Bu projeye nasil bakarsiniz?

Başlatan bunalmis, 09 Ekim 2011, 15:35:56

z

Alıntı yapılan: ByteMaster - 13 Ekim 2011, 17:36:18
Ordaki FPU (Floating Point Unit) manasında Fixed Point Aritmetik başka bir konu. Bu ikisi birbirine karışmasın. Bu MCU kayan nokta işlem ünitesine sahip. Bu işlemler sabit noktalı işlemlere göre daha hassastır ama daha yavaş çalışırlar.

FPU ünitesi olduğu için daha yavaş kısmı şimdilik muammada. FPU ünitesi örneğin iki FP sayıyı kaç cycle da çarpıyor yada bölüyor bu bilgiye ulaştınızmı?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Burak B

Hocam Floating Point, Fixed Point Aritmetikle kıyasla yavaştır demek istedim. Bu FPU yavaştır olarak algılanmasın. :) Genel optimizasyon kurallarına göre konuştum yani. Sorunuzu test ederek cevaplamak gerek tabi. MCU çok yeni, desteği tam değil. User Manual ortalarda yok.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

fahri-

DSP komutlarının işlenmesini ;
Keil otomatik olarak yapıyor mu?
Yoksa biz mi keil e bildiriyoruz?
Yoksa asm komutları ile mi yapıyoruz?

The Gariban

Mühendislik eğitimim olmasına rağmen bu yeni teknolojilerin tariflerini bile çok kolay anlayamıyorum.
Acaba tüm bu dersleri alacak kişilere özellikle bu MCU nun desteklediklerini bu teknolojilerin nerelerde kullanıldığını?
gibi konuları bazı arkadaşların bizlere kısaca izah etmesi işe yaramazmı?

Özetle Bunalmış hocanın derslerinde geçecek bazı kelimelerin ne olduğunu açıklayan "Donanım için ısınma dersleri"
Ne dersiniz?

The Gariban

bu linkler benim mesajımlamı ilgili acaba?

ErsinErce

Alıntı yapılan: The Gariban - 13 Ekim 2011, 18:14:03
bu linkler benim mesajımlamı ilgili acaba?

Hayır;
DSP, FPU, DCMI, RNG, FSMC, CRC, DMA, NVIC, USART, RTC, I2C, SPI, CAN ne demek nasıl işliyor sizin araştırmanız gerek,
dökümanı incelemeden yorum yaptığınıza göre şimdiden başlarsanız sizin faydanıza olacağını düşünüyorum.

Evet;
Bu işlemcinin sahip olduğu özellikler nelerdir diye araştırmanıza nerden başlamanız gerektiği konusunda yol gösterir.

sayment

Tüm bunları benim de öğrenmem lazım ancak İngilizcem yok.

The Gariban

Neyse
Muhtemelen Bunalmış üstad bu mesajlarıda  dikkate alacak şekilde dersleri hemen herkezin anlayacağı seviyeye indirilecektir.

ErsinErce

Alıntı yapılan: sayment - 13 Ekim 2011, 18:36:38
Tüm bunları benim de öğrenmem lazım ancak İngilizcem yok.

Bu bahane ile kimseden bilgini tamamlamasını beklememelisin çünkü daha ingilizce eksiğini gidermek istemiyorsun,
Türkçe kaynakları tarayıp çelişkide kaldığın ve ya anlamadığın yerde sorabilirsin kimsenin çaba gösteren birini geri çevireceğini sanmıyorum
(yukarıda yazdıklarımın 1'i hariç hepsi ekşi sözlükte bile konusu geçiyor)

Aşağıdaki video'yu sonuna kadar izleyin yararı olacağını düşünüyorum
http://people.sabanciuniv.edu/ertekg/sebil/Internette_Arastirma/Internette_Arastirma_01/Internette_Arastirma_01.html

sayment

@ErsinErce
Üstad yazdığım tek bir cümle ile İngilizce eksiğimi gidermek istemememi nereden çıkardınız onu anlayamadım? Ayrıca "STM32F4" yazıp Türkçe sayfalarda arama yaptığımızda, işlemci ile alakalı Türkçe bir kaynak bulamadım. Araştırmadan direkt buraya yazmış değilim.
Önerdiğiniz video için ayrıca teşekkür ederim.

ErsinErce

Alıntı yapılan: sayment - 13 Ekim 2011, 20:46:12
@ErsinErce
Üstad yazdığım tek bir cümle ile İngilizce eksiğimi gidermek istemememi nereden çıkardınız onu anlayamadım? Ayrıca "STM32F4" yazıp Türkçe sayfalarda arama yaptığımızda, işlemci ile alakalı Türkçe bir kaynak bulamadım. Araştırmadan direkt buraya yazmış değilim.
Önerdiğiniz video için ayrıca teşekkür ederim.

İstememenizi "İngilizcem Yok" demenizden çıkardım, bu konuda kendini geliştimeye uğraşan biri "Okuduklarımı tam anlayamıyorum" ya da "Dökümanları okumak için yeteri kadar ingilizce bilgisine sahip değilim" gibi bir ifade kullanırdı, insan istemsiz olarak bildiği kısmı da göstermek ister.

STM32F4 hakkında ingilizce döküman bile şu an pek yok ama içerdiği birimler hakkında türkçe kaynak bularak bunların nasıl bir arada kullanılabileceği ya da denetçinin kapasitesi hakkında bir fikir edinilebilir.

z

Cip icindeki cevre birimlerine elbette deginecegiz. Cunku bunlari orneklerde kullanacagiz.

Bunlari sira ile ele alirken o konuda ele alacagimiz cevre birimi nedir ne ise yarar zaten anlatilacak.

Kartlar gelinceye kadar gecen zaman diliminde C derslerine baslayabiliriz.

ARM işlemcilere program yazmak, derlemek, derlenmiş kodları çipe aktarmak, çipteki yazılımı koşturmak ve yazdığımız kodlardaki hataları ayıklamak için Keil programı kullanacağız.

Keil profesyonel ve pahalı bir yazılımdır. Fakat 32 KByte uzunluğa kadar deneme amaçlı program yazımına imkan tanıyan ücretsiz sürümü de mevcuttur.
http://www.keil.com/ sitesi üzerinden güncellemeleri takip ederek deneme sürümünüzü güncelleyebilirsiniz.

https://www.keil.com/arm/demo/eval/arm.htm adresini tıklayarak karşınıza gelen tabloyu doldurup yollayın. Bu  işlem ardından kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirin ve kurulumu başlatın.

Tagli

Yukarıda sormuştum ama soru arada kaynamış. Yineleyim:

Derleyici olarak Keil haricinde seçeneklerimiz neler? GCC tabanlı çapraz derleyici kullanabilir miyiz? Örneğin eski ismiyle "Sourcery G++" olarak bilinen ARM çapraz derleyiciyisi gibi?
Gökçe Tağlıoğlu

z

Alıntı yapılan: Tagli - 13 Ekim 2011, 21:21:03
Yukarıda sormuştum ama soru arada kaynamış. Yineleyim:

Derleyici olarak Keil haricinde seçeneklerimiz neler? GCC tabanlı çapraz derleyici kullanabilir miyiz? Örneğin eski ismiyle "Sourcery G++" olarak bilinen ARM çapraz derleyiciyisi gibi?

http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/USER_MANUAL/DM00037368.pdf

Bu dokumana bakabilirsin.