RS485 şase bağlantısı gerekli mi?

Başlatan t2, 09 Ekim 2011, 12:32:54

t2

Alıcı ve gönderici cihazlar ayrı kaynaktan besleniyor.  Aradaki kablo sadece akım taşıyan A ve B hattını içeriyor.  Ayrıca şase bağlantısı da götürmeye gerek var mıdır?  Yoksa sadece burulu 2 tel yeterli mi?

since1990

Gördüğün gibi 5. pinleri şaseye bağlı. Yani ikisininde ortak bağalanacağı bir şase yoksa ayrı yerlerde 1 kabloda şase için çekmelisin. BU arda bu max487 mi hangi entegre?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

fahri-

uygulamalarda her iki tür de kullanılıyor. şase kullanan da var kullanmayan da.

Kabil ATICI

RS485 iletişiminde sadece iki kablo üzerinden yapmak mümkün. Aşağıdaki bağlantıda bilgisayar ve işlemci devresi üzerinde (sadece devreye doğru) iletişim sağlamaktadır.
http://elektronikvelemciler.blogspot.com/2009/08/atmega-8-ile-rs485-iletisimli-led-saat.html
ambar7

Klein

2 tel yeterli.  eğer hattınız uzun ise ve/veya geçtiği yerler gürültülü bölgeler ise, blendajlı kablo kullanıp ,  blendajın master tarafını toprağa bağlayabilirsiniz. 

OG

Alıntı yapılan: t2 - 09 Ekim 2011, 12:32:54
Alıcı ve gönderici cihazlar ayrı kaynaktan besleniyor.  Aradaki kablo sadece akım taşıyan A ve B hattını içeriyor.  Ayrıca şase bağlantısı da götürmeye gerek var mıdır?  Yoksa sadece burulu 2 tel yeterli mi?

Kısa cevap,

Balance sinyal taşıma türü olduğu için;

Trafo kullanılıyorsa GND gereksiz.

GND'ler (her iki tarafın) stable ise, yani oynak değilse, GND'lerin bağlanması gerekmez. CAT5 buna örnektir, Telefon hatları buna bir örnektir. Yalnızca 2 canlı uç gider GND yoktur. Hat bir yerden toprağa kaçak yaparsa zırıltılar başlar (denge bozulur).

GND'lerin herhangi birinde seviye oynaması varsa her iki tarafın gnd'sini de aynı potansiyelde tutmak için (referans aynı seviyede oynasın ve sonuç yine 0 olsun diye) bağlama ihtiyacı ortaya çıkar.

Bu sistem, Diferansiyel ( differential - fark alma tipi) bir taşıma olduğu için taşıma hattına haricen binecek bir parazit sinyal her iki kabloya da aynı fazda biner, iki kablo ulaştığı son noktada, bu iki uçtaki sinyallerin farkını aldığı için (180 derece ters işleyip toplama), iki kablodaki aynı fazdaki sinyalin birisi 180 derece dönüp toplanır ve sıfırlanmış olur. Yani bu taşıma ve sinyal işleme tipi harici girişimlere karşı dayanıklıdır.

Buna rağmen yine de bazen harici girişimler sıkıntı çıkarabilir ve engellenmek istenebilir, o taktirde bu iki kablo shield (koruma kalkanı-blendaj örgü-bakır kaplama gibi) içinden götürülür, doğal olarak blendajın potansiyeli 0 seviyede (gnd'de) olması gerekir, bunun için gönderen tarafı GND ye bağlanır.

Pratikte CAT5 gibi kablolar çoğu zaman 10Mb'de bazen de 100Mb'de shield olmadan kullanıldığını hatırlayalım. Kablonun bükülü olması (twisted) harici girişimleri azaltır.

Yine pratikte, 250Kb sinyali bükülü olmayan kablo ile blendajlı taşımaktalar. Ben aynı sinyali onlarca metre çıplak kablo ile çok taşıdım problem yaşamadım, CAT5 ile çok daha uzun mesafeye taşıdım problem yaşamadım.

