iphone türk

Başlatan feyzi, 08 Ekim 2011, 12:20:00

electronious

yukarıda bi arkadaşın da dediği gibi biz hala ürünü yapmadan isim düşünürsek bu iş olmaz.

bence yapılmasına yapılır. ama şu an bu pazarda yer edinip kara geçmeyi planlayan bir girişimcinin neredeyse devlet kadar bütçeye sahip olması gerekir.

Samsung firmasının gelişimini incelersek dediklerim daha iyi anlaşılabilir.

K46

Bazı sektörlerde paranın pulun hesabı yapılmaz. İnsansız hava aracı gibi, uçak gibi  çok yüksek teknoloji ürünü olan, içerisinde yazılımsal yada donanımsal olarak <<sözüm meclisten dışarı>> puştluk yapılabilme ihtimali olan ve özellikle de askeri ürünlerde 10 kat pahalıya da malolsa kendi üretimimiz olmalıdır. Yoksa israil gibi, nüfusu ülkemizdeki öğrenci sayısının yarısından az olan ülkeler arkalarına abilerini alıp kafa tutar böyle. Elektronik, mekanik gibi konuyla ilgili sektörler geliştirilirse, zamanla telefon da yapılır, araba da yapılır, uçak da yapılır. Bu sektörlerin gelişebilmesi için de devlet desteği şarttır. Bu konuya Samsung güzel bir örnekti.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

Sdttn

Daha önce aselsan cep telefonu yaptı şimdi neden yapılmasın.

t2

iphone yapmak önemli değil. Önemli olan bunu satmak. Aselsan telefonu yapıp da ne yaptı? takoz gibi çirkin telefon. Belli ki talep görmedi pek satılmadı. Söndü gitti.  Diğer taraftan aselsan başka ürünler de yapıyor halen satılıyor. ama telefonu tutturamamış. vatandaş için değil de askeri amaçlı telefonu  önemli bir ihtiyacı karşılıyor olsa gerek

serdararikan

Alıntı yapılan: Sdttn - 09 Ekim 2011, 15:17:52
Daha önce aselsan cep telefonu yaptı şimdi neden yapılmasın.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bu bahsettiğiniz telefonu hatırlıyorum. ericcson 628 lerin devrinin telefonudur kendisi.o zamanlar aselsanın telefonundaki özelliklerin bir çoğu nokia ericcson panosonic gibi telefonlarda yoktu.fakat biz millet olarak yabancıya ve yabancıların malarına çok hayran olduğumuz için aselsanın bu güzide ürününe sahip çıkamadık.

"Türk Malı mı? Yaramaz"

dedik geçtik.adamlarda arkasını getirmediler tabiki.bizim millet olarak önce zihniyetimizi düzeltmemiz lazım.arkası nasılsa gelir.

papsukkal

bu telefonu ben de hatırlıyorum. özellikleri gerçekten güzeldi ama kullanımı ayrı bir yetenek istiyordu.

aselsan yazılımcıları nedense yaptıkları cihazların arayüzlerini özellikle kullanılamaz yapıyorlar.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: CoşkuN - 09 Ekim 2011, 01:06:04
İnsansız hava aracı yapıyor olmamızın tek sebebi bu olamaz değil mi?

"Yapıyorsun madem de neden hala predator sipariş ediyorsun?" diye sorarlar adama...

malpaslan1979

Yaptık ama teslimat üretim testler vb ile ilgili durumlar var diye biliyorum. Teslimatlar 2013 yılında yapılacak bu nedenle 2013 e kadar acil ihtiyaçların giderilmesi için mecburen sipariş veriliyor.

gambit1244

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 10 Ekim 2011, 09:10:56
Yaptık ama teslimat üretim testler vb ile ilgili durumlar var diye biliyorum. Teslimatlar 2013 yılında yapılacak bu nedenle 2013 e kadar acil ihtiyaçların giderilmesi için mecburen sipariş veriliyor.

valla üzülerek soyluyorum ama ben az oncede girdim youtube bitane ucarken örnek goremedim
şöyle bi iniş yapan kalkış yapan bi anka göremedim :S

goren bilen varsa gondersin sevinirim
hep simülasyon yada karadan çekim :S

buyüzden banada biraz daha vakti var gibi geliyor
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

CoşkuN

Alıntı yapılan: gambit1244 - 20 Ekim 2011, 12:49:26
valla üzülerek soyluyorum ama ben az oncede girdim youtube bitane ucarken örnek goremedim
şöyle bi iniş yapan kalkış yapan bi anka göremedim :S

goren bilen varsa gondersin sevinirim
hep simülasyon yada karadan çekim :S

buyüzden banada biraz daha vakti var gibi geliyor
Konu başka bir yere geldi ama neyse...
Bir de üretime hazır olarak 2 yıldır bekletilenler var:
http://www.baykarmakina.com/taktikiha
http://haber.gazetevatan.com/yerli-casus-ucak-goreve-hazir/398834/1/Gundem

gambit1244

aynen oyle hocam :D
bide aselsan yüzünden "taktik" kelimesinden soğudum

taktik hava aracı
taktik insansız kara
taktik uçak
taktik taktik
ne anlama geliyor bu taktik
taktiği nedir?
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Erol YILMAZ

taktik benim bildiğim kısa mesafe gibi bir anlama geliyor.

taktik haritalar mesela 1/20.000 mi 1/25.000  mi, neydi...

gambit1244

@allegro
anlamıyla alakasızmış baya :D

gercektende boyle bi proje yapılabilirmi
yapılırsa ne fayda sağlanır
bi cep telefonu üretebiliriz bence
ama azonce kendi kendime bisoru sordum bi ceptelefonundan once
ondan cok daha kolay yapılması gereken şeyler var
malesef bürokrasi yüzünden  biçok konuda geriyiz
geri derken amerikadan yada almanyadan degil
elimizdeki teknolojiden geriyiz

dünya insanları iphone  gibi bir cihaz üretebilcek seviyede 
gayet iyi bir seviye..
neden bunu ulaşım altyapısında kullanmıyoruz
mesela ben izmirde yaşıyorum
bir altyapı ulaşım sistemi tasarlansa
bizim oturdugumuz semtte sabah 8 gibi otobüs daha 3. durakta full doluyor
sonraki durakları durmadan geçiyor bi sonraki otobüs ise 15 dakika sonra
bu otobüs "ben doldum arkadaş cabuk bitane daha ilave gonderin dese?"
yolcularda kentkart var mesela bu kart her binen tarafından otobüse basılıyor
ve bu bilgi bir gprs modemile  merkeze akarılabilir

mesela otobüsün kaç dakika sonra durakta olacagı boş yada dolu olacagı bilgisi ceptelefonuma mesaj olarak gelsin isterdim

bunun için sms ücreti odemeye razıyım
her sabah yüzümü yıkamadan yetişicem diye koşuyorum
sonra durakta 25 dakika bekliyorum

anlatmak istedigim zaten yapılmış şeyler yerine
hiç düşünülmemiş gerek duyulmamış şeyleri hayatımıza sokabiliriz

mesela çop toplama kutularımız hala cok ilkel?
o makine illa o suyu makineden sızdırmak zorundamı?
yada  illaki 2 tane gorevlinin çopü eliyle alıp kamyona kadar gotürmesi şartmı
ben acıkcası teknokrasiyi savunuyorum dünyayı siyasetçilerin değilde
bilim le ve teknik ile ilgili insanların yonetmesi gerektigini düşünüyorum
iphone un yada bilgisayarın içindeki sistemin nasıl calıstıgını bilmeyen yoneticiler
bunun gerçekten dinlenip dinlenmedigini nasıl bilebilirki

bence ele alınması gereken başlıca temel konular
1- ulaşım çin sitesinde gördüm.. elektrikle çalışan toplu ulaşım otobüsleri var altı komple lithium ion pil
bu biraz zor cünkü belediyeler yakıtı bizim kadar ucuza almıyor petrol ekonomik gelebilir.. neyse bunu geçtim
2-Çöp ve atıkların idaresi dedigim gibi çop toplamakla çok vakit kaybediyoruz buişleri yapan insanlar
daha faydalı şeylerle uğraşabilirler..
(geçengün izmir.bel de bi haber okudum otobüs duraklarına çop tenekesi konulunca vatandaş korkmuş ya bunlara bomba koyarlarsa bizde burda malak gibi beklerken ölürüz diye şikayet gelmiş(Hem haklılar hemde komik)
3-Yemek hammaddelerinin saklanması (mesela manavlarda onlarca sebze meyve ziyan oluyor her yıl üretim fazlası onlarca ton yemek -- son kullanma tarihi geçen tonlarca yiyecek çoplere atılıyor)
daha elimizdeki varlıkları düzgün yonetemiyoruz(bunu derken kendi ülkemizi eleştirmiyorum amerika bu konuda bizden yüzbin kat daha kötü yemek savaşı yapan bi milletten ne beklersiniz? bütün dünya insanlarını eleştiriyorum)
4-tasarruf ve yalıtım
her yaz atmosferi boşa soğuttugumuz gibi
her kışta boşa ısıtıyoruz

boşa sogutuyoruz derken kastım aslında boşa ısıtıyoruz. çünkü dışarıda bi klima motor kutusu var
vsvs  bence  insanoğlunun iphonedan türkphonedan once yapması gereken cok şey var
neden bunları türk insanı yapmasın

cok uzun bi yazı oldu farkındayım sıkıntıdan size sardım konuyuda dağıttım kusura bakmayın

gevv

Alıntı yapılan: FxDev - 08 Ekim 2011, 23:47:42
Bence bu yeterli bu tartışma için.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Japon:

Eğer başkası yapabiliyorsa bende yapabilirim,
Eğer başkası yapamıyorsa ben mutlaka yapmalıyım

Türk:

Eğer başkası yapabiliyorsa boşver o yapmaya devam etsin.
Eğer başkası yapamıyorsa ben nasıl yapabilirim ki.

ylmz

verılen resım gerçekten herşeyı anlatıyor :)
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups