Mosfetli H-Bridge devresi problemi

Başlatan Libertador, 17 Haziran 2004, 01:02:33

Libertador

Asagidaki linkte yaptigimiz bir mosfteli h-bridge devresi bulunmakta. Devreyi +12V-GND ile besledigimizde herhangi bir problemle karsilasmadaki. Fakat +24V ile besledigimizde program sapitti bir sure sonra da mosfetlerden biri patladi. Simdi datasheet'e baktigimda maksimum Vgs geriliminin 20V oldugunu gordum. Sanirim cizdigimiz devre bu bakimdan yanlis, tekrar tasarlamak gerekiyor. Fakat sizin de fikrinizi alayim dedim. Bu mosfetlerin Vth gerilimi +2V,4V arasinda bulunmakta. Sizce bu H-bridge devresini bipolar tranzistor kullanmadan dogrudan pic ile surebilmek mumkun mu? Ya da tavsiyeleriniz neler olur?

Not: Beslemede +470uF pic beslemesinde de 100nF mercimek kondansator bulunmaktadir. Mosfetlerin icerisinde ters diyot bulundugundan ayrica diyot baglanmamistir.

http://f5.grp.yahoofs.com/v1/0LTQQH2Q6dXi-17zVfVRRyJE0RaKw9wACp3jH4sc1Bz8Cx2WxzaFZX7bbh4SX3lYLrYuQpRMGcDWWgUrSrARu7ME9bKoaA2oh1l0/mosH-bridge.JPG

mmengi

dostum verdiğin link e ulaşılamıyor sanırım.

aster

evet linkleri böyle kopyalayıp vermeyin girilmiyor
dosya, picprojeup2 de

aster

devrede neden pnp ve npn kullandınız ?
hepsi npn olsa karşılıklı evirseydiniz daha iyi olurdu
190volt dc bara uygulamalarında sorun yaşamadım
12 volt kontrolla

Libertador

Asagida +24V ile beslenen tasarladigim yeni devreyi gonderiyorum. Devrede NMOS ve PMOS 'lar +12V ile tetikleniyorlar. PMOS +24V ile kesime NMOS ise 0V ile kesime giriyor. Vgs(th) degerleri ise 2-4V arasi. Sizce MOSFETleri bu degerlerle surmem optimum sonucu verir mi? +12V yerine PMOSlari +15V ile surmek neyi degistirir? Henuz spice simulasyonunu yapmadigimdan cikisin ne kadar lineer oldugunu bilmiyorum az sonra yapacagim. Bu yuzden devredeki direnc degerlerini de tahmini olarak gerceklestirdim.
Sadece NMOSlar ile yapilan bir ornegi daha once gormedigimden hic aklima gelmemisti. Dun boyle yapilmis bir devre gordum. Fakat su an elimde NMOS ve PMOS'lar bulunmakta. Bu yuzden onlari degerlendirerek bir devre yapmaya calisiyorum.
Ben devreyi linkin yaninda "img" olarak da gonderdim. Devreyi mesaja girdigimde dogrudan gorebildim. Sanirim  yahoo'ya girerken "beni hatirla" secenegini (baska bir adi da olabilir.) sectigim icin dogrudan resmi gorebiliyorum.
Iyi calismalar.

Yeni devreyi picprojeup2 'ye gonderdim. mosh-bridge2.jpg
http://f6.grp.yahoofs.com/v1/INzRQG5SkMU8SB4W3Jk5yZYZSBYaJib_D5HWE44kSVoe0Aa0xZ9Y5fh22r-ThgXvYSqFOE7aACa_ZBDZ5_8M2-rLsZNLTc4xZFB8/mosh-bridge2.JPG

Libertador

Spice simulasyonunu yaptim. NMOS entegreler Vgs=5V'ta triode bolgesine giriyor. 12V ile 24V arasindaki Vds gerilimi degisimi ise sadece 100mV. Ayni durum PMOS'lar icin de gecerli. Devre icin verdigim degerler uyumlu gibi gozukuyor. Sadece 1-1 durumunda butun tranzistorler iletime geciyor. Bu da entegrelerin yanmasina yol acabilir. Ek bir lojik devreyle sorun cozulebilir ama sanirim PIC'i programlarken dikkatli olmak daha mantikli.
Iyi calismalar.