keil c komut yardım

Başlatan armsistem, 04 Ekim 2011, 17:06:22

armsistem

Arkadaşlar selam , aşağıdaki kodu anlamadım ,return c_entry ne işe yarar.

int c_entry(void)
{..............................................}

int main(void)
{return c_entry();}

CLR

Alıntı yapılan: armsistem - 04 Ekim 2011, 17:06:22
Arkadaşlar selam , aşağıdaki kodu anlamadım ,return c_entry ne işe yarar.

int c_entry(void)
{..............................................}

int main(void)
{return c_entry();}

Merhaba,

c_entry() fonksiyonu int türünden değişken döndürüyor, return ile bu integer geri döndürülüyor. Yani fonksiyonu bir integer değişken gibi düşünebilirsin.
Knowledge and Experience are Power

armsistem

yanıt için teşekkür ederim fakat programın hiç bir yerinde fonksiyon sorgulanmıyor yani dönen değer buysa bu olsun şeklinde , okafamı karıştırdı.

bymrz

sorgulamadan kastın bir değer ile karşılaştırmak ise; evet sorgulanmıyor... Ama "sorgulamak" anlamında diyorsan, return komutunda sorgulanıyor işte. Senin durumun nedir? ne işe yararsın, bana int türünde cevap ver diye sorgulanıyor. Programın başka yerinde sorgulanacak diye de bir şey yok. return komutunda sorgulanmış işte...

CLR

Alıntı yapılan: armsistem - 05 Ekim 2011, 08:11:42
yanıt için teşekkür ederim fakat programın hiç bir yerinde fonksiyon sorgulanmıyor yani dönen değer buysa bu olsun şeklinde , okafamı karıştırdı.

return c_entry();  // bu kısımda önce c_entry() fonksiyonu çalıştırılıyor, c_entry()'dan int türünden değer dönüyor ve bu değer return'a veriliyor. Yani fonksiyon burada çalıştırılıyor(sorgulanıyor).
Knowledge and Experience are Power

z

main rutininden cikilirsa, return degeri sorgulaniyor.
Fakat kullanici programlari genellikle main icine hapsedilir ve asla mainden cikilmaz.

Mainden sonra neler yapiliyor artik keil derleyicinin ilave ettigi kodlarda sakli. Debug modunda kodlari trace ederseniz neler yapildigini gorebilirsin. Fakat buna gerek kalmadan Keil sitesinde bununla ilgili aciklama biryerlerde mevcuttur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com