36 48 Volt- 225Amp Dc motor Kontrol Modülü veya Kart!

Başlatan muzzY, 08 Ekim 2011, 00:13:56

muzzY

Selam Arkadaşlar Konu başlığındada Belirttiğim gibi Bu özelliklerle Kart Tasarlamayı istiyorum Verdiğim bu özellikte Curtis Sisemi mevcut. Ancak Pahalı bir Sistem, Forklift sektöründe olan varsa bilirler . Bu kart ile Elektrikli Forklift'in Asansör motoru ve veya Yürüyüş motorlarının Controlünü  geçekleştiriceğim. Bana mail ile ulaşabilirsiniz Yardımlar için Teşekkürler...

Erol YILMAZ

Böyle bir Curtis driverin fiyatı nedir acaba ?
Sizin yapacağınızın daha ekonomik olacağına emin misiniz ?

muzzY

Önümde curtis duruyor parcalıyorum  onarmam gerek buna benzer bir kart Yapabilirmiyiz sizinde yardımlarınızla! Curtisin fiyatı ayrıca 4000 lira civarı Ben bu kartı yaparak kendimi geliştirebilirm ayrıca üretim bana ait olmuş olucak VE bu devreyi pic ile yapmak istiyorum PIC hakkında Bilgi sahibi oldugum için ...

bayfly

ben bu dediğin işle 1 senedir uğraşıyorum o curtis sürücünün osiloskopla ölçmediğim yeri kalmadı gerçekten kolay bi iş değil yapamadığın sürücüler konusunda sana yardımcı olabilirim  kısmetse bi 100a  sürücü yapmaya uğraşıyom ama dediğim gibi 1 senede 100 e yakın yazılım versiyonu 15 pcb versiyonu ve bi kavanoz pic ve mosfet yanık vaziyette elimde duruyor daha yeni yeni bişiler çıkmaya başladı
bütün bitmiş proje  istiyorsan sağlam bir rakamı gözden çıkarmalısın

ahfxg

Düşük gerilimle motor sürücü yapmak yazılım bilgisinin yanında donanım bilgiside gerektiren bir sektör. Onun için adamların fiyatları oldukça yüksek nedeni ARGE'sinin oldukça masraflı olması.

Birinci kısım güç kısmı. 105C'lerde en fazla 160A'lik mosfet bulunabiliyor. 250A yazanlara aldanmayın, bacaklarla silikon arasındaki tel bu akımları taşıyamıyor. Hadi bunu hallettik diyelim. 2-3 tane paralel bağlamak gerekiyor. Bunlara akımlar eşit paylaşmıyor falan filan bir yığın sorun. Bunu da yaptık diyelim. O kadar akımı PCB'den geçirmeye çalışırsanız sanırım 105um'de 1 metrekare PCB'ye ihtiyaç duyulur. Çözüm bakır ya da krom çubuklar. Bunları da geçtim ilk kalkışta motor daha fazla akım ister bunu herkes bilir dolayısıyla sağlam birşey için 300A'lik sürücü şart. Digikey'den ben çok askeri malzemedir satamayız adı altında mosfet alamadığım günleri bilirim. Bu da işin ayrı bir boyutu.

Bu iş PIC ile bir yere kadar, motor kontrol işi öyle oda sıcaklığını kontrol etmeye benzemez. Çok hızlı işlemler, çok hızlı ölçümler gerektirir. Onun için bir yerden sonra FPU birimine sahip ARM ya da Texas DSP'lere takılır kalırsınız. En az 8-10PWM kanalı, süper-düper hızda çevrim yapan bir ADC kanalı, gürültüye dayanımlı bir işlemci gerekir. Türkiye'de bunları bulabilene aşk olsun.

Velhasıl kelam bu iş kafadan en az bir sene, artı en az iki mühendis, iki tekniker bir de para babası gerektirir. Sonucunda çıkan ürün ise maalesef ucuz olmaz.
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

Logan

Alıntı YapDüşük gerilimle motor sürücü yapmak yazılım bilgisinin yanında donanım bilgiside gerektiren bir sektör. Onun için adamların fiyatları oldukça yüksek nedeni ARGE'sinin oldukça masraflı olması.

Birinci kısım güç kısmı. 105C'lerde en fazla 160A'lik mosfet bulunabiliyor. 250A yazanlara aldanmayın, bacaklarla silikon arasındaki tel bu akımları taşıyamıyor. Hadi bunu hallettik diyelim. 2-3 tane paralel bağlamak gerekiyor. Bunlara akımlar eşit paylaşmıyor falan filan bir yığın sorun. Bunu da yaptık diyelim. O kadar akımı PCB'den geçirmeye çalışırsanız sanırım 105um'de 1 metrekare PCB'ye ihtiyaç duyulur. Çözüm bakır ya da krom çubuklar. Bunları da geçtim ilk kalkışta motor daha fazla akım ister bunu herkes bilir dolayısıyla sağlam birşey için 300A'lik sürücü şart. Digikey'den ben çok askeri malzemedir satamayız adı altında mosfet alamadığım günleri bilirim. Bu da işin ayrı bir boyutu.

