2 SMTP Güç Kaynağını Paralel Bağlama

Başlatan TA7R, 04 Ekim 2011, 18:06:49

TA7R

13.8V 40 - 45 Amp.  kullanan bir cihaz için( RM HLA 300) 2 adet 30 amper SMTP güç kaynağı aldım , paralel bağlamak amacıyla, birinden diğerine  yönelik akım akmasını önlemek için yüksek amperli diyot araştırdım. Önce bunu KPC5010 köprü ile denedim ,güç kaynaklarının + larını köprü içindeki iki diyotun anotlarına bağladım , çıkışı da ortak katotlarından aldım. Sonuç = Köprü aşırı ısındı , tek başına 30 - 35 A yükte 0.2v  kayıp olan güç kaynakları  birleşince 1,5 V civarı kayıp yaşadı(30A yükde). Diyotlar hızlı koruma diyotu olmalıymış ... Ebayden 40CBQ100 aldım. ( 40 amper fast revovery diode) yazıyor. iki diyot kombine katotlar ortak üç bacak. Aynı şekilde bağladım , sonuç birinci denemeyle birbirine yakın. Diyot çok ısındı , güç altında voltaj kaybı ... Bir arkadaşım diyot kullanmadan bağlamayı öneriyor ama birbirine akım akması ve bu ısının iç elemanlara yönlenebilmesi düşündürüyor beni.

[IMG]http://img840.imageshack.us/img840/1052/smtpm.png[/img]

[IMG]http://img403.imageshack.us/img403/2307/diyots.jpg[/img]

TA7R

Test 2: 40CBQ100 'e soğutucu montajı ile ısınmayı azalttım (datasheetinde 175 derece C ye dayanıklı olduğu ..)
Voltaj kaybı 30 Amper yükde  0.5 volt yüksüz 0.3 V ...
Böyle işimi görecek gibi ancak daha iyi bir yöntem bilen arkadaşlardan tavsiyelerini beklerim.

picmanya

diyotların yerine seri bobin taksanız ve bobinlerin güç kaynaklarına bağlı uçları ile toprak arasına ters paralel UF5408 atsanız
bu şekilde nasıl olur? bu yöntemde bobinler fazla ısınmaz, ama büyük kalabilirler. akımınız oldukça yüksekmiş.

z

Elektonikcinin bilmecelerine burdan devam edelim.

Diyodlarin ne faydasi oldu izah edebilirmisiniz?
Diyod baglamak yerine minik iki direnc baglasaydik ne olurdu?
Guc kaynaklarini dogrudan paralel baglasaydik ne olurdu?
Guc kaynaklarini ayni fazda calisacak sekilde senkronlasaydik ne olurdu?
Guc kaynaklarini faz farkli senkronlasaydik ne olurdu?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

TA7R

Bunalmış hocam , "soru/tartışma konusu" maddelerinizden birincisi için zaten konu başlangıcında yazmıştım ama
amaç ,her ne kadar psu lar aynı ise de çok küçük voltaj farklarında dahi birbirlerine yönelik akım akmasını önlemek amacıyla,iki güç kaynağını birbirinden izole etmek için diyot kullandım.

z

Başlığın ilk açılış mesajında diyodları bağlama amacınızı açıklamışsınız. Fakat bu açıklama yalnış. Şöyleki;

SMPS'ler %99.999 gibi çoğunlukla akım basma özelliğine sahiptir. Çıkışına bir başka kaynaktan gelecek  voltaj eğer SMPS'in kendi voltajından daha yüksekse şu voltajı emeyim içimde ısıya dönüştüreyim de voltaj düşsün demez. Çünkü donanımı buna müsait değildir. Kaynağın böyle bir durumda yapacağı şey pwmi kısmak hatta %0 seviyelerine çekmektir.

Bu durumda benim bilmeceler devreye girer.

floresan

güc kaynağında trafonun çıkışında zaten diyot vardır ve akım trafoya gitmez. sadece flitre elemanlarına enerji gelir ondada bir sıkıntı olmaz.

z

z

Peki ip ucu vereyim.

İki kaynak doğrudan paralel bağlanırsa ve yük, tek bir smps güçünden daha küçükse ne olur?

Voltajı düşük olan SMPS pısar ve yük, voltajı yüksek olan smps tarafından üstlenilir.
Bu şartlar altında çıkışa diyod bağlamışsız bağlamamışız bunun önemi kalmaz. Boşu boşuna diyodda kayıp olur.

Peki çıkışa, tek bir smps gücünün üstünde yük bağlarsak ne olur?

bymrz

Alıntı yapılan: bunalmis - 05 Ekim 2011, 13:17:36
Güc elektroniğinden anlayan yokmu?

Bu konu ayrı bir uzmanlık alanı... Hele ki bu zamanda analog ve güç elektroniğinden anlayan kimse pek az...(ben de çoğunluğun olduğu kısımdayım)

Cevap : Smpslerin çalışma mantığı(çoğunluğunun) flyback olduğu için, smps kontrol IC si çıkıştaki en uçtaki(kondansatörden sonra) gerilimi devamlı ölçer referans alır ve trafonun diğer kısmını bu gerilime göre PWM ile sürer... Hatta güç kaynağının devresini çizerken, bu referans gerilimini alırken yolu en uçtaki klemensten alıp kendi tek başına direk IC nin ilgili pinine veya 431 gibi IC aracılığıyla götürürüz.

Şimdi çıkışa diyot koyuyoruz ki, farklı smps kontrol entegreleri, kendi trafolarını sürerken , farklı smpsin çıkıştaki dalgalanma gerilimini referans almasın ve buna göre duty oranını azaltıp çoğaltmasın. Direnç koyarsak, iki yönlü akım geçeceği için, bu çözüm olmaz.

Eğer ki bu diyotlar olmazda, smps ler öyle bir anlar da yanlış referans gerilim değerleri alırlarki, full duty sürmesi gerekirken, diğerinin referansını alır ve en düşük duty ile sürebilir. Bu süreçte smps ler yüklenmesi gerekenden fazla yükle yüklenebilir(daha doğrusu primer kısımda gereğinden fazla enerji trafoya yüklenebilir. ) Ya da anlık olarak birisi hiç duty üretmezken  diğeri devamlı full performansta(duty) de çalışır. Bunlar da smps lerin arızalanmasına neden olur...

Neyse çok dağınık oldu, fakat benden bu kadar işte ne yapayım..

Haa senkron olayına gelince, DC kısımdaki senkron olayından bahsediyosan o mümkün. DC smps entegreleri için konuşursak, zaten onlarda SYNC özellikli olanları var. Bu bacaklar birleştiriliyor ve hepsi aynı fazda tetikleniyor. Böyle bir sistemde de çıkışta diyota gerek kalmıyor...

floresan

Alıntı yapılan: bunalmis - 05 Ekim 2011, 13:31:39
Peki ip ucu vereyim.

İki kaynak doğrudan paralel bağlanırsa ve yük, tek bir smps güçünden daha küçükse ne olur?

Voltajı düşük olan SMPS pısar ve yük, voltajı yüksek olan smps tarafından üstlenilir.
Bu şartlar altında çıkışa diyod bağlamışsız bağlamamışız bunun önemi kalmaz. Boşu boşuna diyodda kayıp olur.

Peki çıkışa, tek bir smps gücünün üstünde yük bağlarsak ne olur?

voltajı yüksek olan smps tam kapasiteyle çalışır, eksik kalan gücü de diğer smps tamamlar. buradada diyot koymak birşeyi değiştirmez. en iyi yol bence voltajlaı olabildiğince eşitlemek ve araya düşük değerli seri drenç bağlamak. 0,3ohm gibi

z

CLR

Dirençle, diyotla çözüm olmaz. Smpsler senkron olmalıdır ki paralel çalışsınlar yoksa tam anlamıyla paralel bağlanamazlar.  Güç kaynağı senkron bağlantıya izin veriyorsa senkron yapılabilir.
Knowledge and Experience are Power

K46

Alıntı yapılan: eemkutay - 05 Ekim 2011, 16:05:25
Dirençle, diyotla çözüm olmaz. Smpsler senkron olmalıdır ki paralel çalışsınlar yoksa tam anlamıyla paralel bağlanamazlar.  Güç kaynağı senkron bağlantıya izin veriyorsa senkron yapılabilir.

Dirençle diyotla çözüm olmasaydı eğer, piyasada 5-10 hatta 15 transistörün dirençler üzerinden paralel bağlandığı, güç devreleri de olmazdı... Aktif çözümler daha iyidir elbette ama, aktif olarak çözümü mümkün olmayan durumlarda, uygun güç ve değerdeki pasif elemanlarla da, pekâlâ çözüm üretilebilir. Isı olarak açığa çıkan kayıpları göze almak şartıyla..
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

CLR

Alıntı yapılan: K46 - 05 Ekim 2011, 17:22:29
Dirençle diyotla çözüm olmasaydı eğer, piyasada 5-10 hatta 15 transistörün dirençler üzerinden paralel bağlandığı, güç devreleri de olmazdı... Aktif çözümler daha iyidir elbette ama, aktif olarak çözümü mümkün olmayan durumlarda, uygun güç ve değerdeki pasif elemanlarla da, pekâlâ çözüm üretilebilir. Isı olarak açığa çıkan kayıpları göze almak şartıyla..

Merhaba K46,

Sen olayı "lineer" dc güç kaynaklarındaki pass transistöründe kullanılan teknikle karıştırmışsın.
Knowledge and Experience are Power