wireles ten ethernete geçiş hakkında.

Başlatan tayyar, 06 Ekim 2011, 12:28:36

tayyar

Selamlar;

Ethernet girişli televizyonumu kablo kullanmadan ethernete bağlamak istiyorum. Bunun için samsung tv lerde Linkstick adı verilen ve usb üzerinden çalışan aparatlar mevcut. Usb-wireles adaptörler çalışmıyor.

Bunun yerine
Wireles ağı alıp ethernete çeviren ve şuna benzer aletler mevcut diye biliyorum piyasada:

http://www.hepsiburada.com/Liste/airties-air-4420-300-mbps-245ghz-kablosuz-yasam-noktasi/ProductDetails.aspx?productId=bd100824&categoryId=410

Airties in ürünü bu işi görüyor ancak linkstickten daha pahalı (link stick 120TL, airties 175TL)

Temel amaç cihazı wireles ağa bağlanması ve ağı ethernet kablosu ile tv'ye iletmesi.

Aynı işi yapan daha hesaplı cihazlar vardır ancak bunları ne olarak aramalıyım?
Hangi özelliklerine dikkat etmeliyim?
Tavsiye edebileceğiniz cihaz var mıdır?
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

tayyar

usb cihazların içlerinde bulunan çipleri nereden öğreniyorsunuz?

Elimde şu cihazdan var ancak henüz deneme şansım yok ancak cumartesi akşamı deneyebileceğim.
Asus WL-167G V3 150Mbps Usb Wireless Adaptor

http://www.hepsiburada.com/Liste/asus-wl-167g-v3-150mbps-usb-wireless-adaptor/ProductDetails.aspx?productId=bd90172&categoryId=103939

tayyar

http://www.oberkommando.org/asus_wl-167g/ sayfasına gör bu aletin 1. versiyonunda rt2570 chip seti mevcut ama v3 için ilgi bulamadım.

bakalım cumartesi akşamı bir denerim

sonuçları burada yazarım.
İlginiz için teşekkür ederim.

tayyar

Denemeyi yaptım ancak tv usbden cihazı görmedi hatta umursamadı:)

Wireless -> Ethernet problemim halen daha devam etmektedir.
Önerilere açığım.

since1990

Öncelikle özellikler ibelirlemen lazım, Video için mi istiyorsun? Fotoğgraf için mi? MOdemin kablosuz modülü kaç mbitlik? Çünkü fuzuli yere 300mbitlik bir kablosuz alıcı almanın bir mantığı yok. ÖNcelikle bunları yazarsan daha optimum sonuçlar alırsın.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

tayyar

Modemim superonlinenin verdiği Tılgın fiber modem. Hızı 150mbit olması gerekir diye hatırlıyorum.

Temel amacım tabiki media share ile bilgisayara bağlanıp hdd de bulunan filmleri seyretmek.

since1990

Yanlış anladın, internet hızın değil, modeminin kablosuz hızı. Yani diyelim senin pcnden bir filmi televizyondan açacağım zaman modem arada aracı olacak. İnternete bağlanmayacak. Yani router hızı nedir? Eğer kablosuz dağıtma hızıda 150mbit se fuzuli yere 300 mbit alma demek istiyorum.
mesela ilk verdiğin örnek 300mbit airties 175 lira az para değil.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

tayyar

Hocam zaten bende daha ucuz birşeyler arıyorum 54mbit bile yeterli olacaktır kanısındayım ama denemek gerekir.

Modemin router kısmı 150mbit olsa dahi bilgisayarın ethernet kartı 100mbit. bu durumda üst sınırımız için 100mbit yeterlidir diye düşünüyorum.

-----------------------------
Edit:
802.11 b/g kablosuz standartı, 54 mbps kablosuz veri hızı (mış).

GreeN

Dlink 2100ap kullandım.

Bende 2 tane vardı , 200 metre mesafede (engelsiz)  problemsiz çalıştılar. 2 sene bir plastik kutunun içinde çatıda 24 saat çalıştı.
Terörü Lanetliyoruz.

tayyar

Bahsettiğiniz Dlink 2100ap cihazı router olarak geçiyor sanırım.

Benim arayacağım cihaz router mi olmalıdır?
Yani hangi isim altında hangi özellikler ile aramalıyım?

Not: Modem ile arasında 2-3 duvar olacak sadece ev içinde kullanılacak (kuş uçuşu mesafe 7-8 metre) ve amacı tv yi ağa bağlamak olacak.

aslan_korhan

TV'nin Ethernet girişi varsa, Wireless Access Point kullanabilirsin.
"Client" mode de çalıştırıyorsun.
Wireless olarak senin modemine bağlanıyor.
Örneğin TP-Link'in TL-WA5110G modeli olabilir.
Diğer modellerden farkı ise 400mW çıkış gücüne sahip olması.
Fiyat 70TL civarı.
Ben kullanıyorum ve arada 6-7 duvar olsa bile full sinyal alıyorum...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

tayyar

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-cevre-birim-500-degerinde-dd-wrt-tl-wr741nd-150mbps-kablosuz-n-yonlendirici-61578770/detay/

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-cevre-birim-asus-wl-330g-wireless-access-point-52913512/detay/

Şuradaki iki cihaz arasında kaldım.

Bahsettiğim gibi birincil amacı wirelessten aldıgı verdiği veriyi ethernete çevirmek olacak. İkincil görevi ise (eğer aynı anda yapabilirse) gelen sinyali repeat ederek güçlendirmek olacak.

Sizce almaya değer mi?

GreeN

Alıntı yapılan: tayyar - 11 Ekim 2011, 17:05:02
Bahsettiğiniz Dlink 2100ap cihazı router olarak geçiyor sanırım.

Benim arayacağım cihaz router mi olmalıdır?
Yani hangi isim altında hangi özellikler ile aramalıyım?

Not: Modem ile arasında 2-3 duvar olacak sadece ev içinde kullanılacak (kuş uçuşu mesafe 7-8 metre) ve amacı tv yi ağa bağlamak olacak.

Dlink 2100 ap Access Point olarak geçiyor. Ama cihazı Ethernet olarak ayarlayıp client olarakta kullanabilirsin. (Repeater , Ethernet Client , Access Point Seçenekleri mevcut.)

Terörü Lanetliyoruz.

tayyar

Şu anda elimde TP-link  TL-WA500G marka model bir ap bulunmakta.

Cihazı ap modunda client olarak ayarlıyorum. wireless security kısmına geçip modemdeki wireless şifresini giriyorum

bu arada SSID modem ile aynı
wireless şifreside modemdeki ile aynı
bilgisayarın ağ ip sini 192.168.1.100 yapıyorum, gateway 192.168.1.1(modemin arayüzüne girdiğim ip bu)

dns otomatik seçiyorum mask ise 255....

ama bir türlü ağa bağlanamadım...

nette kurcalıyorum client modda bağla geç demiş herkes.

Aceba benim cihazdamı bir problem var nasıl test ederiz? Yoksa yanlış birşeylermi yapıyorum?

tayyar

Bahsettiğim yöntem ile ağa bağlanmayı becerdim. Evdeki pc ye ethernet kartı üzerinden bağlıyorum ve çok rahat ağa bağlanabiliyorum(sanki kablo ile modeme bağlıymış gibi otomatik ip aldırarak).

TV ye bağladığımda ise otomatik olarak ip almıyor. dhcp aktif olmalı diyor ki ap nin dhcp sini aktif hale getirdiğimde  kendisine web arayüzünden ulaşamıyorum bile anlamadım gitti.

TV ye elle ip veriyorum

ip adresi 192.168.1.100
alt ağ  255.255.255.0
ağ geçidi 192.168.1.1
dns sunucusu 192.168.1.1

Bu şekilde tv internete yazılım yükzeltilmesi için bağlandı bilgisi geliyor ekrana. Hatta kontrol ettim yeni firmware bulunmamak taymış ancak allshare özelliği ile hard diskteki  film/müzik vs vs yi göremiyorum.

Samsungun kendi media share yazılımı dışında 3. partiyazılımları deneyeceğim bu gece eğer sonuç alabilirsem burada yazarım.

Yol gösterebilecek fikri olan arkadaşların yorumlarına her zaman açığım tabiki:)