Bu projeye nasil bakarsiniz?

Başlatan bunalmis, 09 Ekim 2011, 15:35:56

ErsinErce

z

Resimde geride duran benim CM3 kitim. Bunun uzerinde ozel bir proje gelistiriyorum. Delikli perinaxin 4 bir kosesine m3 delik delip daha sonrada buralara m3 vida ve somun takarak karti yerden 15mm kadar yukselttim. Boylece kartim kisa devre olur korkusu vs yasamiyorum.

Ondeki bos  delikli bakirli pertinax uzerine bir kac gun once aldigim STM32 deneme kitinin pinlerini oylesine oturttum. Siparisini verecegimiz STM32F4 un pin araliklari da dogrudan delikli bakirli pretinaxsa takilabilecek olculerde.

Siparis ettigimiz karti masaya koydugunuzda kartin pinleri masa uzerindeki ince tel parcalarindan, genis metal yuzeylerden vs kisa devre olup arizalanabilir.

Bu yuzden ilk asamada kartin altina kalin bir karton ilistirilip paket lastigi ile birbirine sabitlenebilir.

Uzunca bir sure baseboarda ihtiyac duymadan sayisiz deneme yapabilecek kadar donanim zaten kart uzerinde var.

Ilerleyen gunlerde kartimizi aynen yukaridaki resimde geride duran uygulamadaki gibi delikli pertinaxa lehimleyecegimiz pin headera sokarak kullanabiliriz.

Kart gelir gelmez pcbye oturtmak uzere disi pinheader alip takmayin. (burada da belli bir standartimiz olsun etrafa rs232 level converter cip vs takarken nereye takacagimizi vs standart belirleriz)

Delikli bakirli pertinaxa cipler lehimleyip cipleri tellerle disi pinheadera baglamak evet cirkin gozukebilir. Fakat biz egitim yapacagiz.

Istedigimiz kadar delikli pertinaxdan baseboard yapip farkli calismalar icin de kullanabiliriz.

Ileride isteyen pcb de hazirlayabilir fakat simdilik hic gerek yok.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Hariçten gazel gibi olmasın, aslında 1 tane kit alınıp elden ele dolaşabilir. Birisi 1 ay kurcalar öğrenir. Tamam bu bitti başka kit lazım diyerek diğerine  devredebilir. Sonraki aşamalarda daha kapsamlı kitler alınıp onlar da aynı şekilde dolaşabilir.

Saruman

@t2 sizi listeye ekledim fakat pek istekli değilsiniz gibi ?

@bunalmis hocam m4 kiti de elinize ulaştı mı? Nasıl? Nedir ilk izlenimleriniz ?

t2

Olup biteni anlamaya neler yapılabileceğini kestirmeye çalışıyorum. listeden şu an için silebilirsiniz. Daha sonra buradaki yazıları takip edip projeleri görerek karar verebilirim. Ucuz ama parası önemli değil de aldığım kiti kullanmak isterim. bunu öğrenecek vakit ayırmam gerek. diğer türlü israf olur.

gambit1244

Alıntı yapılan: dombilik - 12 Ekim 2011, 22:57:57
tamirci_erhan,katana,malpaslan1979,gambit1244
daha önceki mesajlardan tesbit ettiğim kadarı ile kit alacak arkadaşlardı.Sanırım
henüz foruma bakamadılar.Onlar da bu etkinliğe büyük ihtimalle katılacak.

dombiliğim düşündüğün için teşekkür ederim dostum
şimdi girdim foruma diğer başlığa sipariş geçtim hemen 1 adet :)
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Saruman

Alıntı yapılan: t2 - 13 Ekim 2011, 01:07:52
Olup biteni anlamaya neler yapılabileceğini kestirmeye çalışıyorum. karışık işler bunlar anlayamıyorum. listeden şu an için silebilirsiniz. Daha sonra buradaki yazıları takip edip projeleri görerek heveslenirim. kiti alıp kurcalayıp hevesini alan arkadaşlardan isteyebilirim. parası önemli değil de aldığım kiti kullanmak isterim. bunu öğrenecek vakit ayırmam gerek. diğer türlü israf olur.

Bunalmis hocanın beyin fırtınaları nasılsa derslerin ve kit uygulamalarının da o derece fırtınalı geçeceğini temin

edebilirim. Sizde motivasyon eksikliği var sanırım. Eğer kiti kullanmak ve ARM'ı öğrenmek isterseniz şu an uygun

vakittir.Yoksa bu boşlamışlık alır başını gider.

gambit1244

t2 hadi ustam dışarıdan bakıcagına içinde ol yanımızda ol
belki senin tecrübelerinle ortaya atıcağın bir fikir hepimizi geliştiricek
eminimki senide geliştiricek bunu karşılığı olmayan bir alışveriş gibi düşün
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

NecroCapo

Peki bu geliştirme kitimize WinCE, Linux, Android vs. port edilebiliyor mu Cortex-A dakiler gibi ? Cortex M3 lerde bu özellik yoktu herhalde, M4'lerde durum nasıl bilen var mı ?

z

Alıntı Yap...m4 kiti de elinize ulaştı mı? Nasıl? Nedir ilk izlenimleriniz ?

Siparis etmeyece calistigimiz kiti soruyorsan hayir ulasmadi. Ilk siparis ettigim LCD li kit geldi fakat siparis etmeye calistigimiz CM4 islemcili kiti gorunce bu kitten sogudum. LCD si olan su anki kite kod yazmaya falan ugrasacagimi sanmiyorum.

USB kabloyu takinca icerisine yuklenmis demo program gayet guzel gorsel isler yapiyor. Ledler yanip sonerken ekranda yazilar kayiyor, besleme voltajini ve cekilen akimi gosteriyor.

Muhakkak incelemissinizdir. LCD bildigimiz dotmatrix LCD den değil. 7 segment displayin daha gelismisi.

http://www.youtube.com/watch?v=PSdo4e8EOWE

t2

Alıntı yapılan: gambit1244 - 13 Ekim 2011, 01:16:03
t2 hadi ustam dışarıdan bakıcagına içinde ol yanımızda ol
belki senin tecrübelerinle ortaya atıcağın bir fikir hepimizi geliştiricek
eminimki senide geliştiricek bunu karşılığı olmayan bir alışveriş gibi düşün
Ya hocam güzel söylüyorsunda  ben böyle yurt dışından çok şeyler sipariş ettim. sıfır ürünler, kitler. Digikeyden çipler geldi ..birikip duruyor. attıklarım da oluyor. 2-3 sene beklemiş daha ne bekleyecek dedim. atıyorum ama vicdan azabı duymaya başladım. parayı direk atmak gibi. hayır işi desen ona da benzemiyor. Bak yukarıda Bunalmis hoca başka kiti görünce soğumuş. Kit yerine projeye uygun ( ne projesi yapacaksak artık) çip alıp basitçe bir kart çizip onu denemek daha uygun olmaz mı? zaten yıllardır pic kullanıyoruz ama tüm çevre birimlerini denemiş değiliz denem kartımız da hiç olmadı.

Aslında elimizdeki tablet pc veya resim çerçevesi , cep telefonu gibi cihazlar ARM geliştirme kiti yerine geçebilir.  içinde ARM işlemci varsa bunların üzerinde de çalışılabilir. çevre birimi vb hepsi içinde . illa ki gözü kapalı kit almak gerekmez.

yamak

Arkadaşlar aşacağımız kit üzeirndeki işlemcini datasheet ini nerden bulabilirim.Yani şu register şu işe yarar gibi şeyleri anlatan datasheet e.Ben bulamadım da

z

Dokumana bakipta sakin moralini bozma.  ;D  Hatta dersler baslayana kadar hic bakma.

CM3 tecruben varsa korkmadan bakabilirsin.

yamak

Çoktan baktım bile hocam.Cortex m3 tecrüben var 7-8 aydır lpc1768 ile içli dışlıyım  :).