Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

iphone türk

Başlatan feyzi, 08 Ekim 2011, 12:20:00

feyzi

Bu sitedeki üyelerin mesajları incelenirse,32 bit hatta 64 bit mikrodenetleyicilerle sistem tasarımı yapabilecek kabiliyetli arkadaşlar olduğu görülecek.Acaba bu arkadaşlar,bir organizasyonla birlikte olup, "iphone türk " gibi,süper bir akıllı telefon dizayn edebilirler mi?
"insanların hayırlısı ,onlara faydalı olandır."  (H.Ş.)

pea

Neden iPhone Türk de TürkPhone filan değil?

3mirh@n

bu bir şekilde  üretildi diyelim  markasını zaten iphone olarak yasal  satışa sunmak mümkün degilde ,yazılım özellik vs nasıl olacak

Seckin ALAN

markada neden yabancı kelimeler,
Türkçe ve Türk yazılım kullanılabilir. Nedne kopyalıyoruz ki ? Neden illa phone ? elbet bir isim  bulunur.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

since1990

Da biz üretebilirmiyiz. HErşeyin aşamaları var arkadaşlar. Bİr anda kalkıp telefon mu üreteceksiniz? Hiç mantıklı değil. Öncelikle elektronik işinde bir isim olmalısınız bence. Telefon yandan gelir. Sonra Telefonda marka olursunuz. Ama bir anda özgün olmayan bir isimle telefon üretmek...
Neyse yaparsanız başarılar...
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

muratdu

Alıntı yapılan: Seçkin ALAN - 08 Ekim 2011, 14:23:07
markada neden yabancı kelimeler,
Türkçe ve Türk yazılım kullanılabilir. Nedne kopyalıyoruz ki ? Neden illa phone ? elbet bir isim  bulunur.

Hımm mesela, Ayfon....işte Türkçe oldu.  ;D

t2

Sonrakileri de okuyabilir.

"türk" kelimesini illaki böyle bir ürüne eklemeye çalışmak neden?  bakın bizde yaptık diye ispatlamak için mi? yaptık ama 10 kat pahalıya malodu. olsun vatan sağolsun keh keh.  :) evet bence de yapamayız.

Ben böyle bir ürün yapsam türkiyede üretmem, bunu dünyada  türkmalı diye satmaya başlamam. çünkü "türk" kelimesini duyan gavurlar buna antipati duyabilir almaz. Türkiyedeki müşterilerede türk malıdır adiidir izlenimi uyanmış onlar zaten almaz. "türk"e takmış olmak  size pahalıya malolacaktır. Mantıktan uzaklaşırsınız. basiretiniz bağlanır. Herzaman söylerim ticaret hesap kitap işidir. Milli onurumuzu kurtaracaz derken batarsınız. İnsansız hava aracını yapıyoruz ama neden? çünkü daha ucuza yapmak mümkün. ayfon yada kayfon üretecekseniz ünce hesap yapmalısınz. cihazın düzgün çalışması önemli değil, onu zaten mecburen  yapmalısınız.

z

Bazi seylerde ucuzlugun hesabi yapilmaz. Fakat malesef ucuzlugun pesindeyiz.

Mesela, Almanlar zamaninda,  petrole alternatif fakat daha pahali olan bir yakiti uretecek tesisleri kurmuslar. Neden acaba?

Aselsan bu konuda atilmis guzel bir adim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SpeedyX

Parayı verecek babayiğit varsa gelin yapalım. İşi bilen, nokia da bile çalışmış tecrübeli adamlar var yani ;)
Yalnız daha icraat yokken isim kavgası başlamış, olmaz o iş.

t2

tamam ucuzluğa takmayın. imaja bakın. beko dünya markasıymış. tüküreyim. ( ben de kullanıyorum ama sevmem)  nerde türkmalı ürün var kıytırık . vestel reklam yapmış yüz bilmem kaç ülkeye satıyormuş  ağzıyla kuş tutsa ben gidip vestel TV almam. ucuzluğu bırakıp, pahalı olarak  dört dörtlük "türkmalı" iphone üretseniz  yine iphone gibi satamazsınız. 

Yapacaksak "Türkmalı"başka birşey yapıp  onun pazar ve piyasa oluşturmasına veya hakettiği yeri almasına  çalışmak lazım.

serdararikan

@FxDev  olayı koparmışsn. cuk diye oturmuş

CoşkuN

Alıntı yapılan: t2 - 08 Ekim 2011, 23:09:09
İnsansız hava aracını yapıyoruz ama neden? çünkü daha ucuza yapmak mümkün.

İnsansız hava aracı yapıyor olmamızın tek sebebi bu olamaz değil mi?

t2

Tek sebebi bu değildir. Ama önemli bir sebebidir. Eğer dışarıdan alınan 10 kat daha ucuz olsaydı onu alırdık. Beğenmediğimiz yerlerin düzeltilmesini tam istediğimiz gibi yapılmasını isterdik. "anahtarı bende olsun" hesabı bazı teknik detayları da isterdik.

Elektroemre

Ekonomi ve ticaretten fazla anlamam ama bunun sebebi;
Parası olan Türk girişimcilerin "maceraya girmek" istememeleri. Yani ne "satacaksa (piyasa ne talep ediyorsa)"adam ona yatırım yapmak istiyor. Sonu mechul bir işe para yatırmak istemiyorlar.

CoşkuN

Alıntı yapılan: t2 - 09 Ekim 2011, 10:31:04
Tek sebebi bu değildir. Ama önemli bir sebebidir. Eğer dışarıdan alınan 10 kat daha ucuz olsaydı onu alırdık. Beğenmediğimiz yerlerin düzeltilmesini tam istediğimiz gibi yapılmasını isterdik. "anahtarı bende olsun" hesabı bazı teknik detayları da isterdik.
Peki istediklerimizi yaparlar mıydı?