi ben de içine koyabilirim. netten bulduğum örnekte açık kaynak kodlu dll .netframework kullanıyor. dolayısıyla tüm bu saydıklarımı yapabiliyorum aslında ancak dediğim gibi makinada framework varsa bu dll işe yarıyor yoksa hiç bir şekilde çalışmıyor zaten. umarım kendimi ifade edebilirim.

t2

Frameworksuz çok güzel yaparız bunu.  VID ve PID bildirirsin. DLL sadece onla çalışır. Cihazda gömülü şifre gibi ekstra stringler olur, DLL onları da kontrol eder.

Duruma göre istersen, DLL cihaza sorgu gönderir. Sonra şifre çözülerek pcye geri gönderilir. DLLden doğru cevap geldiyse cihazın  çalışmaya devam eder. ben yaptım, oldu.

Kaynak kodu açık istersen fiyat artar. delphide yazıyorum.

volkii

t2 kardeşim fatura kesebilecekmisin?

t2

Keserim. kdvsini ödemelisin

t2

Hayır onu kullanmıyorum. işinizi görebilirse o da olur tabi.