Bu projeye nasil bakarsiniz?

Başlatan bunalmis, 09 Ekim 2011, 15:35:56

mozkan87

Aşağıdaki linkteki pdf'in 29. sayfasında boyutlar verilmiş. Standart 2,54mm aralıklı header gibi duruyor.
http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/USER_MANUAL/DM00039084.pdf

The Gariban

Klein Hocam
sizce ne yapılması gerekir.Bu bahsettikleriniz programların hepsinide kullanmayı düşünüyordum.Bir işlemciyi 100 lerce MHZ lere çalıştıran teknoloji bu karta hangi sebeplerden dolayı bunları eklememiş .(Maliyet hariç) . Bu ARM dünyasında "Hangi uygulama için ne yazmak istiyorsan hepsi bu kartta" denecek bir development bord yokmu?
(Bunalmış hocam bu mesajımı yanlış anlamayacağınzı umuyorum.Sadece ne gibi seçenekler var onları da öğrenmek için soruyorum)

MC_Skywalker

bu kart'ın amacı üzerindeki MCU nun tanıtımını yapmak ve projenizi bu kartla yapın ki ben mcu satayım.

The Gariban

Alıntı Yapbu kart'ın amacı üzerindeki MCU nun tanıtımını yapmak ve projenizi bu kartla yapın ki ben mcu satayım.
Koca koca firmalar benim temiz hislerimle niye oynuyor yaa :P
Ben o kartın neler yapabileceğini pdf lerinden zaten anlaybilirdim

z

Alıntı yapılan: Klein - 11 Ekim 2011, 18:30:38
Bence bu kit yanlış seçim.
Başlık açıldığından beri takipteyim. Bir çok arkadaş ARM ile ilk kez tanışacak. Bu kitin üzerindeki denetleyici canavar. Ama öğrenme aşamasında bu canavara ihtiyaç var mı? bence yok.

Dersler sırasında:
hiç bir zaman 1M bellek doldurulamayacak.
168Mhz hıza hiç ihtiyaç duyulmayacak. Belki yavaşlatmak zorunda bile kalınacak.
12 timer hiç kullanılmayacak.
Daha fazla doküman , daha fazla datasheet  okunmak zorunda kalınacak.
Display olmadığı için sonuçları görmek için ilave donanım gerekecek. 
Kimi display bağlamaya üşenecek , kimi display bulamayacak , biri bağlarken yanlışlık yapacak kartı yakacak , diğeri display bulana kadar gündemi kaçıracak. vs.. vs...

Bence diğer kit öğrenme aşaması için daha ideal.  Birçok kişinin beklentilerinin de çok üzerinde.  Zaten register yapısı , bellek yapısı, donanımların çalışma ilkeleri bir kez anlaşıldı mı, donanım, bellek hız artsa da içinden çıkabilirler.

Hocam bunlara katılmıyorum.

Kullanılmayacak iç donanımın dokumanlarını okumak zorunda değiliz. Çok hızlı işlemciyi yavaşlatmanın yolu iki satırlık kod.

Kartın üzerindeki user ledler, bize bayağı yol aldırır. Sonrasında bir kulaklık takarız sesle de çalışırız.

Daha sonra Allah kerim. LCD display ve RS232 için Delikli pertinaxa 4 malzeme lehimleyiveririz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mujdat117

Alıntı YapEğer ST düşünürseniz 100 adet STM32F103 hibe ederim.
merhaba eğitme bende katılmak istyorum mcu konusunda Klein hocamın bir teklifi olmuş kimse oralı olmamış st ile başlasak olmazmı peki
Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz.Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde

Erol YILMAZ

STM32 F4 işlemcisi daha çok yeni bir mcu,
Ve gördüğüm kadarı ile acayip performanslı ve özellikle data aktarımı üzerine yatırım yapılmış bir seri.

An itibari ile STM32F4 ile ilgili olarak Farnell de sadece bu kit var.
STM32 F4 Mcu lar yok.

Özellikle yeni başlayan arkadaşlar için STM32 F1 serisinin daha isabetli olacağını düşünüyorum.

Saruman

EMPA'dan mail gelmedi hala,bugün bu konuyla pek ilgilenme fırsatım olmadı. EMPA ile yakın muhattaplığı olan

arkadaş da ilgilenirse bizlere gerek kalmaz, olabildiğince çabuk temin edelim kitleri.

z

Bu sürücü kursunda Porche kullanarak ehliyet alacaksınız.

Ehliyeti aldıktan sonra isteyen Tofaş, isteyen de Toyota araba kullansın.

dombilik

Alıntı Yap@bunalmis hocam, Empa'da cok yakin arkadaslarim calismakta, bugune kadar hic bir sekilde beni yuzustu birakmadilar (baya bir nazim gecer yani, istedigim herseyi eksiksiz yaptilar sagolsunlar) isterseniz ben arkadaslarimla direk irtibata geceyim, bana sayi ve kitin modelini soyleyin yeter. CM4 olanindan alcaksak bende 2 tane alirim

Sepiroth hocam;
Empa ile görüşebilirmisiniz?
Zira ;
MOUSER ELECTRONICS den şöyle bir deneme yaptım vee;
14,88$ + 75$ shipping =89,88$
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

Sepiroth

herkese selamlar,
@bunalmis hocam, bana kartin kodunu ismini cismini vs. verirseniz (tum mesajlari takip edemiyorum o yuzden) hemen yarin ilk isim telefon acmak olur.

Bunun disinda, eger yuklu alim gibi bir durum soz konusu olursa, belki ayni paketin icine baska seyler de dahil edilebilir belki, yarin onu da sorarim. Eger boyle bir sey mumkun olacak gibi ise isteyen kisiler ekstradan istediklerini ekleyebilirler belki.

Ayni kit icin hem Yildirim hem de EMPA ile gorusurum, hangisi isimize geliyorsa ordan devam ederiz.

Bunun disinda benim derslerle ilgili bir sorum olcak, simdi dokuman vs. gibi bir sey mi hazirlayacaksiniz hocam, yoksa yoklama alincak mi:)
Either you feel it, or not...

pcb

@bunalmis hocam
Farnell'in İrlanda temsilciliğinden alışveriş yapıyorum. İnternetten üyeyim. En az 20 Euroluk alışveriş yapmak kaydıyla siparişim 1..2 gün içinde elimde oluyor ayrıca kargo parası da ödemiyorum.

Bu Irlanda Farnell hep kargo ücretsiz mi gönderiyor ? ben kargo için 15euro yu ödüyorum ingiltere Farnell e !

Klein

Alıntı yapılan: The Gariban - 11 Ekim 2011, 19:59:43
Klein Hocam
sizce ne yapılması gerekir.Bu bahsettikleriniz programların hepsinide kullanmayı düşünüyordum.Bir işlemciyi 100 lerce MHZ lere çalıştıran teknoloji bu karta hangi sebeplerden dolayı bunları eklememiş .(Maliyet hariç) . Bu ARM dünyasında "Hangi uygulama için ne yazmak istiyorsan hepsi bu kartta" denecek bir development bord yokmu?
(Bunalmış hocam bu mesajımı yanlış anlamayacağınzı umuyorum.Sadece ne gibi seçenekler var onları da öğrenmek için soruyorum)
küçücük işlemcili kartına display, ıvır zıvır koyup ta  koskoca işlemcinin kartına bunları koymamış olmasının sebebi maliyet olabilir. ama tek sebebin maliyet olduğunu sanmam. işlemci fiyatına kart satıyor, ve elindeki kaynağı en verimli şekilde kullanmak istemiş olabilir.
F4 diğerine göre daha üst seviye bir denetleyici. Bunu kullanacak insanların "Hello world" yazdırmanın ötesine geçmiş , ve ihtiyaç halinde gerekli donanımı bağlayabileceklerini düşünerek; kaynakları D sınıfı amplifikatör , ses sensörü , hareket sensörü gibi donanımlara ve   işlemciye aktarmayı düşünmüş olabilirler.

z

@Pcb

Ben zaten İrlanda ikamet ediyorum. Yurt dışına yollarlarken illaki kargo ücreti istiyorlardır.

http://tr.farnell.com/ adresine girdiğinizde sizinle Yıldırım Elektronik mi muhatap oluyor?