Bu projeye nasil bakarsiniz?

Başlatan bunalmis, 09 Ekim 2011, 15:35:56

yamak

İşlemciye şöyle bi göz attım.Bence mükemmel bir işlemci.Bi kere adc si çok hızlı ve aşırı derecede özelleştirilebilir. Zaten bu işlemcinin dsp özelliği de varmış.Ayrıca dikkatimi çeken ve bana çok ilginç gelen diğer bir özelliği de dma ile alınan ve verilen dataların DES, Triple DES VE AES algoritamalarıyla kriptolanıp veya kriptolanan dataların çözülebilmesi.Daha önce hiç bir işlemcide böyle bi özellik görmedim.Ayrıca sd mmc kart ve dijital kamera arayüzü mevcut.Ve daha bir çok güzel özellik.Resmen hayran kaldım.Bundan sonra favori MCU'm STM32F4.  :)

t2

bana adc, 3 kanal  gibi göründü çok az değil mi?
Alıntı YapThe 12-bit ADC is a successive approximation analog-to-digital converter. It has up to 19
multiplexed channels allowing it to measure signals from 16 external sources, two internal
sources, and the VBAT channel. The A/D conversion of the channels can be performed in
single, continuous, scan or discontinuous mode. The result of the ADC is stored into a leftor
right-aligned 16-bit data register.

Okan AKÇA

dersler ne zaman başlayacak merak etmeye başladım şimdiden led yakıp sondürelim  :D

bigbey

Alıntı yapılan: sayment - 11 Ekim 2011, 21:12:25
Daha maliyetli olur ama tüm çevre birimleri üstünde böyle bir kit alsak daha rahat olmaz mı?

http://www.ebay.com/itm/ARM-NXP-LPC1768-Cortex-development-board-JLINK-On-board-/120640315350?pt=BI_Electrical_Equipment_Tools&hash=item1c16b91fd6#ht_2941wt_1163
Bu kit bende var öyle birbirimize bakıp duruyoruz. :'( eğer bu kit olursa bende dahil olabilirim çalışmalara
TA6R

GreeN

Kararsız kaldım , yardım edermisiniz?

STM32F407 MCU bu değilmi? Bu işlemciyi kullanan var mı?

*3×12-bit, 2.4 MSPS A/D converters: up to 24 channels and 7.2 MSPS in triple interleaved mode

"7.2 MSPS in triple interleaved mode" buradan anlamam gereken ADC'de 12 bit 7.2MSPS bir hıza ulaşabileceğim mi?

Eğer öyle ise bir MCU'da gördüğüm en hızlı adc.
Terörü Lanetliyoruz.

iyildirim

Tek  sinyali 3 ADC modülüne girerek 7.2msps ye ulaşılabilir görünüyor.  Güzel tarafı bunun 12 bit olarak sunulması. 

Bu işlemci çok fena görünüyor.
Tek korkum kitabında yazdığı gibi çalışmayacak birşeyler çıkması. Errata okumak..

CoşkuN

Bu işlemci bayağı geniş kapsamlı görünüyor. Üzerinde bir işletim sistemi olmadan tam verimle kullanmak mümkün olur mu acaba?

Burak B

ERRATA'sını bir okuyun. Orda STM42F diye typo hatası var sanırsam. Sizi aldatmasın.

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

yamak

Alıntı YapEğer öyle ise bir MCU'da gördüğüm en hızlı adc.
Zaten dsp olarak da geçicyo bu mcu.Yani hem mcu hem dsp.

GreeN

Alıntı yapılan: yamak - 13 Ekim 2011, 16:23:51
Zaten dsp olarak da geçicyo bu mcu.Yani hem mcu hem dsp.

DSP diye geçiyor derken sırf adc'si hızlı idyemi yoksa DSP için özel birşeyleri var mı?
Yada işlemcinin saniyede yaptığım işlem sayısından başka bir işlemciyi DSP yapan nedir ki?
Terörü Lanetliyoruz.

Erol YILMAZ

DSP de kullanılan bazı işlemler vardır,
Bu işlemleri yapmak için Mcu da birçok komut işletmek gerekir.
DSP lerde ise bu standart olan işlemleri yapmak için donanım vardır.
O koca işlem bir yada birkaç clock ile halledilir.

O kısmı FPGA ile tasarlanmış gibi düşünebiliriz.

iyildirim

DSP yani digital sinyal işleme de FIR, IIR vs çeşitli filtreler, matris çarpımları vs. gibi çeşitli sayısal algoritmalar kullanılıyor.

DSP işlemciler de bellek iki ayrı bölgeye ayrılıyor ve normal işlemcilerden farklı olarak iki ayrı adres generatörü kullanılarak belleğin iki farklı bölgesine aynı anda ulaşılması sağlanıyor. 
Bunun sonucunda da sıralı çarpma, çarpma+toplama gibi (MAC multiply&accumulate) DSP komutları kullanılarak, tek clock içerisinde belleğin iki farklı bölgesinden veri okunup+çarpılıp+akumule edilip + bir sonraki okuma yazma için pointerler arttırılıp azaltılabiliyor. Veya sonuç ayrı bir bellek bölgesine yazılabiliyor. DSP komutları olmadan birkaç komutta yapılabilecek işler DSP ile tek komutta işletilebiliyor. Bu da özellikle matris çarpımlari, tersi, skalar çarpma, dot product  vs. gibi sıralı işlemleri çok hızlandırıyor. 

Ayrıca DSP işlemciler integer yapının yanısıra fractional veri tiplerini de (sabit noktalı sayılar) native olarak destekliyor. Bu şekilde sabit noktalı kesirli sayılarla çalışmak  da mümkün oluyor.
Örneğin 16 bitlik fractional sayı aslında signed int16 oluyor. -32768 değeri -1'i, 32767 değeri de 1'i işaret ediyor. Yani -1 ile +1 arasında kesirli sayıları 1/32767 lik bir çözünürlükte işleyebiliyorsunuz. 32 bitlik işlemcide ise çözünürlük 1/(2^31) seviyesinde.  Skalar çarpma gibi yöntemlerle işlenebilecek veri aralığı da ayarlamak mümkün.

Aslında fractional tipte iki veriyi çarpmak, int16 iki veriyi çarpıp sonucu 15 bit kaydırmak gibi.
DSP işlemciler bu çapma ve kaydırma işlemlerini de tek komutta, clock da işletebiliyorlar.

GreeN

"The processor supports a set of DSP instructions which allow efficient signal processing and complex algorithm execution."

Yani yukarıda bahsettiği destek donanımsal. Bunu mu anlamalıyım?

Edit: @iyildirim mesajınızı sonra gördüm. Cevabınız çok faydalı oldu teşekkürler.
Terörü Lanetliyoruz.

z

Cortex M3 işlemciler tek cycle da çarpma yapabiliyor üstelik çarp ve topla komutuna da sahip. Bu sayede klasik işlemcilere kıyasla sayısal algoritmalar daha kolay ve hızlı işlenebiliryor.

Ancak CM3 serisi tek komutla;

Y=(A+B)*2^k yada Y=(A+B*C)*2^k gibi bir işlemi yapamıyor. Scaling adı verilen bu işlem tek komutla yapılamadığından CM3 işlemciye DSP ünvanı vermeyi engelliyor.

Henüz ARM CM4 CPU komut setine bakamadım dokümanı da daha bulamadım.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Burak B

Ordaki FPU (Floating Point Unit) manasında Fixed Point Aritmetik başka bir konu. Bu ikisi birbirine karışmasın. Bu MCU kayan nokta işlem ünitesine sahip. Bu işlemler sabit noktalı işlemlere göre daha hassastır ama daha yavaş çalışırlar.

Alıntı YapThe Cortex-M4F
core features a Floating point unit (FPU) single precision which supports all ARM singleprecision
data-processing instructions and data types.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle