2 SMTP Güç Kaynağını Paralel Bağlama

Başlatan TA7R, 04 Ekim 2011, 18:06:49

CLR

Alıntı yapılan: floresan - 08 Ekim 2011, 18:26:57
1)şu anda kullandığımız cihazların çoğu spms besleme ile çalışıyor. dolayısıyla 50hz besleme az olduğundan arıza ile az karşılaşıyoruz. mesela VCD lerde genelde demir nüveli trafolar var.onlarda kndansatör arızası ile karşılaştım ben.

Yanlış anlama ama bu cevabın komik olmuş. Diyosun ki smps yerine bu cihazları 50hz trafolu yapsak aynı oranda kondansatör arızası meydana gelecek. Ben 1990'dan beri elektroniğin içindeyim 50hzde kondansatör arızası 2-3 tane gördüm onlarda ya üretim hatası veya yanlış tasarımdan dolayı şişmiş.

Knowledge and Experience are Power

floresan

Alıntı yapılan: eemkutay - 08 Ekim 2011, 21:24:45
Diyosun ki smps yerine bu cihazları 50hz trafolu yapsak aynı oranda kondansatör arızası meydana gelecek.

hayır ben öyle demedim. tamam beslemeleri 50hz yapsak smps deki kadar arıza yapmayabilir, sonuçta smps de sarj deşarj hızlı oluyor ama hiç arıza yapmaz da diyemeyiz. bunu şimdiki cihazlarla karşılaştırmak yanlış olur çünkü switching beslemelerle 50hz beslemeler aynı oranda değil. 90 lı yıllarda da TV ve PC beslemeleri spms idi. ben sizin kadar tecrübeli değilim ama smps lerdeki kondansatörlerde kapasite değerini biraz yüksek tutsalar 50hz ile aynı hatta daha uzun ömürlü olacağı kanatindeyim.

K46

Alıntı yapılan: floresan - 08 Ekim 2011, 18:26:57
1)şu anda kullandığımız cihazların çoğu spms besleme ile çalışıyor. dolayısıyla 50hz besleme az olduğundan arıza ile az karşılaşıyoruz. mesela VCD lerde genelde demir nüveli trafolar var.onlarda kndansatör arızası ile karşılaştım ben.

50 Hz diye tabir ettiğiniz, klasik trafolu cihazlarda besleme kondansatörü arızası binde bir oluyorken. Yüksek frekanslı SMPS beslemelerde besleme kondansatörlerinin arızalanmasıyla o kadar çok sık karşılaşıyoruz ki, bu cihazların tamiratıyla uğraşan elektronikçiler smps besleme kondansatörlerinin değişimini "kronik arıza" yada sarf malzemesi değişimi gibi görüyorlar. Elektronik cihazlarda, smps, step-up&down devreleri, sürücü katı, gibi yüksek frekans altında çalışan kısımlarda yer alan kondansatörler çok daha kısa sürede bozulur. Tecrübeli bir elektronikçi, bir cihazı açtığında hangi kondansatörün bozulma ihtimalinin yüksek olduğunu, hangilerinin düşük olduğunu ilgili kondansatörün hangi devrede kullanıldığına bakarak, yani kullanılan diğer elemanlara göre, çalışma frekansını tahmini olarak değerlendirip çok rahat söyleyebilir. Sonuç olarak yüksek frekans altında çalışan kondansatörler çok daha kısa sürede bozulmaktadır.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!