Yani kısaca, GND potansiyel farklılıkları, hız, mesafe, ortam gürültüsü falan secime etki eden parametreleriniz oluyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

SN75176 kullandım. Trafo yok.  USBden dönüştürülerek operatör paneline  data iletiyor. Şimdiye kadar cat5 kablo ve rj45 soketli olarak kullanılıyordu. Paneli harici beslemeli yapmaya karar verince telefon kablosu kullanılabileceğini düşündüm. Bu yüzden sormuştum.  Artık sonrakilerde yapabilirim. Hem 2 telli telefon kablosu içinde 1 tane de yedek tel oluyor. Onu  şase yapar kullanırım. Fakat tesisatı döşeyenler, data kablosunun artı eksi  fark ettiğini ve mutlaka burulu çift olması gerektiğini bilmeyebilir. Telefon kablosu kullanılacaksa, sorun çıkana kadar bekleyip sonra aydınlatmak gerek. ya da  kullanım kılavuzuna yazılır. Ya da 10-20 metre kadar kabloyu ben veririm ucuna RJ45 jak takarım.

Okan AKÇA

rs 485 iki kablonun birbirine  sarılı olması gereklidir.

Klein

birbirine sarılı olması gerek. Ama sizinmesafeniz 10m civarıymış. eğer haberleşme hızınız da düşükse , telefon kablosu işinizi görür.
Ama iş görmesiyetmez , profesyonel iş , profesyonel montaj derseniz bugulu çift.

since1990

ben max491 kullanıyorum rs485 için. 4 kablo kullanıyorum? farkı nedir?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

t2

Galiba 4 kablo, aynı anda gönderip almak için. Benim projede böyle bir ihtiyaç yok. Aynı anda sadece gönderme veya alma yapılıyor bu yüzden 2 kablo kullanılıyor.

Klein

Evet 4 kablo full-duplexhaberleşme için. Full duplex olunca adı RS-422 olur. RS422 full duplex haberleşme yapabildiği için RS-485'e göre daha hızlıdır. Ancak sadece master-slave çalışma yapılabilir. RS-485 Half-duplex çalışır ama master aracılığı olmadan tüm istasyonlar birbirleri ile haberleşebilir.

bymrz

arkadaşlar, sanırım burada DMX512 kartlarıyla uğraşanlar da var.

Sizin de başınıza geliyor mu bilmiyorum. Sabit bir renk yanarken veya rgb, vs animasyon dönerken, dmx alıcılarından bazılarının ani olarak alakasız renkleri vermesi, (farklı renklerin yanması, yani yanlış data alımı) olayının önüne nasıl geçiyorsunuz?

Sonlandırma direnci felan da fayda etmiyor. Topraklama, şase farkı vs, bunlar da etki ediyor biliyorum. Fakat bu olayın kesin çözümü nedir? Bu sıkıntının çözümü konusunda tecrübesi olanlar var mı?

gutaussehender

Alıntı yapılan: alone_lover - 10 Ekim 2011, 17:41:48
arkadaşlar, sanırım burada DMX512 kartlarıyla uğraşanlar da var.

Sizin de başınıza geliyor mu bilmiyorum. Sabit bir renk yanarken veya rgb, vs animasyon dönerken, dmx alıcılarından bazılarının ani olarak alakasız renkleri vermesi, (farklı renklerin yanması, yani yanlış data alımı) olayının önüne nasıl geçiyorsunuz?

Sonlandırma direnci felan da fayda etmiyor. Topraklama, şase farkı vs, bunlar da etki ediyor biliyorum. Fakat bu olayın kesin çözümü nedir? Bu sıkıntının çözümü konusunda tecrübesi olanlar var mı?

evet haklısın hocam bı ara bende ugrasmıs bı tane  yapmıstım arada bazılarının kafasına göre yandıkları oluyor.
sonra bı daha ugrasmadım

t2

Alıntı yapılan: t2 - 09 Ekim 2011, 12:32:54

Benim devrede izolasyon yok. Alıcı ve verici ayrı kaynaklardan besleniyor. Şase götürmek gerekiyor. 10 tane kadar devre yaptım. Çalışıyordu. 3 -5 gün sonra başka bilgisayarda bazıları çalışıyor bazısı çalışmıyordu. Sonradan çalışmayanlarda şaseleri bağladım. Onlar da çalıştı.

İzolasyon yoksa ve ayrı kaynaktan besleniyorsa mutlaka şase götürmek gerek sonucuna vardım.