Bu projeye nasil bakarsiniz?

Başlatan bunalmis, 09 Ekim 2011, 15:35:56

t2

efendim bana örnek purojelerin listesi lazım. ethernet, usb filan. Böyle bir liste varsa alabilir miyiz? ARM ile neler  yapabileceğimi anlamaya çalışıyorum.

zamzam23

Ben de bu çalışmaya katılmalıyım. dsPic lerle calısmayı dusunuyordum arm olunca artı ne kazanacagım? biraz bilgi verir misiniz

MC_Skywalker

Bence dersler başlamak adına soldaki LCD kitten temin edelim.  Hem tek sıra pin olduğu içine breadbord üzerine takıp kullanmak için uygun
Derslere başlar ve ilerledikçe özelliklerini bizim belirleyeceğimiz bir kart ortaya çıkarta biliriz. İlgili firmadaki arkadaşta bunun bizim adımıza üretini yapar.
Bir an evvel derslere başlayalım.

iyildirim

Alıntı yapılan: bunalmis - 10 Ekim 2011, 14:34:59
Açıkcası gönlüm CM4 çipli olandan (sağda duran) yana. Kartlar geldiğinde, Keil'in deneme sürümü ile bu karta sorunsuz kod atıp debug edebilirsem bu kartı tercih edeceğim. Bu durumda, sizlere rehberlik ederken ben de çok değerli bilgiler öğrenebileceğim.

Resimdeki CM4 Karttan bende 2 hafta kadar önce sipariş verdim. Sanırım gelmiş, henüz elime geçmedi.

CM0 yerine CM4 bir işlemci seçmek daha mantıklı görünüyor.
Kartlar üzerindeki işlemciler arasında ciddi fark var. En önemli olan kısmı da CM4 işlemcinin DSP + FPU desteği olması. DSP çalışma ortamı içinde yerinde bir karar olur.

sayment

Heyecanlandım bir an önce başlayalım.
Ücret tahmini olarak ne kadar olacak? Ve ödemeyi nasıl yapacağız kartla mı elden mi ?

z

Yukarıda resimlerini verdiğim kitlerden;

Solda duran kitteki işlemci özellikle pille çalışan el tipi ölçü aletleri  yapmak için ideal. Son derece düşük akımlı. Arm serisi için düşük sayılabilecek bir hızı var. (32Mhz).

Kitin, LCD cam ve dokunmatik tuş (pot) haricinde kaydadeğer bir özelliği yok.

Sağdaki karttaki işlemci, CM4 serisinden. Donanımsal floating point ünitesi, 1MB flash, 192 K Ram, 168Mhz hızı ve envai çeşit çevre birimi içermesi nedeniyle kelimenin tam anlamıyla gerçek bir canavar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilhan_mkp

üstat dsp+fpu nedir ? özelliklerden bahsederken biraz açarmısınız hani bu işimize yarar gibisinden  şu an yazdığınız şekilde zaten cu işlemciyi tanıyanlar anlıyo  :'(

donımlar tam anlamıyla canavar diyince arabandan örneklersek full+full bir işlemciden bahsediliyor sanırım

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 10 Ekim 2011, 15:51:47
üstat dsp+fpu nedir ?

DSP: Digital Singnal Processing, Dijital sinyal işleme/hesaplama
FPU: Floating Point Uint, Kayan nokta ünitesi. Virgüllü (kesirli) rakamlar ile çalışıldığında daha az saat darbesinde işlem yapmak.

DSP sonuçları virgülüdür (kesirli) ve buda FPU ihtiyaç doğurur.

Fernel Türkiye STM32F4DISCOVERY için stokta yok diyor.
http://tr.farnell.com/stmicroelectronics/stm32f4discovery/board-eval-stm32f4-discovery/dp/2009276?Ntt=STM32F4DISCOVERY

crazy2015

stm32f4 kiti benimde hoşuma gitti.Sipariş verilecekse 2 adet alabilirim.

kantirici

bunalmıs hocam siziinde belirttiginiz gibi CM4  daha cazip duruyor.Yazdıklarınızdan daha geniş bir ögrenim kazanabilecegimizi anladım,hemde işlemci daha yetenekli.Bence lcd için diğer kite yönelmeyelim.

malpaslan1979

@bunalmıs hocam bende cm4`ün seçilmesi yönünde fikir belirtmek isterim.

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 10 Ekim 2011, 15:56:35
DSP: Digital Singnal Processing, Dijital sinyal işleme/hesaplama
FPU: Floating Point Uint, Kayan nokta ünitesi. Virgüllü (kesirli) rakamlar ile çalışıldığında daha az saat darbesinde işlem yapmak.

DSP sonuçları virgülüdür (kesirli) ve buda FPU ihtiyaç doğurur.

Fernel Türkiye STM32F4DISCOVERY için stokta yok diyor.
http://tr.farnell.com/stmicroelectronics/stm32f4discovery/board-eval-stm32f4-discovery/dp/2009276?Ntt=STM32F4DISCOVERY

üstat  şu bir satırlık açıklamalar olayı çok daha anlaşılır hale getiriyor

bunalmış hocam kitleri incesin ne diyecek nereden başlayacağız

bu arada pcye kurmamız gerekenler hakkındada biraz bilgi verirseniz iyi olur tutki kitimizi aldık eğitime başlandı ben programları kuramadım diye ağlamayalım ;D

MC_Skywalker

https://www.keil.com/demo/eval/arm.htm  adresinden Kısıtlı sürüm microvision 4.22a yı indire bilirisin.

muhittin_kaplan

Bendeki Kit te STM32F100 mevcutmuş-

pcb

CM4 benimde aklıma yattı, özellikleri ve şuan kullandığım işlemcilerden çok daha hızlı olması gibi