Bu iş PIC ile bir yere kadar, motor kontrol işi öyle oda sıcaklığını kontrol etmeye benzemez. Çok hızlı işlemler, çok hızlı ölçümler gerektirir. Onun için bir yerden sonra FPU birimine sahip ARM ya da Texas DSP'lere takılır kalırsınız. En az 8-10PWM kanalı, süper-düper hızda çevrim yapan bir ADC kanalı, gürültüye dayanımlı bir işlemci gerekir. Türkiye'de bunları bulabilene aşk olsun.

Velhasıl kelam bu iş kafadan en az bir sene, artı en az iki mühendis, iki tekniker bir de para babası gerektirir. Sonucunda çıkan ürün ise maalesef ucuz olmaz.

@ahfxg, çok güzel özetlemiş. Söylenecek pek fazla birşey bırakmamış. Bu kadar yüksek akımlarda motor kontrolü yapmak ciddi arge gerektiren bir iş. Pic gibi düşük seviye bir işlemci ile yapılacak iş değil.
İmza.

salim ALTIN

Merhaba.

İlgilendiğim bie konu olduğu için bazı şeyleri düzelteyim.

1- Modeline bağlı olmakla beraber 300 Amper seri DC motor sürücü Curtis 650 USD. 4000 Tl ye alan söyleyin modelini aldığı fiyattan %10 ucuza temin edeyim  :)

2- Kalkıp TO220 kılıf veya TO248 kılıf mos ile yapayım dersen tabi sıkıntı olur. Mitsubishinin düşük voltaj 600 Amper mos blokları var. İzole problemi de yok. (ohm elektronikte )

3- Pic ile 3 faz 210 Amper Regeneratif (4 Quadrant) 10 bit akım kontrolü de dahil mükemmel çalışıyo...... Sıkıntı PİC ile ilgili olamaz.

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

ahfxg

Salim Bey merhabalar,

PIC ile de istenirse logic kapılarla bile bu işler yapılır. Mosfet blokları kullanacak olursam piyasa ile rekabet edemem. Diğer konuda diyeceğim bir şey yoktur.
Biz de bir projede 150A 72V motor sürücü yaptık, akım hız tork bara gerilimi ne ararsanız kontrol ettik. Ama PIC o kadar yoruluyordu ki buna garanti veremiyorduk. Onun için bilenler zaten bu işin elinde sonunda PIC'den uzaklaşacağını bilir. Artı seri üretimde PIC'lerin fiyatları STM'in yanında çok uçuk kalıyor. 1-2$ fazla verip kıytırık PIC alacağıma DSP alır geçerim.
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

Cetinal

IGBT, V SER, 400A, 1200V, M127-G
Module Configuration: Single
Transistor Polarity: N Channel
DC Collector Current: 480A
Collector Emitter Voltage Vces: 1.2kV
Transistor Case Style: Module
Power Dissipation Pd: 2.4kW

IGBT modülleri Fuji Electiric gibi markalar kullanırsan  yukarıdaki özelliklerdeki gibi örnek olarak :D  maliyet oldukca yüksek olur ... BUnların çin malı patlamayan tarzda bulabilirsen çok daha iyi olur... çünkü tek kanal ıgbt modulune 100 € verecek olursan bu işe girmeye değmez...

mosfetlerle olacak iş değil .. DC motor bu :D ilk kalkış la ani duruşta da akım değerleri çok farklı oluyor... birde içersinde dahili  kısa devre koruması  aşırı akım aşırı ısı koruması olan moduller kullanırsan sen zaten bir çok önlemini hardware bazında almış olursun ......

full izole tamamen CE standartlarında bir donanım tasarımı da olursa kontrol acısından problem çıkacagını sanmam ..... zaten işler hep böyledir  belli bir noktada yazılım ciddi bir meseledir donanımda sorun olmaz   bazılarında ise donanım ciddi sorun yazılım basit olur ...

burda  güç katında problem yaşarsın  sadece başlangıcta :)

F.T

bende 150 vdc 200 amper dc sürücü yapmıştım.hız ve yön kontrolü var.akım gerilim koruması vs....

bu iş mosfetlerle olabilecek bir iş olarak görmüyorum açıkçası.ben dual ıgbt kullanmıştım.romeo123 e katılıyorum.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.