su ile şarz

Başlatan trademy, 08 Ekim 2011, 17:50:02

trademy

evin önünden 15-20 cm çapındaki bi boru hacminde 24 saat kesintisiz olarak su akmakta.

48 voltluk bi akü gurubunu şarz etmek istiyorum.

elimde 8 adet hdd mıknatısı ve çeşitli çaplarda bobin var.

bu 8 adet mıknatısı bisiklet jantına sabitleyip jantı mevcut su ile döndürüp elektrik almak istiyorum.

fakat bu mıknatısların karşısına bobinleri ne şekilde yerleştirmeliyimki bana elektrik versinler.

fikirlerinize ihtiyacım var....

malpaslan1979

şarj
isim, fizik Fransızca charge

Yükleme.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

şarj etmek

drmp

peki bobinler elektrik verince  aküler şarj  olacak mı
bobinlerin akülerin mıknatısların tekn,k detayları yok???
şahsen dinamo yada laternator alırdım bu iş için

picmanya

jant, mıknatıs ve bobin bir aparat yapılacak ve bu su altında döndürlecek. uzun iş.
daha kısası, aslında buda kendi çapında alengirli bir techizat gerektirebilir.
ac gerilim elde edecekseniz, direkt bir ac motor taksanız olmazmı, motoru alternatör olarak çalıştıcaksınız ve motor üç faz çıkışını bir köprü diod ile doğrultup, aküye vereceksiniz, zaten aküde nabazalı-ripple li gerilim ile şarj edilir.
alternatörü yüksek devirde çevirmezseniz elde edilecek AC gerilimde düşük kalır. bir tek sorun gerilimi sabit tutup regüle etmek gerekirmi kısmında kalır.

z

Arabalar icin alternatorler satiliyor. Ucuz markalarin 2.el olanlarindan temin edip miline su carki baglayabilirsin.

Derme catma olmamasi icin demir saseli kaynakli  bir govde yapman gerekir. Ayrica alternatorun 13.14v uretmesi icin kac devir gerektigini de ogrenmen gerekiyor. Bu bilgi ardindan gucde yaklasik belli olduguna gore carkin ne boyutta olmasi gerektigi konusunda makine muhendislerine danisabilirsin.

Elindeki malzemelerle ise yarar bir sey yapmak mumkunmu bilemiyorum. Cok fazla mekanik iscilik vs ister. Deneme yapmak icin breyzi ilk asamada dondurucu olarak kullanip calisma masanda bir seyler deneyebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

necati

[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

trademy

malpaslan1979
sizin söylediğiniz deyimler ve sözlükler bu olaya şarj diyor olabilir. ancak küçüklüğümde babam arabayı elektrikçiye götürüp aküden şikayet ettiğinde elektrikçi -şarz- dinamosunun arızalı olduğundan bahsedince tanışmıştım bu şarz kelimesiyle.
topluma malolmuş ve anladığım kadarı ile zaten yabancı kökenli bi kelime olan şarj kelimesini ilk öğrendiğim gibi şarz olarak kullanmaya devam edeceğim. sizin tabiiki istediğiniz kelimeyi  kullanma özgürlüğünüze laf etmiyorum.
hatta şarj-şarz değilde doldurma kelimesinide kullanmak mümkün. valla ölüm kalım meselesi sanki bu kelime. sözkonusu kelime türkçe bi kelime olsa tabiiki umursamazlık etmem doğrusunu kullanmaya özen gösterirdim o başka.....

drmp
bobinler elektrik verince şarz olacakmı.... demişsiniz. bende diyorumki o bobinleri nasıl sarmam lazım sararken içine nüve vs koymam gerekirmi. yani nasıl yapabilirim. mıknatıslar zaten hdd den çıkan yüksek güçlü mıknatıslar. nette resimleri var sanırım. bulursam eklerim.
demem o ki bobinler enerji versin aküyü şarz etme meselesini tekrardan kafa yoracağım zaten.

bunalmış   hocam   önerdiğiniz alternatörleri  bahsettiğim debideki suyun gücü döndürmeye yetermi acaba.

aslında elimde çanak anten motorları var ve herbiri mıknatıslı 30v ile sürülüyorlar. sanırım bunlar bana enerji verebilirler belki ama yapılarına baktımda öyle 10-12 saat sürekli kullanıma dayanabilecek gib,i görünmüyorlar....

drmp

amacım hevesinizi kırmak değildir asla  fakat detaylara inmediğiniz için teorikten öteye gidemiyoruz maalesef

OG

Alıntı yapılan: trademy - 08 Ekim 2011, 17:50:02
evin önünden 15-20 cm çapındaki bi boru hacminde 24 saat kesintisiz olarak su akmakta.
Suyun debisine bağlı. Debi yüksekse / yüksek tutulabilirse birşeyler yapılabilir. Barajlar bu sebeple yapılıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

askuzucu

verim kabaca %75 ise (modern türbinlerde %92)

N=10*H*Q
N: alınacak güç (HP)
H: kot farkı (metre)
Q: suyun debisi (m3/sn)
1 HP yaklaşık 736 watt
buradan hesaplayabilirsiniz. Eğer rüzgar için yapacaksanız alternatorü modifiye temeniz gerekir. Su yeterli ise modifiye gerekmez...

trademy

sağolsun necati hocam verdiği linklerle ufkumu açtı

http://www.windstuffnow.com/main/gm_alt_mod.htm

burada    araba şarz dinamosu modifiye edilmiş.
tesadüf ki elimde bitane şarz dinamosu var.

aklıma takılan bi soru...
bu dinamonun çapı büyüdükçe  mesela çapı iki katına çıkarsak ( haliyle mıknatıs sayısı ve kullanılan bobin sarımları artacak ) dinamo daha rahat mı döner yoksa daha zormu.  zira vatandaş yeni rotor ve sargılarla anca 1500 devirde 50 volt alabilmiş.

48v akü gurubunu şarz etmek için bize lazım olan 60v ve 10-15A lık bi akım sanırım...

ylmz

ama şöyle bişey var sen bunu tristör yada triyak gıbı bır eleman ile sabitlemen gerekıyor voltajı sonuç itibari ile su sürekli olarak aynı şekilde akmıyordur öyle değilmi ? regülasyon gibi bir sistem yapman gerekıyor bide bunların çıkışına
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

OG

"Şarj" kelimesi konusunda hatalı kullanım uyarısını ilk arkadaş yapmış zaten. 

Diğer tekrarlanan uyarılar gereksiz,
konuyu açan arkadaşın rahatsızlığını belirtmesi üzerine diğerleri silindi.

Hepimizi rahatsız eden bu hatalı kullanım şeklini kendisi düzeltir veya düzeltmez ona kalmış. Uzatmanın anlamı yok.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ilhan_mkp

hocam lisede staja gittiğim dönemde (tunçbilektermiksantrali) teknisyen bir abimiz rüzgar gülü gibi bir düzenek yapmıştı rüzgar gülünün kuyruğunda rüzgarın şittetine göre alternatörü boşlayan mekanik bir düzen vardı birde rüzgarın yetersiz olduğunda şarj etmiyordu akülerden inverter ile220v elde edip buzdolabını çalıştıyordu