Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Bu projeye nasil bakarsiniz?

Başlatan bunalmis, 09 Ekim 2011, 15:35:56

dombilik

Pardon pardon !!
benim hatam...
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

The Gariban

Hiç C bilmeyenler için -bu kit ile başlangıç yapabilmek için hangi kitapları okumalıyız yada link öneriniz nelerdir? 

MC_Skywalker

C başlangıç için A'dan Z'ye C Kılavuzu Yazar: Kaan Aslan ISBN: 975-7092-12

ARM programlamaya başlamak için ARM7 serisi LPC 2000 için http://www.barissamanci.net/download.aspx?file=LPC2000.zip bu kitabı tavsiye ederim

Düzeltme:

Bu başlığın amacı hiç bilmeyen birisini C ve MCU programlamayı öğrenmesi

z

CM4 cipinin secilmesi durumunda ileride bu ciple proje yapmanin maliyetinin yuksek olacagi, hatta cipin temininin zor olacagi konusu bir baska arkadas tarafindan da dikkatime getirildi.

Fakat;

Egitim sonunda bu cipten alalim vee proje yapalim diye yola cikmadik oncelikle bunu unutmayin. Egitimi herhangi bir  cip uzerinde yapmak uzere yola ciktik. Amac, hic tanimadigimiz bir ARM cipinin dokumanlarina baka baka cipi kullanma becerisini kazanmak ve kafamizda olusan sorulara cevap bulmanin mantigini ogrenmek.

Bunun icin kendi kendimize yetebilmeyi ogrenmek.

Ayrica bir diger amac da C ile calismak.

CM4 cipine kod yazabilecek kivama gelmis birisi, herhangi bir cipi alip proje gelistirebilir.

Bu noktayi ustune basaraktan hatirlatmak isterim.

------------------------------

Genel anlamda kursun isleyisi ve C egitimi konusuna birazdan aciklama getirecegim. Kitap karistirmaniza gerek kalacagini sanmiyorum.

Kursu izleyin yeter.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Sepiroth

@bunalmis hocam, Empa'da cok yakin arkadaslarim calismakta, bugune kadar hic bir sekilde beni yuzustu birakmadilar (baya bir nazim gecer yani, istedigim herseyi eksiksiz yaptilar sagolsunlar) isterseniz ben arkadaslarimla direk irtibata geceyim, bana sayi ve kitin modelini soyleyin yeter. CM4 olanindan alcaksak bende 2 tane alirim :)
Either you feel it, or not...

madpic

z

Gelelim eğitimin nasıl verileceği konusuna.

Özel bir istekte bulundum ve sağolunsun isteğim reddedilmedi.

Arm Cortex başlığı altında Cortex Ders Saati ve Cortex Şamataları adında iki başlık açacağım. Cortex şamataları başlığında, her kafadan seslerin çıktığı soruların sorulup cevaplandığı, örnek kodların havada uçuştuğu, şamata yapilan bir başlık. Bir nevi tenefüs saati.

Cortex Ders Saati ise, son derece ciddi, hiç bir konuda musammaya yer olmayan kötü bir başlık.

Bu başlik, kitap vazifesi görecek. Bu başlık, üyelerin sadece okumasına açık, yazıma kapalı bir başlık olacak.

Bu tip sınırlandirılmış bir başlık, adım adım uzun vadede oluşacak elektronik kitabın, yapısının ve akıcılığının bozulmaması açısından çok önemli.

Bu bölume aktaracağım mesajları (kitabın satırlarını), dilediğim gibi editleme, yer değiştirme vs yetkisinin tek sahibi olacagim.
Yazar ötesinde editor görevini üstleneceğim. Yazıları ben yada birbaşkası yazsın önemli değil, istediğim kıvama gelinceye kadar editleyeceğim.

Fakat;

Ardışıl mesajlardan oluşacak bu başlık altındaki elektronik dokumanı, ikinci bir arkadaşın desteğiyle oluşturmaktan yanayım.

İkinci arkadaşı bulamazsam sorun olacağını düşünmüyorum. C konusundaki vasat bilgimle pek ala tek başıma da bu eğitimin üstesinden gelebilirim.
Çünkü, sizleri profesyonel C programlayıcısı yapacağım vaadında bulunmuyorum. C ile kod yazabilecek seviyeye getirmeye söz veriyorum.

Ancak, eğitimin C ayağının kaliteli olması açısından, sağlam temellere ve güçlü C  bilgisine sahip olduğu bir arkadaşın desteğini beklemekteyim.
Yazacağı yazıları, istediğim akıcılığa sokmam adına editlememe  ses çıkartmayacak bu arkadasa sesleniyorum;

Alcak gonulluluk yapma, fazla zamanini calmamaya özen göstereceğim.  Gel buraya.

Türk kanı taşıyan bir gruba boyle bir organizasyon düzenlemenin ve sonuna kadar gidebilmenin ne kadar zor oldugunu çok iyi bildiğimden
ipleri siki tutmama ve fazlasıyla inisiyatif alıp ön plana çıkmış olmama kafayi takmayın. Her okulun bir cins hocası vardır.

sayment

Süpersiniz heyecanlandım valla. Hadi hemen başlayalım.

Seckin ALAN

biz öğrenelimde gerisi mühim değil. bunalmış hocam teşekkürler.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

Cenk_Unur

Bende bir köşesinden ARM ye bulaşmak istiyordum. Bu iyi bir fırsat olacak.
Kararlaştırılacak olan kartdan bende 1 tane alırım.

z

Kart konusuna kesinlik kazandırmak için bir belki iki gün daha bekleyeceğiz.  C derslerine başlamak için kart beklemeye gerek yok fakat,  2. hocamızın ortaya çıkmasını beklemeliyiz.

Okulun açılmasına bir iki gün var.

sayment

Kartı bireysel mi alacağız yoksa toplu mu?
Kartla yapacağımız uygulamalarda çevre birimleri ile çalışma yaparken bread boarda aracılığı ile mi uygulama yapacağız yok bazı çevre birimlerinin içinde olan harici bir kart yaptırılacak mı?
Yaptırılsa daha masraflı ve uğraştırıcı olur ancak çok da iyi olur. Bir daha bread board ile uğraşmış olmayız. Bir kit birde kart ile tüm uygulamaları yapmış oluruz.(Fazla hazıra alışmak olur galiba.)

The Gariban

Alıntı YapC derslerine başlamak için kart beklemeye gerek yok fakat,  2. hocamızın ortaya çıkmasını beklemeliyiz.
Belkide o kişi/kişiler forumda benden çok daha bilgililer vardır diyerek kenara durmayı tercih ediyor.
Bence C bilenler kendilerini yada kendilerinden daha iyi C bilen arkadaşların isimlerini buraya yazsınlar .
O arkadaşda bu kadar kişinin isteğini kırmayacaktır bence.

z

Benim aklımda isimler var hatta kendilerine özel den de yazacağım fakat

"Kardeşim atla deve değil,  hiç C kullanmamış kişiler için en temel konuların anlatıldığı sağlam bir girişi bir iki güne sığdırırım.
İlerleyen dönemlerde konular Keil üzerinde örneklerle ilerleyeceğinden işler basitleşecek. Taşlar yerine oturup millet kod yazabilir hale geldiğinde
bir iki günlük yazı daha yazarım orda da etkili kod yazım tekniklerine, kafa karıştıracak kadar artistik iç içe yazım şekillerine kısaca değinirim olur biter
diyecek alçak gönüllülüğü bir kenara koyabilecek yırtık bir hoca lazım."

Varsın kendinden çok daha bilgili ustadlar olsun. Altı üstü  yazı yazılacak, yalan yanlış yazmadıktan sonra amaç belli işte. Temel giriş yazısı sağlam olsun.

Çıksın ortaya taşın altına koysun elini.

Ben ortaya çıktıysam her şeyi biliyorum diye çıkmadım ki. Ne STM yi bilirim ne de CM4 ü.

Açacağım manueli anlayıp bu işi götüreceğim diye çıktım.  Birde millete 30..40 TL harcatacağım.

Burada tek zorluk var oda benimle ekip arkadaşı olmak. Fakat bir de yerime koyun kendinizi.

ErsinErce

C dersine yardımcı olacak kişi Keil'e hakim biri olursa çok iyi olur,
Temel C harici ST'nin sitesindeki kütüphanelerini kullanmak için ya da
kod yığınlarından kurtulmak için Keil'de ekstra tanıtım, Linker ayarları gibi ayarlar yapmak gerekiyor.
Bunları gösterebilecek biri olursa Keil'in biraz hakkını da verebiliriz diye düşünüyorum.