Carpma islemindeki hata

Başlatan bunalmis, 08 Ekim 2011, 23:50:32

z

12 bitlik ADC den okunan veriler cesitli sebeplerden dolayi aslinda 3 bit hatalidir.
Akim ve Gerilim okunarak ani guc hesaplanmaya kalkilirsa hesaplanan gucun kac biti dogrudur?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Veli B.

Kati olarak söylemek mümkün olmaz diye düşünüyorum.
3 bit hata olduğu konusunda katii bir tesbit var mı yoksa muhtemel band mı?

SpeedyX

Atıyorum; 18 biti doğrudur.

z

3 bitlik bir band icinde belirsizlik var diye dusunun.

kantirici

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

z

Su kadar biti bu kadar biti dogru diye cevap vermeyin.

Matematiksel olarak gosterin.

justice_for_all

eger 12 bitlik adc olcumunde 3 bit hata varsa 9 bit dogru demektir 9 bit gerilim icin 9 bitde akim icin dogru bit sayisi varsa gucde bu ikisinin carpimim oldugu icin 17 bit dogru bit vardir ..
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

mcan

Fonksiyon W = I .v olsun ,ancak bagimli degiskenler var burdan v yi cevirelim v= i.r 
Simdi asil fonksiyonu r degisken olmadigini varsayarsak  : W= i^2 . r olarak alalim.
R deki hata ne kadar?
Diyelim r deki hata 100 ohm luk direnc icin 1 ohm olsun, ve adc den okunan deger direk gercek degere karsilik geliyorsa ( binary) 1 = 1 amper
Buradan akimdaki max hata 7 (binary 111) amper, Toplam hata = (toplam hata .( 2.(7/olculen akim degeri)+(1/100)) burdan sonrasini soyle diyebilirmiyiz elde edilen degerin kac bitlik olduguna bakilir o kadar bit hatalidir.

z

Neden boyle bir yola giriyorsun. Eger R yi de ADC li devre ile olcmeye kalksaydik, onda da toplamda n bit gibi bir hatamiz olacakti.
Burada watmetre yapilacagi varsayimindan giderek V ve I nin ADC ile olculdugunu varsaymistim.

Soruyu bir kac kademe daha ilerleteyim.

Sozkonusu ADC olcumleri kullanilarak 100 sample ile aktif guc hesaplanirsa hesaplanan gucun kac biti dogrudur?

mcan

Alıntı yapılan: bunalmis - 09 Ekim 2011, 12:03:29
Neden boyle bir yola giriyorsun. Eger R yi de ADC li devre ile olcmeye kalksaydik, onda da toplamda n bit gibi bir hatamiz olacakti.
Burada watmetre yapilacagi varsayimindan giderek V ve I nin ADC ile olculdugunu varsaymistim.

Soruyu bir kac kademe daha ilerleteyim.

Sozkonusu ADC olcumleri kullanilarak 100 sample ile aktif guc hesaplanirsa hesaplanan gucun kac biti dogrudur?
R yi satin alirken zaten hata oranini veriyorlar o sebeple sordum. simdi v ile i bagli degiskenler oldugundan hata hesabinda r deki hata da isin icine giriyor. ama r deki hata sifirsa ozaman toplam hata (arti eksi)= olculen watt degeri . 2.(7/olculen akim degeri)

Bir onceki mesajimi update etmistim

z

Soruna ayrica kafa yorulabilir. Burada bizim olctugumuz akim ve voltaj degerleri herhangi bir elektrik yukune ait degerler. Yuk ornegin saf direnc, uzerindeki deger ile gercek degeri arasindafark olsa bile bu hata bizi ilgilendirmez. Cunku biz akimini ve voltajini olcup yukun harcadigi gucu merak ediyoruz.

Sorunun ozunde, gercek deger belli bir hata ile biliniyorsa ve bu degerler carpma isleminde kullaniliyorsa carpim sonucunda elde edilen degerin dogrulugu yatiyor.

Sorumdaki 3 bitlik hata, ADC nin hatasi + analog devrelerin hatasi + gurultuden kaynaklanan hata gibi hatalar olabilir. Fakat bildigimiz tek sey okunan degerde en fazla 3 bit hata olacagidir.

+/-10 TL hata ile kasamdaki paranin 1000 TL oldugunu biliyorsam gozum kapali 990 TL lik borca girebilirim. Boyle bir kesinlikle guc hesabi yapilmasini bekliyorum.

Bu gibi sorular, "Matematige gerek yok, ben digitalciyim" diyen arkadaslarin belki kendilerine ceki duzen vermesine vesile olur. Boylece piyasaya cikacak urunler de guvenilir olur.

Numerik analiz kitaplarinda Bagil hata, mutlak hata gibi konulari gozden gecirmek gerekiyor.

mcan

Soyle diyelim ozaman diferansiyel hata ile hesapladigim sonuc dogrumu ? hatamda bir yanlis varmi? diferansiyel hesapda herseyi max koyarsak max bir adc den okunan maks deger 2^12 dir toplam watt degeri maximum 2 ^24 dur . Bizim bir adc den gelen hata 2 ^3  bunu diferansiyel hesaba koyarsak toplam hata = 2^24 .[(2^3 / 2^12) + (2^3/2^12)] hata buradan 2^16 cikiyor. yani 24  bitten 16 bit hata olarak buldum  :)
Yuzde olarak fazla degil gibi %0.39 hata ediyor.

z

mcan

Simdi o dokumani inceledim benim hesap dogru olarak anladim.