Yüsek gerilim ?

Başlatan since1990, 04 Ekim 2011, 20:25:22

since1990

Bugün derste hoca yüksek gerilimin doğrultulup öyle iletildiğini söyledi. Buna inanamadım. Hatta formülü bile var
bağıl güç kaybı=R/(U^2*cos^2(fi)) dir. dedi.Doğru akımda cos(fi)=1 olacağından bağıl güç kaybı daha az olur dedi. HAtta bir yerde elektriği tek kablo ile aktarmışlar. Dönüş hattı olarak denizi kullanmışlar. Biri bu durumu açıklayabilir mi?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

Erol YILMAZ

Klein

pek de eğlenmiş sayılmaz :)

www.yildiz.edu.tr/~inan/Enerji_iletim_hatlari/HVDC_Genel_Not.doc
www.elektroteknoloji.com/blog/hvdc-ile-enerji-iletimi-yontemi/

since1990

Bütün yazıyı okudum, bilgi için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla Türkiyede henüz tam olarak geçilmemiş değil mi?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

esensoy

Alıntı yapılan: FxDev - 04 Ekim 2011, 20:57:36
Bu kadar elektrik kaçakçılığı varken biraz zor :)
Bir ara fırsat bulursanız Tüpraş veya buna benzer enerji üreten özel firmalarla Teiaş'ın sistemlerini gezin derim. Elektriğin prizinize geldiğine şükredebilirsiniz.

niye gelmesin ki? (kaçağın) parasını zaten alıyorlar senden benden:)
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

Alıntı yapılan: since1990 - 04 Ekim 2011, 20:46:59
Bütün yazıyı okudum, bilgi için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla Türkiyede henüz tam olarak geçilmemiş değil mi?

Bir iki ulkede, kucuk capli gecildi daha. Turkiye'de oldugunu sanmiyorum. Varmi yoksa?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

since1990

Evet HEnüz yokmuş. :)
Alıntı Yap
Siemens, HVDC teknolojisiyle Gürcistan'dan Türkiye'ye çevre dostu elektrik enerjisi iletecek

Siemens, 170 milyon Euro maliyetle gerçekleştireceği projeyle, Gürcistan enerji ağını Türkiye'deki şebeke sistemine bağlayacak. İlk yüksek gerilim DC (HVDC) iletimi bağlantısı Mayıs 2012'de hizmete sunulacak olan projenin Mayıs 2013'te tamamlanması bekleniyor.